• <

Korea Południowa, USA i Japonia przeprowadziły morskie ćwiczenia obrony przeciwlotniczej

Strona główna Marynarka Wojenna, Bezpieczeństwo Morskie, Ratownictwo Korea Południowa, USA i Japonia przeprowadziły morskie ćwiczenia obrony przeciwlotniczej

Partnerzy portalu

MW Korei Południowej

Siły morskie Korei Południowej, Stanów Zjednoczonych i Japonii przeprowadziły w poniedziałek wspólne morskie ćwiczenia obrony przeciwlotniczej, by usprawnić współpracę w obliczu zagrożenia rakietowego ze strony Korei Północnej.

Również w poniedziałek południowokoreańskie i amerykańskie siły lotnicze rozpoczynają 12-dniowe wspólne manewry. Korea Płd., USA i Japonia uzgodniły niedawno w Waszyngtonie, że będą regularnie prowadzić wspólne ćwiczenia obrony powietrznej i zwalczania okrętów podwodnych – przypomina agencja Reutera.

- To okazja do wzmocnienia trójstronnej współpracy wojskowej przeciwko eskalującym groźbom nuklearnym i rakietowym Korei Północnej” – oświadczył przedstawiciel południowokoreańskiej marynarki wojennej Kim Ki Jong.

W poniedziałkowych manewrach uczestniczyły trzy niszczyciele wyposażone w system obrony przeciwrakietowej Aegis, po jednym z każdego uczestniczącego kraju. Ćwiczono procedury wykrywania i śledzenia symulowanego komputerowo pocisku balistycznego oraz dzielenia się danymi.

Korea Północna przeprowadziła w ubiegłym roku rekordową liczbę prób rakietowych i kontynuuje je również w roku bieżącym. W zeszłym tygodniu Pjongjang ogłosił wystrzelenie nowego rodzaju pocisku balistycznego na paliwo stałe o zasięgu międzykontynentalnym.

Andrzej Borowiak (PAP)

anb/ ap/

Partnerzy portalu

Dziękujemy za wysłane grafiki.