• <

Wynik wyszukiwania - "BAE Systems" - Wiadomości

Obfite efekty działań brytyjskiego patrolowca. Okręt zatrzymał transporty narkotyków o łącznej wartości pół miliarda funtów

Działający na Morzu Karaibskim HMS Trent (P224) zatrzymał po nocnej akcji ładunek kokainy wart 204 mln funtów. Od grudnia podczas pięciu operacji patrolowiec przejął ładunek o wartości 511 mln funtów. Dzięki temu nielegalne substancje nie trafiają na brytyjskie ulice, a przestępcy tracą możliwość zarobku.
07.05.2024

Royal Navy prezentuje Agamemnona. To szósty okręt podwodny typu Astute z napędem atomowym

W stoczni BAE Systems w Barrow-in-Furness po 11 latach prac stoczniowcy zaprezentowali jeden z najnowszych okrętów podwodnych, które mają chronić Wielką Brytanię. Działający "w pierwszej linii" HMS Agamemnon będzie pełnił rolę zarówno "miecza", jak i "tarczy", wykonując zadania na rzecz sił morskich tak w wariancie narodowym, jak i sojuszniczym.
24.04.2024

Royal Navy skonfiskowała narkotyki o wartości 16,7 miliona funtów podczas operacji na Karaibach

Patrolowiec brytyjskich sił morskich HMS Trent skonfiskował narkotyki o wartości rynkowej 16,7 miliona funtów podczas dwóch akcji wymierzonych w handlarzy narkotyków działających na Karaibach.
12.04.2024

Australia wybiera BAE Systems i ASC do budowy okrętów podwodnych o napędzie atomowym

Rząd australijski wybrał firmy BAE Systems i ASC Pty Ltd do budowy nowej australijskiej floty okrętów podwodnych o napędzie atomowym w ramach najnowszego znaczącego osiągnięcia trójstronnego paktu bezpieczeństwa AUKUS zawartego między Australią, Wielką Brytanią i USA. Wicepremier Australii Richard Marles i sekretarz obrony Wielkiej Brytanii Grant Shapps ogłosili tę wiadomość w Australii, wyznaczając kolejny krok na drodze do budowy i eksploatacji przez to państwo okrętów podwodnych o napędzie atomowym.
21.03.2024

Austal dostarcza do US Navy okręt klasy LCS, przyszły USS Kingsville. Firma zbliża się do końca budowy kłopotliwej serii

W stoczni w Mobile amerykański oddział Austal dostarczył zamawiającemu okręt obrony wybrzeża (Litoral Combat Ship, LCS), przyszły USS Kingsville (LCS 36). To 18, przedostatnia jednostka kontrowersyjnego typu Independence, który zdaniem wielu specjalistów jest wielkim niewypałem koncepcji szybkich okrętów przeznaczonych do działań przybrzeżnych.
11.03.2024

Okręt Royal Navy z wizytą w Manili. Wielka Brytania wzmacnia partnerstwo z Filipinami

Patrolowiec HMS Spey (P234) złożył krótką wizytę w filipińskiej stolicy Manili w ramach swojego rejsu przez Ocean Indyjski i Spokojny. Obecność na wodach Filipin ma być dowodem wsparcia dla państwa zagrożonego przez ekspansję i roszczenia ze strony Chin, które wielokrotnie naruszały wody terytorialne i dopuszczały się prowokacji.
01.03.2024

Okręt z Wielkiej Brytanii kontynuuje misję w ramach zapewnienia bezpieczeństwa Gujany

Patrolowiec Royal Navy HMS Trent (P224) kontynuuje działania operacyjne na wodach tego południowoamerykańskiego państwa w związku z zakusami władz Weneuzeli, które ponawiają roszczenia terytorialne względem swojego sąsiada. Ma to dla reżimu w Caracas zarówno znaczenie propagandowe, jak i gospodarcze, gdyż wiązałoby się z przejęciem złóż ropy naftowych, znajdujących się na Oceanie Atlantyckim. W ten sposób Wielka Brytania umacnia swoje partnerstwo z byłą kolonią i podkreśla udział w budowaniu międzynarodowego bezpieczeństwa.
18.01.2024

System Sea Ceptor od MBDA zapewni ochronę fregatom "Miecznik"

Firma MBDA zawarła z konsorcjum PGZ Miecznik kontrakt na wyposażenie nowych fregat programu "Miecznik" w morski system obrony powietrznej Sea Ceptor. Jest to kolejna umowa, w ramach której jest pozyskiwane kluczowe wyposażenia dla okrętów polskiej Marynarki Wojennej.
14.01.2024

Wielka Brytania wysyła kolejny okręt w celu zwalczania przemytu narkotyków na Karaibach

Międzynarodowe siły morskie, w których skład wchodzą zarówno jednostki marynarek wojennych, jak i straż wybrzeża, są zaangażowane do zwalczania przemytu na Morzu Karaibskim niczym przed wiekami. W związku z tym Wielka Brytania wysyła jeden ze swoich najnowszych patrolowców, HMS Trent celem wsparcia tych działań i przejmowania kontrabandy, przede wszystkim transportów narkotyków.
08.12.2023

Efektowne wodowanie nowego kutra dla US Coast Guard. Jest wielkości fregaty

W stoczni Eastern Shipbuilding Group odbyła się wyjątkowa ceremonia. 27 październikaw Panama City w stanie Floryda zwodowano jednostkę typu Heritage, przyszłego USCGC Argus (WMSM-915), pierwszą z nowej serii dużych kutrów dla amerykańskiej straży wybrzeża.
30.10.2023

Royal Navy walczy z piratami i przemytnikami podczas misji w Afryce Zachodniej

Siły marynarki wojennej Wielkiej Brytanii pomagają państwom Afryki Zachodniej w walce z piractwem i przemytem, zacieśniając więzi w regionie i wysiłkach na rzecz bezpieczeństwa ważnych szlaków handlowych.
19.10.2023

Wielki, czarny worek skrywa pierwszą sekcję atomowego okrętu podwodnego nowej generacji dla Royal Navy

Element przyszłego HMS Dreadnought przetransportowano ulicami miasta z zakładu produkcyjnego BAE Systems do hali dokowej Devonshire. To element wielkiego przedsięwzięcia, związanego z budową nowych okrętów zdolnych do odstraszania nuklearnego, chroniących Wielką Brytanię.
19.10.2023

BAE Systems zwiększa potencjał stoczni w związku z budową nowoczesnych fregat dla Royal Navy

Rozpoczęła się budowa ogromnej nowej hali do budowy okrętów, która przekształci i usprawni przemysł stoczniowy w Glasgow. Nowy obiekt w stoczni Govan wkrótce zacznie nabierać kształtu po wypełnieniu basenu stoczniowego i rozpoczęciu palowania dna. To tam będą powstawać jedne z najnowocześniejszych okrętów na świecie.
19.10.2023

Miliardy funtów na atomowe okręty podwodne w ramach programu AUKUS

Rusza kolejna faza programu wzmocnienia zdolności morskich Royal Australian Navy. W związku z tym międzynarodowym przedsięwzięciem Ministerstwo Obrony Wielkiej Brytanii przyznało firmie BAE Systems finansowanie w wysokości 3,95 miliarda funtów.
02.10.2023

Koniec kłopotów "Księcia Walii"? HMS Prince of Wales wyrusza w morze po długotrwałym remoncie

Niemal rok w naprawie spędził najdroższy okręt w historii Royal Navy. Jak poinformowały służby prasowe brytyjskich sił morskich, lotniskowiec odzyskał sprawność po czasie spędzonym w naprawach i aktualnie jest w drodze do USA.
04.09.2023

Kanada inwestuje w branżę okrętową. Też chce mieć swojego "Miecznika"?

Rząd Kanady ogłosił, że zainwestuje 463 mln dolarów kanadyjskich (345 mln amerykańskich) w infrastrukturę stoczniową. W ten sposób chce przyspieszyć program budowy nowych okrętów, zakładającego powstanie 15 jednostek, które staną się trzonem Królewskiej Kanadyjskiej Marynarki Wojennej (Canadian Royal Navy) po latach zaniedbań i motywowanego politycznym pacyfizmem cięcia wydatków na obronność. Inwestycje mają także pozytywnie wpłynąć na branżę stoczniową i tworzenie nowych miejsc pracy.
10.08.2023

US Navy wcieliła do służby nowy okręt LCS, USS Canberra. To kolejna jednostka kontrowersyjnej serii

To historyczne wydarzenie, gdyż jednostka US Navy została oficjalnie oddana do użytku poza USA. Zbudowany przez koncern Austal okręt należy do specjalnej serii, która wywołuje niemało emocji ze względu na podnoszony przez krytyków sens całego przedsięwzięcia.
28.07.2023

BAE Systems dostarczy US Navy najnowocześniejsze wyposażenie dla jej okrętów

Brytyjska firma BAE Systems, działająca w branży okrętowej, otrzymała od Marynarki Wojennej Stanów Zjednoczonych kontrakt o wartości 15 milionów dolarów na dostawę nowej generacji cyfrowego interrogatora okrętowego. W ten sposób zapewni wydajność i bezpieczeństwo działania w zakresie prowadzenia ognia.
25.07.2023

Lotniskowiec HMS Prince of Wales opuszcza suchy dok po zakończeniu napraw. To koniec jego problemów?

Po dziewięciu miesiącach napraw, w następstwie poważnej usterki wału prawej śruby napędowej, HMS Prince of Wales został wypuszczony z suchego doku w Rosyth na rzekę Forth. Daję to nadzieję, że lotniskowiec mający być morską dumą Wielkiej Brytanii i Royal Navy będzie mógł wrócić do regularnej służby.
24.07.2023

Nowa rządowo-przemysłowa grupa robocza ma wzmocnić szkocki sektor obronny i stoczniowy

Wiodące firmy zbrojeniowe w Wielkiej Brytanii będą współpracować z rządem i siłami zbrojnymi, aby opracować projekt maksymalizacji wpływów sektora obronnego na gospodarkę.
14.07.2023

Austal dostarcza USS Augusta (LCS 34) do US Navy

Przyszły USS Augusta (LCS 34) został dostarczony zamawiającemu. LCS 34 jest siedemnastym okrętem typu Independence, zaliczanym do Littoral Combat Ship (LCS) zbudowanym przez Austal USA w Mobile w Alabamie. Seria zalicza się do kontrowersyjnych w ostatnim czasie inwestycji w rozwój sił morskich USA.
22.06.2023

Włoski niszczyciel na Bałtyku - komentarz komandora Rafała Miętkiewicza

Swoją misję na Morzu Bałtycki rozpoczął włoski niszczyciel rakietowy Caio Cuilio. Okręt w zeszłym tygodniu wpłynął na chwilę do Portu Wojennego w Gdyni, by następnie odpłynąć na Bałtyk. O znaczeniu obecności włoskiego okrętu w ramach misji NATO na wodach Bałtyku specjalnie dla Gospodarki Morskiej pisze Kmdr por. dr Rafał Miętkiewicz, oficer Marynarki Wojennej, były kapitan ORP Śniardwy, obecnie m.in. ekspert w Instytucie Polityki Energetycznej im. Ignacego Łukasiewicza w Rzeszowie (IPE).
29.05.2023

Bardzo widowiskowe wodowanie nowego okrętu dla US Navy. Było groźnie!

Chwile grozy przeżyli uczestnicy ceremonii chrztu i wodowania nowego nabytku sił morskich USA, przyszłego USS Cleveland (LCS-31). W trakcie wodowania jednostka gwałtownie się przechyliła, wzbudzając ogromną falę i niemal miażdżąc znajdujący się nieopodal holownik. Niektórzy widzowie obawiali się, że może dojść do wypadku.
20.04.2023

Rozpoczęło się cięcie blach pod budowę fregaty nowej generacji dla Royal Navy

W stoczni należącej do BAE Systems w Glasgow rozpoczęto prace nad czwartą fregatą typu 26, wartą blisko 840 mln funtów, która będzie się nazywać HMS Birmingham. Będzie to czwarty okręt w historii Royal Navy, który będzie się tak nazywał. To również ważne wydarzenie dla brytyjskiego przemysłu stoczniowego.
05.04.2023

US Navy wysyła "wyjątkowy" okręt, aby egzekwować zasady połowów na Pacyfiku

Jeden z najnowszych okrętów patrolowych typu Independence (LCS-2) USS Mobile, wraz z zespołem US Coast Guard na pokładzie, został wysłany na zachodni Pacyfik. Kontrowersyjna jednostka będzie przeznaczona do egzekwowania przepisów dotyczących połowów, wykorzystując doświadczenie z działalności służb w zakresie kampanii antynarkotykowych u wybrzeży Ameryki Środkowej.
27.03.2023

Royal Navy wzmacnia swoją flotę podwodną. Nowy okręt opuszcza stocznię Bae Systems

Zaprojektowany i zbudowany przez BAE Systems dla Royal Navy okręt podwodny HMS Anson (S 123) opuścił 19 lutego br. stocznię firmy w Barrow-in-Furness i po raz pierwszy wyszedł na otwarte morze. To piąta jednostka typu Astute.
20.02.2023

Ceremonia cięcia blach pod budowę trzeciego, podwodnego drednota

W zakładach stoczniowych BAE Systems w Barrow-in-Furness odbyło się rozpoczęcie prac nad budową trzeciego okrętu podwodnego typu Dreadnought z pociskami balistycznymi (SSBN), przyszłego HMS Warspite.
10.02.2023

BAE Systems zwiększa swój udział w powstawaniu nowych okrętów podwodnych US Navy

Spółka wygrała przetarg o wartości 71 milionów dolarów na produkcję i dostawę komponentów do okrętów podwodnych typu Columbia. Jest to drugi kontrakt otrzymany przez BAE Systems na prace związane z tym kluczowym morskim środkiem odstraszania nuklearnego Marynarki Wojennej USA.
27.01.2023

Brytyjski rząd rozważa rezygnację z budowy fregat

Czarne chmury zawisły nad projektem fregat typu 32 dla Royal Navy. Rząd nowego premiera Wielkiej Brytanii Rishi Sunaka chce zawiesić plany jego sfinansowania.
17.01.2023

Podwodny, nuklearny drednot nabiera kształtów

Korporacja BAE Systems poinformowała, że w jej stoczni w Anglii wykonano 16 grudnia pierwszy element przyszłego kadłuba okrętu podwodnego z napędem jądrowym HMS Dreadnought, który znajdzie się w wyposażeniu brytyjskiej Marynarki Wojennej.
16.12.2022

Royal Navy zwiększa swój militarny potencjał

W reakcji na zwiększone zagrożenie militarne ze strony Rosji, brytyjski premier Rishi Sunak ogłosił podpisanie kontraktu na budowę pięciu kolejnych fregat typu 26, które zbuduje firma BAE Systems. Łącznie powstanie osiem takich jednostek.
16.11.2022

BAE Systems przedstawiło niskoemisyjny system zasilania i napędu nowej generacji

Brytyjska firma BAE Systems zajmująca się bronią, bezpieczeństwem i lotnictwem wprowadziła na rynek morski system zasilania i napędu nowej generacji, aby pomóc operatorom osiągnąć zerową emisję.
26.11.2021

Royal Navy: uzbrojone bezzałogowe łodzie gotowe do walki [ZDJĘCIA]

Brytyjska marynarka wojenna wprowadziła do służby autonomiczne bezzałogowe łodzie. Sukcesem zakończyły się pierwsze testy.
28.10.2021

Brytyjczycy projektują nowe atomowe okręty podwodne

Brytyjskie ministerstwo obrony podpisało z koncernem zbrojeniowym BAE Systems kontrakt, na mocy którego firma rozpocznie prace projektowe nad zupełnie nowym okrętem podwodnym dla Royal Navy. Napęd do okrętów opracuje Rolls-Royce.
21.09.2021

Marynarka Wojenna Brazylii zamówiła system Sea Ceptor firmy MBDA

Firma MBDA zdobyła kontrakt na wyposażenie nowych fregat typu Tamandare brazylijskiej Marynarki Wojennej w rakietowy system obrony powietrznej Sea Ceptor.
17.06.2021

System Sea Ceptor firmy MBDA zamówiony dla fregat Canadian Surface Combatant

Firma MBDA otrzymała od Lockheed Martin Canada kontrakt na uzbrojenie w system obrony powietrznej Sea Ceptor nowych okrętów Królewskiej Kanadyjskiej Marynarki Wojennej, budowanych w programie Canadian Surface Combatant (CSC).
20.04.2021

Technologia sterowania lotem wykorzystana w mobilności morskiej

BAE Systems wykorzystuje dziesięciolecia zdobytych doświadczeń w sterowaniu lotem w celu zastosowania tej technologii w brytyjskich okrętach podwodnych nowej generacji, Dreadnought. To innowacyjne podejście polega na dostosowaniu elementów, które są zwykle używane w układach typu fly-by-wire statków powietrznych i zastosowaniu ich w środowisku morskim.
29.03.2021

MBDA dostarczy Marynarce Wojennej Włoch nowy system przeciwokrętowy Teseo Mk2 / E

Firma MBDA dostarczy włoskiej marynarce wojennej nową wersję systemu Teseo Evolved, a mianowicie Teseo Mk2/E. Wdrożenie tego systemu uzbrojenia nowej generacji, bazującego na starszej rodzinie Teseo, znanej na świecie jako OTOMAT, spowoduje znaczną poprawę zdolności przeciwokrętowych.
17.03.2021

Targi InterMarE w formule Online 20-22 kwietnia [wideo]

InterMarE South Baltic to projekt realizowany od 2017 r. i współfinansowany z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego. Ma na celu wspieranie gospodarki morskiej w całym regionie Południowego Bałtyku poprzez stworzenie sieci firm i interesariuszy połączonych pod wspólną marką InterMarE South Baltic, markę łatwo rozpoznawalną w regionie oraz na innych rynkach europejskich i światowych.
15.03.2021

MBDA z pierwszym zamówieniem na nowy system Albatros NG

Albatros NG to nowy system obrony powietrznej wykorzystujący pocisk CAMM-ER do zastosowań morskich.
03.03.2021

Armaty morskie BAE Systems dla marynarek wojennych Belgii i Holandii

BAE Systems zostało wybrane jako dostawca 12 armat Bofors 40 Mk4 dla marynarek wojennych Belgii i Holandii w ramach programu Mine Counter Measures Vessels (MCMV). Firma stoczniowa Kership zainstaluje armaty w 12 niszczycielach min – sześciu dla Belgii i sześciu dla Holandii. Pierwszy okręt ma zostać dostarczony belgijskiej marynarce wojennej w 2024 roku.
10.02.2021

Rozpoczyna się faza budowy nowych fregat w programie Hunter

Rząd Australii ogłosił dzisiaj rozpoczęcie budowy prototypów w programie fregat typu Hunter. Decyzja ta potwierdza istotny postęp w największym australijskim projekcie okrętowym.
18.12.2020

Okręty patrolowe Royal Navy będą pilnować łowisk

Cztery okręty patrolowe Royal Navy będą gotowe, aby od 1 stycznia chronić brytyjskie łowiska, jeśli Wielka Brytania i Unia Europejska nie zdołają zawrzeć porozumienia o przyszłych relacjach - podał w piątek wieczorem dziennik "The Guardian".
11.12.2020

Piąty okręt podwodny typu Astute otrzymał nazwę Anson

Piąty okręt podwodny typu Astute został oficjalnie nazwany Anson podczas ceremonii w stoczni BAE Systems w Barrow-in-Furness w Cumbrii.
11.12.2020

Okręt patrolowy Royal Navy wyrusza do swojej nowej bazy

HMS Spey (P234), piąty i ostatni okręt patrolowy (OPV) typu River, z drugiej serii (Batch 2), opuścił wczoraj, 28 października, stocznię BAE Systems w Glasgow wyruszając w rejs dostawczy do swojej nowej bazy w Portsmouth.
29.10.2020

Ostatni okręt patrolowy najnowszej generacji wyrusza z Glasgow do swojej nowej bazy w Portsmouth

HMS Spey, piąty i ostatni okręt patrolowy (OPV) typu River, z drugiej serii (Batch 2), opuścił dziś stocznię BAE Systems w Glasgow wyruszając w rejs dostawczy do swojej nowej bazy morskiej Portsmouth.
28.10.2020

BAE Systems z kontraktem na armaty morskie dla brytyjskiego programu fregat Typ 31

BAE Systems wyprodukuje i dostarczy armaty morskie Bofors 40 Mk4 i Bofors 57 Mk3 dla programu Ministerstwa Obrony Wielkiej Brytanii – fregaty wielozadaniowej Typ 31. Na mocy umowy, w ramach kontraktu z Babcock International, BAE Systems dostarczy Królewskiej Marynarce Wojennej Wielkiej Brytanii (Royal Navy) zestaw zaawansowanych, wielozadaniowych systemów uzbrojenia dla floty składającej się z pięciu okrętów, z których pierwszy okręt ma wejść do służby w 2027 roku.
01.10.2020

BAE Systems z kontraktem U.S. Navy na systemy zwalczania min

BAE Systems z kontraktem U.S. Navy na systemy zwalczania min BAE Systems otrzymało od Departamentu Obrony Stanów Zjednoczonych (DoD) kontrakt o wartości do 87 mln GBP na produkcję i dostawę bezzałogowców przeciwminowych Archerfish dla marynarki wojennej Stanów Zjednoczonych (U.S. Navy).
21.09.2020

BAE Systems i Royal Navy prezentują autonomiczne łodzie morskie przyszłości

Podczas Tygodnia Sił Zbrojnych BAE Systems i Królewska Marynarka Wojenna Wielkiej Brytanii (Royal Navy) ogłosiły zawarcie kontraktu o wartości 3,2 mln GBP na dostawę autonomicznej łodzi, która polepszy zdolności Royal Navy, jednocześnie chroniąc życie marynarzy.
24.06.2020

WFS otrzymuje przyspieszenie Formuły 1

WFS Technologies powitało byłego inżyniera Formuły 1 jako szefa inżynierii i projektów. Colin Drysdale będzie odpowiedzialny za kierowanie realizacją projektów.
18.05.2020

Technologie BAE Systems redukują szkodliwe emisje statków w USA

Pod pokładami statków w Stanach Zjednoczonych trwa cicha rewolucja. W ich kadłubach znajduje się nowoczesny zestaw komponentów, które działają zgodnie – razem cicho mrucząc, aby poruszać statek po wodzie bez hałasu.
15.05.2020

BAE Systems: rozwój podwodnych systemów bezzałogowych Riptide

Rok temu dział badań i rozwoju FAST Labs ™ firmy BAE Systems ogłosił przejęcie Riptide Autonomous Solutions. Jak poinformowano wówczas, celem tej akwizycji było powiązanie rewolucyjnych podwodnych systemów bezzałogowych (UUV) Riptide z naszymi wiodącymi w branży zdolnościami systemów misji, takimi jak autonomia, nawigacja, łączność, przetwarzanie danych z sensorów, walka elektroniczna i wiele innych. Rok po tej transakcji widzimy już udaną integrację technologii Riptide, która dyktuje tempo rozwoju całej branży.
15.05.2020

HMS Audacious wyrusza do swojej macierzystej bazy

HMS Audacious, czwarty z siedmiu okrętów podwodnych typu Astute budowanych przez BAE Systems dla Królewskiej Marynarki Wojennej Wielkiej Brytanii (Royal Navy), wyszedł dziś w morze ze stoczni w Barrow-in-Furness.
07.04.2020

Armaty BAE Systems 57mm uzbrojeniem nowych niemieckich okrętów patrolowych

Firma BAE Systems została wybrana na dostawcę trzech armat morskich kalibru 57mm dla nowych 86-metrowych okrętów patrolowych Offshore Patrol Vessels (OPV) niemieckiej policji federalnej Bundespolizei, zbudowanych przez stocznię Fassmer. Zestawy artyleryjskie Bofors 57 Mk3 staną się orężem jednostek policyjnych odpowiedzialnych za monitorowanie niemieckich wybrzeży Morza Północnego i Morza Bałtyckiego.
04.09.2019

Armaty BAE Systems 57 Mk3 wybrane dla okrętów rakietowych marynarki wojennej Indonezji

Marynarka Wojenna Indonezji wybrała armaty morskie BAE Systems Bofors 57 Mk3 dla narodowego programu okrętów rakietowych KCR-60. Wstępna umowa z państwową stocznią PT PAL Indonesia obejmuje cztery systemy 57 Mk3.
21.08.2019

Uroczystość cięcia blachy dla HMS CARDIFF – postęp w programie brytyjskiej Marynarki Wojennej (foto)

W stoczni należącej do BAE Systems odbyło się cięcie blachy przeznaczonej na drugi okręt Typu 26 Global Combat Ship – HMS CARDIFF. Wydarzenie to jest kolejnym istotnym punktem harmonogramu wyposażania Royal Navy w najbardziej zaawansowane zdolności do walki z okrętami podwodnymi (Anti-Submarine Warfare – ASW).
16.08.2019

BAE Systems ogłasza ewolucję w technologii łodzi bezzałogowych

BAE Systems z powodzeniem przeprowadziło serię prób pierwszej w swoim rodzaju, autonomicznej łodzi, która pozwoli marynarkom wojennym wyjść poza granice ludzkiej wytrzymałości dzięki bezzałogowym jednostkom mogącym podróżować dalej, dłużej i w bardziej nieprzyjaznym środowisku.
24.07.2019

BAE Systems z kontraktem na modernizację armat Mk 45 należących do U.S. Navy

Na mocy niedawno przyznanego kontraktu o wartości 70,6 mln USD BAE Systems zmodernizuje do konfiguracji Mod 4 pięć armat morskich Mk 45 użytkowanych przez marynarkę wojenną Stanów Zjednoczonych (U.S. Navy). Zmodernizowane armaty będą charakteryzowały się większą siłą ognia i donośnością.
23.07.2019

BAE Systems kupuje amerykańskiego producenta bezzałogowych systemów podwodnych Riptide

BAE Systems ogłosiło zakup kluczowych aktywów firmy Riptide Autonomous Solutions z siedzibą w Plymouth, Massachusetts – dostawcy innowacyjnych i przystępnych cenowo technologii i rozwiązań z obszaru podwodnych systemów bezzałogowych (unmanned underwater vehicle – UUV). Platformy podwodne Riptide mają niewielkie rozmiary, są proste a jednocześnie zaawansowane, wydajne i niezwykle elastyczne, cechują je przy tym większe parametry w zakresie głębokości działania, zasięgu, długotrwałości misji oraz prędkości.
03.06.2019

BAE stworzy system rzeczywistości rozszerzonej dla Royal Navy

BAE Systems chce niedługo rozpocząć testy systemu rzeczywistości rozszerzonej na pokładzie okrętu brytyjskiej marynarki wojennej. Będzie to część nowoczesnego systemu do zaawansowanej walki o wartości 20 mln funtów.
06.12.2018

BAE Systems otwiera Akademię Okrętów Podwodnych

Sekretarz Stanu ds. Obrony Wielkiej Brytanii Gavin Williamson oficjalnie otworzył dziś Akademię Umiejętności i Wiedzy w zakładach budowy okrętów podwodnych BAE Systems zlokalizowanych w Barrow-in-Furness, w hrabstwie Kumbria.
06.12.2018

Pięć krajów stara się o kontrakt na budowę okrętów dla brytyjskiej marynarki

Brytyjskie ministerstwo obrony ujawniło, że firmy z 5 krajów starają się o kontrakt na budowę okrętów dla ich marynarki. Wśród nich są przedsiębiorstwa z Włoch, Hiszpanii, Japonii, Korei Południowej a także jedno z samej Wielkiej Brytanii.
05.12.2018

Kanada wybrała projekt dla swoich okrętów wojennych nowej generacji

Kanadyjski rząd wybrał model okrętu BAE Type 26 na potrzeby swojego 60 miliardowego projektu Surface Combatant, którego celem jest zastąpienie starej floty fregat.
24.10.2018

146 milionów dolarów na modernizację 27-letnigo krążownika rakietowego USS Gettysburg

BAE systems otrzymało od amerykańskiego departamentu obrony zlecenie na przeprowadzenie przeglądu remontowego i modernizacji krążownika rakietowego USS Gettysburg. Wartość umowy wynosi 146 mln USD, ale kontrakt obejmuje opcje, po wykorzystaniu których suma ta może wzrosnąć aż do 151 mln USD.
24.08.2018

W. Brytania: BAE Systems z kontraktem na budowę okrętów dla Australii (wideo)

Brytyjski gigant branży zbrojeniowej BAE Systems otrzymał kontrakt na zbudowanie dziewięciu okrętów dla Australii, pokonując konkurencyjne oferty z Włoch i Hiszpanii. Całość umowy jest wyceniana na 19,6 miliarda funtów.
29.06.2018

Brytyjski MON przyznał Bae Systems kontrakty wartości 2,4 mld GBP na okręty podwodne dla Royal Navy

BAE Systems otrzymało kontrakt wartości 1,5 mld GBP na dostawę siódmego okrętu podwodnego typu Astute oraz 900 mln GBP na kolejną fazę programu budowy okrętów podwodnych typu Dreadnought. Sekretarz Stanu w Ministerstwie Obrony Gavin Williamson ogłosił te kontrakty podczas dzisiejszej wizyty w stoczni spółki w Barrow-in-Furness w Umbrii, gdzie są budowane okręty podwodne.
14.05.2018

Pociski CAMM przechodzą próby kwalifikacyjne – odpalenia z trójkomorowej wyrzutni ExLS

Firmy MBDA i Lockheed Martin wspólnie zakończyły kwalifikację pocisku MBDA Common Anti-air Modular Missile (CAMM), w zakresie odpaleń z wyrzutni Lockheeda Extensible Launching System (ExLS) 3-Cell Stand Alone Launcher, po udanej serii prób.
09.04.2018

Ochrzczono trzeci okręt patrolowy dla Royal Navy

TRENT, trzeci z pięciu nowych okrętów patrolowych typu River (Offshore Patrol Vessel) dla Royal Navy, został oficjalnie ochrzczony podczas wtorkowej ceremonii w stoczni BAE Systems w Govan w Glasgow. To ostatnie przygotowania przed zwodowaniem jednostki w nadchodzących dniach.
13.03.2018

Plasan podpisała z BAE Systems umowę na wykonanie opancerzenia dla okrętów bojowych Type 26

Firma Plasan ma przyjemność ogłosić podpisanie umowy z BAE Systems na wykonanie opancerzenia dla okrętów bojowych Type 26 Global Combat Ships dla Królewskiej Marynarki Wojennej (Royal Navy).
28.02.2018

Royal Navy odebrała nowoczesny patrolowiec

HMS Forth wchodzi do służby. Nowoczesny patrolowiec brytyjska Royal Navy odebrała 25 stycznia po czterech miesiącach intensywnych prób morskich. To pierwszy z pięciu patrolowych okrętów ochrony wybrzeża typu River (Offshore Patrol Vessel – OPV).
01.02.2018

BAE Systems z kontraktem na dostawę armat morskich 40 Mk4 do Finlandii

BAE Systems wyprodukuje i dostarczy armaty morskie Bofors 40 Mk4 dla okrętów rakietowych Squadron 2000 typu Hamina marynarki wojennej Finlandii, w ramach kontraktu z Patrią, głównym wykonawcą programu wydłużenia trwałości użytkowej i przeglądów naprawczych jednostek. W ramach kontraktu armaty 40 Mk4 dołączą do fińskiego arsenału armat morskich produkcji BAE Systems, który obejmuje dwie poprzednie wersje – L/70 kalibru 40 milimetrów i Mk3 kalibru 57 mm.
30.01.2018

BAE Systems dostarczy U.S. Navy zmodernizowane armaty Mk 45

Marynarka wojenna Stanów Zjednoczonych Ameryki (U.S. Navy) przyznała BAE Systems opcję kontraktu wartości 46,8 mln USD na dostawę czterech dodatkowych armat morskich Mk 45. Modyfikacja kontraktu obejmuje zmodernizowanie użytkowanych obecnie armat do konfiguracji Mod 4 w celu zwiększenia siły ognia i wydłużenia zasięgu uzbrojenia. Ta modyfikacja wstępnego kontraktu na 10 armat powoduje zwiększenie wartości umowy do 176,8 mln USD na dostawę 14 armat.
24.01.2018

Pierwsze zanurzenie czwartego okrętu podwodnego typu Astute

Czwarty okręt podwodny typu Astute, który jest budowany pod nazwą Audacious przez BAE Systems dla Royal Navy (królewskiej marynarki wojennej Wielkiej Brytanii), zakończył istotny etap prac, wykonując pierwsze zanurzenie. Wyważenie okrętu i zanurzenie odbyło się w ubiegłym tygodniu w basenie portowym w Devonshire Dock w siedzibie firmy w Barrow-in-Furness i trwało ponad dwa dni.
16.01.2018

HMS Prince of Wales zwodowany, krok bliżej do prób morskich (foto, wideo)

HMS Prince of Wales, drugi lotniskowiec budowany przez Aircraft Carrier Alliance dla królewskiej marynarki wojennej Wielkiej Brytanii (Royal Navy), został pomyślnie zwodowany w doku w Rosyth.
22.12.2017

Royal Navy zakończyła program próbnych odpaleń systemu Sea Ceptor

Z sukcesem zakończyły się końcowe próby odpaleń First of Class (pierwsze dla danego typu okrętu) nowego pocisku przeciwlotniczego Sea Ceptor dla Królewskiej Marynarki Wojennej Wielkiej Brytanii (Royal Navy). Oznacza to zakończenie kwalifikacyjnych prób ogniowych w zakresie najnowszych zdolności, które wraz z nowym pociskiem otrzyma brytyjska flota.
20.12.2017

BAE Ssytems i Cammell Laird podpisują umowę o współpracy dotyczącą okrętów Typ 31e

W odpowiedzi na wymagania opracowywane przez Ministerstwo Obrony Wielkiej Brytanii przedstawione w Narodowej Strategii Budowy Okrętów, BAE Systems i producent statków cywilnych Cammell Laird połączą swoje umiejętności inżynierskie i związane z projektowaniem okrętów, a także doświadczenie w zakresie systemów bojowych. Firmy podpisały porozumienie w celu złożenia wspólnej oferty na produkcję adaptowalnych fregat wielozadaniowych Typ 31e.
18.10.2017

Firma zbrojeniowa BAE Systems chce zwolnić ok. 2 tys. osób

Brytyjska firma zbrojeniowa planuje likwidację blisko 2 tys. etatów - podał we wtorek serwis BBC. Cięcia mają dotyczyć działów firmy związanych z działalnością morską, lotnictwem wojskowym, technologią informatyczną.
10.10.2017

Targi zbrojeniowe w Kielcach – umowy, porozumienia, propozycje

Targi zbrojeniowe w Kielcach to nie tylko wystawa, ale i miejsce zawierania umów. MON podpisało kontrakty warte 700 mln zł; prywatna polska firma zawarła umowę o dostawie bojowych dronów na Ukrainę. Firmy podpisują też listy intencyjne.
07.09.2017

BAE Systems: kontrakt na 26 Global Combar Ship oznacza więcej miejsc pracy

Kontrakty przyznane w ramach programu Typ 26 Global Combat Ship pozwolą utrzymać 550 miejsc pracy w Zjednoczonym KrólestwieBAE Systems przyznało 14 firmom zamówienia na produkcję urządzeń dla okrętów Typ 26 Global Combat Ship. Pozwolą one utrzymać około 550 miejsc pracy w przemyśle morskim w Zjednoczonym Królestwie oraz zwiększają łączne inwestycje w łańcuchu dostaw do ponad 500 mln GBP.
12.07.2017

BAE Systems wybuduje fregaty typu 26 Global Combat

BAE Systems podpisało kontrakt z brytyjskim Ministerstwem Obrony o wartości ok. 3,7 miliarda funtów, który obejmuje zbudowanie trzech okrętów w ramach programu Type 26 Global Combat Ships. Stal na pierwszą jednostkę będzie cięta w Glasgow w ciągu nadchodzących tygodni.
03.07.2017

Największy okręt Wielkiej Brytanii gotowy do swojego dziewiczego rejsu

Lotniskowiec HMS Queen Elizabeth, wybudowany dla Królewskiej Marynarki Wojennej, jest już prawie gotowy do odbycia swojego dziewiczego rejsu do bazy w Portsmouth. W ciągu ostatnich kilku tygodni załoga zatrudniona na jego pokładzie uczyła się obsługi zaawansowanych technologii. W tej chwili na okręcie trwają ostanie testy.
07.06.2017

Zwodowano atomowy okręt podwodny dla brytyjskiej marynarki. Jego budowa kosztowała miliard funtów

HMS Audacious to już czwarty okręt podwodny klasy Astute, który trafił do brytyjskiej marynarki. Jego wodowanie odbyło się 28 kwietnia w stoczni BAE Systems w angielskim Barrow-in-Furness.
04.05.2017

BAE Systems z kontraktem na nowy okręt podwodny Agamemnon

Ministerstwo Obrony Wielkiej Brytanii przyznało BAE Systems kontrakt w wysokości 1,4 mld GBP na dostawę kolejnego okrętu podwodnego typu Astute do Królewskiej Marynarki Wojennej Wielkiej Brytanii (Royal Navy).
19.04.2017

Pierwszy patrolowy okręt obrony wybrzeża (OPV) typu River ochrzczony w Glasgow

HMS FORTH, pierwszy z pięciu patrolowych okrętów ochrony wybrzeża typu River (Offshore Patrol Vessel – OPV) został oficjalnie ochrzczony w trakcie ceremonii, która miała miejsce w zakładach BAE Systems w Scotstoun w Glasgow. To kolejny kamień milowy w tym ważnym dla Royal Navy roku.
10.03.2017

Zapowiedź zmian podczas Forum Bezpieczeństwa Morskiego Państwa w Warszawie (foto, wideo)

Okręty dla Marynarki Wojennej, wzmocnienie jej dowództwa i Strategia Bezpieczeństwa Morskiego Polski. To tylko niektóre tematy poruszane podczas II Forum Bezpieczeństwa Morskiego Państwa, które odbyło się 19 stycznia w Warszawie. Rząd ma na modernizację sił morskich konkretne plany - niestety na dzień dzisiejszy brakuje jeszcze konkretów.
19.01.2017

Wystartowała druga edycja Forum Bezpieczeństwa Morskiego Państwa

W hotelu Novotel Airport w Warszawie rozpoczęła się druga edycja Forum Bezpieczeństwa Morskiego Państwa 2017.
19.01.2017

Już za tydzień w Warszawie druga edycja Forum Bezpieczeństwa Morskiego Państwa

Druga edycja Forum Bezpieczeństwa Morskiego Państwa 2017 odbędzie się w czwartek 19 stycznia 2017 r. w Warszawie w hotelu Novotel Airport.
11.01.2017

Nowe okręty OPV dla Royal Navy

BAE Systems gościło w swojej stoczni Govan w Glasgow panią Minister ds. Zamówień Obronnych Harriett Baldwin, która ogłosiła kontrakt o wartości 287 mln GBP na budowę dwóch kolejnych okrętów typu River (Offshore Patrol Vessel) oraz usług wsparcia dla programu budowy pięciu okrętów, zwiększając całkowitą wartość zamówienia do 635 mln GBP.
09.12.2016

Kolejni dostawcy dla programu brytyjskich fregat typ 26

BAE Systems przyznało sześciu firmom kolejne kontrakty na wyposażenie okrętów typ 26 Global Combat Ship, zwiększając do ponad 380 mln GBP dotychczasowe inwestycje w łańcuchu dostaw dla tych jednostek.
07.12.2016

Budowa okrętów Typu 26 Global Combat Ship rozpocznie się latem 2017

BAE Systems potwierdziło, że pierwsze cięcie blach na nowe okręty Typ 26 Global Combat Ship dla brytyjskiej Royal Navy (Królewskiej Marynarki Wojennej) odbędzie się w Glasgow w lecie 2017 r., zależnie od ostatecznych negocjacji kontraktu z brytyjskim Ministerstwem Obrony (MOD).
04.11.2016

Technologie Bae Systems mózgiem ćwiczeń „Unmanned Warrior”

Bezzałogowe łodzie i dopasowane do potrzeb użytkownika mobilne systemy dowodzenia i kierowania opracowane przez BAE Systems odgrywają kluczową rolę w pierwszych na świecie wielkoskalowych ćwiczeniach innowacyjnych bezzałogowców morskich, których gospodarzem jest Royal Navy (królewska marynarka wojenna Wielkiej Brytanii).
14.10.2016

W Wielkiej Brytanii zainaugurowano program budowy nowych okrętów podwodnych

Wielka Brytania zainaugurowała w środę program budowy nowych atomowych okrętów podwodnych, które mają zastąpić obecne okręty klasy Vanguard w roli nosicieli rakiet balistycznych Trident i utrzymać w ten sposób dotychczasowy potencjał odstraszania nuklearnego.
05.10.2016

Rząd brytyjski zobowiązuje się do przyznania 1,3 mld GBP na projekt okrętów podwodnych typu Successor

BAE Systems z zadowoleniem przyjęło zapowiedź Wielce Szanownego Sir Michaela Fallona, Ministra Obrony Wielkiej Brytanii, o dofinansowaniu kwotą prawie 1,3 mld GBP dla programu Successor. W jego ramach zostaną dostarczone cztery nowe okręty podwodne dla Royal Navy (Królewskiej Marynarki Wojennej Wielkiej Brytanii), które zastąpią używane obecnie okręty typu Vanguard. Pierwszy okręt nowego typu wejdzie do służby na początku 2030 roku.
03.10.2016

Bae Systems z kontraktem wartości 245 mln usd na nowe armaty dla okrętów typ 26

BAE Systems otrzymało od brytyjskiego ministerstwa obrony kontrakt o wartości 245 mln USD (183 mln GBP) na dostawę systemu uzbrojenia, znanego jako Morski System Ostrzału Pośredniego (Maritime Indirect Fires System – MIFS), dla okrętów typ 26 Global Combat Ship. Kontrakt został przyznany po ubiegłorocznym wyborze BAE Systems jako preferowanego dostawcy w konkurencyjnym przetargu.
28.07.2016

Brytyjski rząd potwierdza zobowiązania dotyczące programu okrętów type 26 dla królewskiej marynarki wojennej

Brytyjskie Ministerstwo Obrony przyznało BAE Systems kontrakt wartości 472 mln GBP na rozwój okrętów Type 26 w ramach programu Global Combat Ship. Decyzja jest następstwem zobowiązania do budowy ośmiu zaawansowanych fregat zdolnych do zwalczania okrętów podwodnych, ujętego w strategicznym przeglądzie obronnym i bezpieczeństwa (Strategic Defence and Security Review).
22.03.2016

Załoga odebrała pierwsze pomieszczenia flagowego okrętu Queen Elizabeth

Spółka Aircraft Carrier Alliance przekazała pierwsze pomieszczenia lotniskowca HMS QUEEN ELIZABETH jego załodze, ponad rok przed terminem dostawy okrętu dla Królewskiej Marynarki Wojennej Wielkiej Brytanii (Royal Navy).
11.03.2016

Gigant na ulicach Wielkiej Brytanii

Ogromna, cylindryczna konstrukcja, część atomowego okrętu podwodnego HMS Anson, przejechała ulicami Barrow w Wielkiej Brytanii.
14.12.2015

Ostatnia sekcja lotniskowca wyrusza na morze

Program budowy lotniskowców typu Queen Elizabeth osiągnął punkt zwrotny – ostatnia sekcja rozpoczęła podróż dostawczą z Glasgow do Rosyth, dziesięć tygodni przed planowanym terminem. HMS QUEEN ELIZABETH i HMS PRINCE OF WALES będą największymi i najnowocześniejszymi okrętami w historii Royal Navy (Królewskiej Marynarki Wojennej Wielkiej Brytanii), zbudowanymi z kompletnych zespołów w różnych stoczniach na terenie Wielkiej Brytanii. Ostatnia z dostarczonych sekcji, tak zwana tylna nadbudówka, ma masę 750 ton i służy do kiero
11.12.2015

W San Diego powstanie największy w USA suchy dok

Stocznia BAE Systems planuje budowę nowego suchego doku w amerykańskim San Diego. Będzie to największy tego typu obiekt w Stanach Zjednoczonych. Warta 100 milionów dolarów inwestycja ma zakończyć się w pierwszej połowie 2017 roku.
06.04.2015

Podsumowanie VI Międzynarodowej Konferencji Naukowo-Technicznej NATCON „Technologie morskie dla obronności i bezpieczeństwa”

W dniu 11 grudnia 2014 roku w siedzibie Międzynarodowych Targów Gdańskich S.A. – Amber Expo w Gdańsku odbyło się posiedzenie Rady Programowej Targów BALT MILITARY EXPO 2014.
16.12.2014

Rusza budowa nowej klasy okrętów dla Royal Navy

Glasgow, Wielka Brytania – w piątek 10 paźdzernika w stoczni BAE Systems w Glasgow odbyło się uroczyste cięcie blach, rozpoczynające budowę nowych okrętów patrolowych (OPV) dla Royal Navy (królewskiej marynarki wojennej Wielkiej Brytanii).
14.10.2014

Pierwsze zanurzenie HMS Artful (wideo)

Wielka Brytania, Barrow in Furness – HMS Artful, trzeci z okrętów podwodnych typu Astute, budowanych przez BAE Systems dla Royal Navy (królewskiej marynarki wojennej Wielkiej Brytanii), po raz pierwszy dokonał zanurzenia, będącego punktem zwrotnym w przygotowaniach do prób morskich, które odbędą się w przyszłym roku.
08.10.2014

BAE SYSTEMS otrzymało nowy kontrakt na okręty patrolowe dla ROYAL NAVY

Glasgow, Wielka Brytania: BAE Systems otrzymało od Ministerstwa Obrony Wielkiej Brytanii kontrakt o wartości 348 mln funtów na budowę trzech nowych okrętów patrolowych dla Royal Navy (Królewskiej Marynarki Wojennej).
13.08.2014

Nasi stoczniowcy lepsi i tańsi

Brytyjski dziennik "The Daily Mail" doniósł, że 300 Brytyjczyków nagle straciło pracę przy budowie gigantycznych lotniskowców dla brytyjskiej marynarki, bo wykonawca postanowił zatrudnić tańszą siłę roboczą z Polski.
30.11.2010

Dziękujemy za wysłane grafiki.