• <
Kongres Polskie Porty 2030 edycja 2024

Brytyjski okręt zestrzelił pocisk balistyczny wystrzelony przez Huti

Strona główna Marynarka Wojenna, Bezpieczeństwo Morskie, Ratownictwo Brytyjski okręt zestrzelił pocisk balistyczny wystrzelony przez Huti

Partnerzy portalu

Fot. Royal Navy

Brytyjski okręt wojenny HMS Diamond zniszczył w środę pocisk balistyczny wystrzelony przez jemeńskich rebeliantów Huti w kierunku płynącego w pobliżu Jemenu statku handlowego - poinformował w czwartek minister obrony Grant Shapps.

Podkreślił, że jest to pierwszy przypadek od wojny w Zatoce Perskiej w 1991 roku, by jakikolwiek okręt Royal Navy zestrzelił w walce pocisk balistyczny.

"Załoga HMS Diamond nadal ratuje życie niewinnych ludzi na Morzu Czerwonym i w Zatoce Adeńskiej. Wczoraj Diamond stał się pierwszym od 1991 roku okrętem Royal Navy, który zestrzelił pocisk rakietowy, gdy zniszczył pocisk Huti wymierzony w statki handlowe" - napisał Shapps na platformie X.

Obiektem ataku Huti był amerykański kontenerowiec MV Maersk Yorktown.

HMS Diamond, niszczyciel typu 45, został w grudniu zeszłego roku wysłany w rejon Morza Czerwonego w odpowiedzi na nasilenie się ataków wspieranych przez Iran rebeliantów Huti na przepływające w pobliżu Jemenu statki handlowe. W połowie grudnia, korzystając z zainstalowanego na okręcie systemu antyrakietowego Sea Viper, odparł atak dronów wystrzelonych w jego kierunku przez Huti. Brytyjskie ministerstwo obrony poinformowało wówczas, że był to pierwszy przypadek od wojny w Zatoce Perskiej w 1991 roku, by jakikolwiek brytyjski okręt został zaatakowany z powietrza.

HMS Diamond później jeszcze dwa razy był celem ataku - w pierwszej połowie oraz pod koniec stycznia, ale wszystkie te ataki były prowadzone przy użyciu dronów. Dziennik "The Times" podał w czwartek, że podczas tych trzech ataków okręt zestrzelił łącznie dziewięć dronów wystrzelonych przez Huti.

Chociaż nie zostało potwierdzone, jaki dokładnie pocisk balistyczny został zestrzelony, "The Times" wyjaśnia, że Huti wystrzeliwują w kierunku statków na Morzu Czerwonym irańskie pociski Fateh, zazwyczaj pociski balistyczne krótkiego zasięgu Fateh-110, a także będące ich pochodną pociski balistyczne średniego zasięgu Zolfaghar.

Z Londynu Bartłomiej Niedziński
bjn/ mms/

Partnerzy portalu

Dziękujemy za wysłane grafiki.