• <
mewo_2022

Koreańczycy wybudują FSRU dla Amerykanów

17.10.2022 13:13

Partnerzy portalu

Koreańczycy wybudują FSRU dla Amerykanów - GospodarkaMorska.pl
Fot. promocyjne

Amerykańska spółka Excelerate Energy podpisała wiążącą umowę na budowę statku (SBC) z południowo koreańską firmą Hyundai Heavy Industries. Chodzi o nową, pływającą jednostkę regazyfikacyjną FSRU, która ma zostać dostarczona w czerwcu 2026 roku. 

Nowa jednostka FSRU będzie mieć pojemność magazynową 170 000 m3 i maksymalną zdolność regazyfikacji jednego miliarda standardowych stóp sześciennych dziennie (1 000 MMscf/d). Pływający terminal będzie wyposażony w opracowany przez Koreańczyków system regazyfikacji LNG, silniki dwupaliwowe, system selektywnej redukcji katalitycznej (SCR), najlepsze w swojej klasie zarządzanie zarządzaniem gazem oraz inne technologie umożliwiające redukcje emisji. 

"Ten kontrakt (…) pokazuje nasze zaangażowanie w rozwój floty FSRU w czasie, gdy świat najbardziej potrzebuje FSRU i elastycznej infrastruktury LNG - powiedział Steven Kobos, prezes i dyrektor generalny Excelerate. 

– Ostatnie wydarzenia geopolityczne, w tym kryzys energetyczny w Europie, podkreśliły zasadniczą rolę, jaką odgrywają FSRU w zapewnieniu bezpieczeństwa energetycznego i służeniu jako uzupełniające zaplecze do równoważenia niestabilności energii odnawialnej. Po dostarczeniu, ten nowobudowany FSRU zwiększy możliwości naszej istniejącej floty i będzie wspierał realizację naszych zintegrowanych projektów rozwojowych – dodał. 

Po zrealizowaniu kontraktu, Excelerate będzie posiadał 11 FSRU w eksploatacji lub w budowie, co jeszcze bardziej wzmocni jego pozycję jako światowego lidera w obszarze pływających rozwiązań dla LNG.

Budowa i zamówienia na pływające terminale LNG to trend ogólnoświatowy, związany z kryzysem energetycznym. Terminale LNG zapewniają niezależność energetyczną, w szczególności dla krajów uzależnionych od taniego surowca importowane rurociągami. Szczególnie boleśnie przekonała się o tym Europa po wybuchu wojny na Ukrainie i szantażu energetycznym Rosji. Niemcy, które dotychczas nie zainwestowały w morską infrastrukturę gazową, planuję w najbliższych latach uruchomić 5 terminali FSRU. Pierwszy z nich zacznie funkcjonować już w grudniu 2022 roku. 

Amerykańskie spółki inwestują w rozbudowę infrastruktury gazowej w związku z wysokim zapotrzebowaniem na błękitne paliwo. Dużych niedoborów gazu obawia się Azja, w tym Japonia, która jest jednym z największych importerów LNG. 

Sources: Excelerate Energy

Kongres Polskie Porty 2030 edycja 2024

Partnerzy portalu

aste_390x150_2023

Dziękujemy za wysłane grafiki.