• <
KONGSBERG_2023

Ceremonia cięcia blach pod budowę trzeciego, podwodnego drednota

10.02.2023 12:21 Źródło: BAE Systems
Strona główna Przemysł Stoczniowy, Przemysł Morski, Stocznie, Statki Ceremonia cięcia blach pod budowę trzeciego, podwodnego drednota

Partnerzy portalu

Ceremonia cięcia blach pod budowę trzeciego, podwodnego drednota - GospodarkaMorska.pl
BAE Systems

W zakładach stoczniowych BAE Systems w Barrow-in-Furness odbyło się rozpoczęcie prac nad budową trzeciego okrętu podwodnego typu Dreadnought z pociskami balistycznymi (SSBN), przyszłego HMS Warspite.

Dla stoczniowców to wydarzenie było istotnym momentem, gdyż oznaczało wejście w kolejny etap całego przedsięwzięcia związanego z przejściem Royal Navy na nową generację okrętów podwodnych. W uroczystości wzięli udział także praktykanci i stażyści biorący udział wraz z stoczniowcami w budowie, co ma podkreślać zapewnianą ciągłość zatrudnienia w brytyjskim przemyśle stoczniowym dla absolwentów szkół i studiów związanych z budową jednostek nawodnych.

- Dzisiejszy kamień milowy jest naprawdę znaczącym momentem dla tysięcy pracowników w BAE Systems i w całym przedsiębiorstwie okrętów podwodnych, którzy wspólnie pracują nad dostarczeniem okrętów typu Dreadnought. Jesteśmy niezmiernie dumni z roli, jaką odgrywamy w tworzeniu tego prawdziwie narodowego przedsięwzięcia dla Royal Navy, jak i naszego wkładu w ochronę bezpieczeństwa narodowego - podkreślił dyrektor zarządzający ds. okrętów podwodnych BAE Systems Steve Timms.

Nowe okręty podwodne będą miały 153 metry długości i ponad 17 000 ton wyporności. Załoga ma liczyć 130 oficerów i marynarzy. Będą napędzane przez reaktor jądrowy Rolls-Royce PWR3, a także napęd turboelektryczny. Głównym uzbrojeniem jednostek będą międzykontynentalne pociski balistyczne UGM-133 Trident II D5 w liczbie od 8 do 12. W wyposażeniu mają mieć też cztery wyrzutnie torpedowe 21 cali (533 mm) dla ciężkich torped Spearfish. 

- To ważny krok w trwającym dostarczaniu systemów odstraszania na morzu. Jest to kluczowe  dla misji programu polegającej na zastąpieniu obecnych okrętów podwodnych klasy Vanguard czterema okrętami podwodnymi typu Dreadnought, umożliwiając ich pomyślne wejście do służby. Pomyślna realizacja programu Dreadnought jest wyzwaniem, które będzie wymagało zdecydowanego wysiłku wszystkich osób odpowiedzialnych za wspieranie programu. Osiągnięcie tego kamienia milowego będzie ogromny  wydarzeniem, odzwierciedlającym osobiste i zbiorowe zaangażowanie wszystkich biorących udział w tym przedsięwzięciu - zaznaczył kadm. Donald Doull, oficer odpowiedzialny za budowę okrętu ze strony Royal Navy.

Warspite jest trzecim z czterech zaplanowanych okrętów podwodnych typu Dreadnought, wyposażonych w rakiety balistyczne. Za projekt i budowę jednostek odpowiada BAE Systems. Okręty te, które sukcesywnie mają wchodzić do służby na początku lat 30-tych XXI wieku. Planowo wejdą w skład brytyjskiego systemu odstraszania nuklearnego i będą największymi, najpotężniejszymi i najbardziej zaawansowanymi technicznie okrętami podwodnymi, jakie kiedykolwiek dostarczono do Royal Navy. Budowa pierwszych dwóch okrętów, Dreadnought i Valiant, jest już mocno zaawansowana.

- Nasz system odstraszania atomowego chroni każdego obywatela Wielkiej Brytanii przed najbardziej ekstremalnymi zagrożeniami, w każdej minucie każdego dnia, a postępy w pracach nad typem Dreadnought są kluczowe dla utrzymania naszego bezpieczeństwa narodowego. Ten kamień milowy jest znaczącym krokiem naprzód w programie Dreadnought, wspierając tysiące miejsc pracy i praktyk zawodowych w całym kraju, chroniąc Wielką Brytanię i naszych sojuszników przez kolejne dekady - podkreślił minister ds. zamówień publicznych w dziedzinie obrony Alex Chalk

BAE Systems Submarines zapewnia ponad 11 000 miejsc pracy, z których zdecydowana większość znajduje się w Barrow-in-Furness, w północno-zachodniej Anglii. Firma kontynuuje wzrost zatrudnienia i w tym roku spodziewa się zatrudnić ponad 2 000 nowych pracowników. Ponadto, rekordowa liczba praktykantów i absolwentów szkół technicznych i kierunków studiów dołączy do firmy w 2023 roku. Ci pierwsi będą się uczyć zawodu pracując nad jednym z najbardziej złożonych programów inżynieryjnych na świecie.

Szacuje się, że w trakcie trwania programu Dreadnought, brytyjscy dostawcy wydadzą około 7,5 miliarda funtów, co zapewni także 11 800 miejsc pracy w łańcuchu dostaw.

 

Gospodarka Morska
BAE Systems
etmal_790x120_gif_2020

Partnerzy portalu

aste_390x150_2023
AVEXON

Dziękujemy za wysłane grafiki.