We wtorek 20 września 2022 roku rozpoczęła się budowa pierwszego w pełni prywatnie finansowanego terminala skroplonego gazu ziemnego FSRU "German Baltic" – poinformowała niemiecka spółka Deutsche ReGas z Lubmina. Pierwszy gaz popłynie do sieci już w grudniu.
Deutsche ReGas jest średniej wielkości firmą niemiecką rozwijającą terminal LNG "Deutsche Ostsee" w Lubminie. Realizowane obecnie działania budowlane służą modernizacji portu pod względem możliwości obsługi dużych statków oraz stworzeniu bezpiecznego miejsca postoju przy wschodnim nabrzeżu portu przemysłowego w Lubminie. Ponadto prowadzone będą prace podwodne w celu zapewnienia odpowiedniej głębokości zatwierdzonej dla portu.
Po stronie lądowej zostanie również przeniesiona część drogi, utworzona strefa bezpieczeństwa oraz wybudowany zostanie wiadukt dla rurociągu oraz kładka.
Port dokonał niezbędnych zgłoszeń do odpowiednich organów i złożył wymagane wnioski. Ostatnie zaległe zezwolenie obowiązuje od 14 września 2022 roku.
Jednostka FSRU będzie czarterowana przez koncern energetyczny TotalEnergies.
Terminal LNG ma od 1 grudnia 2022 roku wprowadzać do niemieckiej sieci przesyłowej gazu do 4,5 mld m3 rocznie. Będzie mógł dziennie obsłużyć maksymalnie trzy gazowce.
Fot. Depositphotos
Najwięksi producenci turbin wiatrowych w 2021 roku. Zobacz ranking
USA zawiesiły sankcje naftowe na Iran na 60 dni
Politechnika Gdańska kształci ekspertów, którzy zwiększą udział polskich firm w branży offshore
Polish Offshore Wind Podcast - Zbroja Adwokaci - Kamila Zimińska
PSEW 2026: wiatr może obniżyć rachunki za prąd, ale trzeba usunąć bariery dla OZE
PSEW: offshore wind nowym frontem bezpieczeństwa państwa
Jak pogodzić offshore wind z turystyką i rybołówstem? Doświadczenia płyną z zagranicy