• <
smartre_2023

Nuklearne okręty podwodne Chin otrzymały nowe uzbrojenie balistyczne

21.11.2022 08:36 Źródło: Naval News
Strona główna Marynarka Wojenna, Służby Morskie, Ratownictwo Morskie Nuklearne okręty podwodne Chin otrzymały nowe uzbrojenie balistyczne

Partnerzy portalu

Nuklearne okręty podwodne Chin otrzymały nowe uzbrojenie balistyczne - GospodarkaMorska.pl
The National Interest

Atomowe okręty typu 094 zostały wyposażone w międzykontynentalne pociski balistyczne JL-3, o większym zasięgu niż dotychczas używane JL-2. US Navy przygląda się temu z uwagą.

W rocznym raporcie Pentagonu na temat chińskiej armii zaznaczono, że marynarka Armii Ludowo-Wyzwoleńczej (Zhōngguó Rénmín Jiěfàngjūn Hǎijūn) w końcu uzyskała zdolność do rażenia celów w USA z własnych wód przybrzeżnych. Istnieje też obawa, że będzie prowadzić tzw. patrole „odstraszające” w pobliżu Hawajów, podkreślając tym chińską obecność na morzu.

Zdaniem dowódcy amerykańskiej Floty Pacyfiku, adm. Samuela Paparo, stanowi to zagrożenie dla bezpieczeństwa USA. Z kolei stojący na czele Dowództwa Strategicznego USA adm. Charles Richard zwrócił uwagę, że z racji na napęd atomowy chińskie okręty charakteryzują się wyjątkową dzielnością morską, która pozwala im operować bardzo długo bez zawijania do portu.

Okręty typu 094 (w kodzie NATO: Jin) są zdaniem analityków oparte na jednostkach typu 093, przeznaczonymi do przeprowadzenia ataków jądrowych. W porównaniu z nimi są jednak udoskonalone, przede wszystkim w kwestii możliwości operowania dalekomorskiego. Dotyczy to również wyposażenia w pojedynczy pocisk międzykontynentalny. Mają 135 metrów długości przy wyporności 11 tys. ton, co czyniłoby je pojemnościowo  porównywalnymi z amerykańskimi odpowiednikami typu Virginia. Nie mniej kryją w sobie wiele potencjalne wad wynikających z ich konstrukcji oraz czasu budowy, gdyż powstawały przez blisko dwie dekady, w latach 2001-2021 w stoczni Bohai (Bohai Shipbuilding Heavy Industry Co., Ltd., BSHIC). Pomimo stwarzanego zagrożenia odstają poziomem technologicznym od najnowocześniejszych okrętów państw NATO o napędzie atomowym.

Choć potencjalnie nowe, chińskie okręty są zdolne do długich patroli morskich, ich poważną wadą jest hałaśliwość (sięgająca 120 decybeli), przez co mogą się okazać potencjalnie łatwiejszymi do wykrycia w porównaniu choćby z okrętami amerykańskimi. Obecnie jest sześć okrętów tego typu, przy czym dwa oznaczone są jako 094A z racji wprowadzonych modyfikacji konstrukcyjnych.Partnerzy portalu

Dziękujemy za wysłane grafiki.