• <
gryfia_70lat

Uratowano 14 rosyjskich marynarzy z krążownika Moskwa, los 496 nieznany

gm

15.04.2022 11:01 Źródło: PAP
Strona główna Marynarka Wojenna, Służby Morskie, Ratownictwo Morskie Uratowano 14 rosyjskich marynarzy z krążownika Moskwa, los 496 nieznany

Partnerzy portalu

Uratowano 14 rosyjskich marynarzy z krążownika Moskwa, los 496 nieznany - GospodarkaMorska.pl
Krążownik Moskwa. Fot. Wikipedia

Uratowano 14 marynarzy z rosyjskiego krążownika Moskwa, zatopionego przez ukraińskie siły zbrojne; los 496 pozostałych żołnierzy z okrętu jest nieznany - przekazał w czwartek wieczorem na Facebooku dziennikarz ukraińskiej agencji UNIAN Roman Cymbaliuk.

„W czwartek około godz. 10 (godz. 11 czasu polskiego - PAP) do Sewastopola na okupowanym Krymie ewakuowano 14 rosyjskich marynarzy z krążownika, w tym szefa okrętowej służby medycznej. Żołnierze dopłynęli do nabrzeża motorówką, gdzie czekały już na nich karetki pogotowia” – dodał Cymbaliuk we wpisie na Facebooku.

Krążownik Moskwa zatonął podczas holowania w warunkach sztormu – poinformowało w czwartek wieczorem rosyjskie ministerstwo obrony. Wcześniej armia ukraińska podała, że okręt został trafiony dwiema rakietami manewrującymi Neptun. Moskwa nie potwierdziła tych doniesień, twierdząc, że na jednostce „doszło do pożaru”

Moskwa była flagowym okrętem Floty Czarnomorskiej i jednym z najważniejszych okrętów wojennych Rosji. „Tylko strata okrętu podwodnego zdolnego wystrzeliwać pociski balistyczne albo Kuzniecowa (jedynego lotniskowca Rosji) byłaby większym ciosem dla rosyjskiego morale i reputacji marynarki wojennej w rosyjskim społeczeństwie” – ocenił w czwartek emerytowany kapitan amerykańskiej marynarki Carl Schuster, cytowany przez portal CNN.

Roman Cymbaliuk był korespondentem agencji UNIAN w Rosji w latach 2008-2022. Podczas pracy w Moskwie wielokrotnie doświadczał nieprzyjaznych działań ze strony kremlowskich służb – m.in. w grudniu 2021 roku Cymbaliuka wezwano na przesłuchanie w sprawie „wzbudzania nienawiści wobec Rosjan”. W styczniu dziennikarz opuścił Rosję z uwagi na „zagrożenie osobistego bezpieczeństwa”.

Partnerzy portalu

Dziękujemy za wysłane grafiki.