• <

Korea Północna wystrzeliła dwa pociski balistyczne krótkiego zasięgu w stronę Morza Japońskiego

gm

28.10.2022 08:39 Źródło: PAP
Strona główna Marynarka Wojenna, Bezpieczeństwo Morskie, Ratownictwo Korea Północna wystrzeliła dwa pociski balistyczne krótkiego zasięgu w stronę Morza Japońskiego

Partnerzy portalu

Korea Północna wystrzeliła dwa pociski balistyczne krótkiego zasięgu w stronę Morza Japońskiego - GospodarkaMorska.pl

Korea Północna wystrzeliła w piątek dwa pociski balistyczne krótkiego zasięgu w stronę Morza Japońskiego – ogłosiła armia Korei Południowej i rząd Japonii. Napięcia na Półwyspie Koreańskim podsyca groźba kolejnej próby jądrowej Pjongjangu.

Początkowo kolegium szefów sztabów południowokoreańskiej armii informowało o wystrzeleniu przez Koreę Płn. jednego pocisku nieokreślonego rodzaju. W kolejnym komunikacie podano, że były to dwie rakiety balistyczne krótkiego zasięgu – przekazała agencja Yonhap.

„Wzmacniając czujność, nasze wojsko utrzymuje jednocześnie pełną gotowość w bliskiej współpracy ze Stanami Zjednoczonymi” – napisano w komunikacie przesłanym do mediów.

O wystrzeleniu przez Koreę Płn. dwóch pocisków poinformowały również władze Japonii. Agencja Kyodo podała, powołując się źródło rządowe w Tokio, że w Japonii nie pojawiły się doniesienia o uszkodzeniach spowodowanych rakietami.

Była to 28. próba rakietowa Korei Północnej w tym roku i pierwsza od 14 października. Komentatorzy wiążą ją z dużymi wspólnymi manewrami lotniczymi USA i Korei Południowej, które mają się rozpocząć w poniedziałek. Ćwiczenia z udziałem ok. 240 samolotów wojskowych mają być odpowiedzią na narastające prowokacje Pjongjangu.

Napięcia nasilają się również w związku z obawami, że Korea Północna przeprowadzi wkrótce swoją pierwszą próbę broni jądrowej od 2017 roku. Prezydent Korei Płd. Jun Suk Jeol ocenił niedawno, że Pjongjang „zakończył już przygotowania”, a rzecznik Rady Bezpieczeństwa Narodowego USA John Kirby ostrzegł, że Korea Płn. „może przeprowadzić test nuklearny w dowolnym momencie”.

Pojawiły się również nowe informacje sugerujące wzmożenie programu międzykontynentalnych rakiet balistycznych (ICBM) Pjongjangu. Eksperci z amerykańskiego Centrum Studiów Międzynarodowych i Strategicznych (CSIS) ocenili na podstawie zdjęć satelitarnych, że Korea Płn. modernizuje używany w tym programie kosmodrom Sohae w Tongczang-ri. Z kolei portal NK News poinformował o rozbudowie instalacji w Kusong, z którego wystrzelono ICBM w 2017 roku - podała japońska stacja NHK.

Fot. Depositphotos

Partnerzy portalu

Dziękujemy za wysłane grafiki.