• <

Załoga odebrała pierwsze pomieszczenia flagowego okrętu Queen Elizabeth

11.03.2016 06:25 Źródło: własne
Strona główna Marynarka Wojenna, Służby Morskie, Ratownictwo Morskie Załoga odebrała pierwsze pomieszczenia flagowego okrętu Queen Elizabeth
Załoga odebrała pierwsze pomieszczenia flagowego okrętu Queen Elizabeth - GospodarkaMorska.pl

Spółka Aircraft Carrier Alliance przekazała pierwsze pomieszczenia lotniskowca HMS QUEEN ELIZABETH jego załodze, ponad rok przed terminem dostawy okrętu dla Królewskiej Marynarki Wojennej Wielkiej Brytanii (Royal Navy).

Sześć dużych pomieszczeń to pierwsze sekcje okrętu, jakie odebrała załoga. Jest to znaczący krok na drodze dostarczenia flagowego okrętu Wielkiej Brytanii.

Pomieszczenia są częścią suchych powierzchni magazynowych dla zespołów kucharzy i stewardów, będą używane do szkolenia załogi okrętu w sytuacjach awaryjnych, jak zwalczanie pożaru, zalanie, czy nagłe wypadki medyczne. Docelowo zespoły kucharzy i stewardów będą także używały tych pomieszczeń do szkolenia w obsłudze wyposażenia, jak np. wózków i podnośników elektrycznych.  
Allan Smith, zarządzający tą częścią okrętu, powiedział: „To ważny dzień dla każdego z Alliance. Setki ludzi pracowały przy tych przedziałach w każdy możliwy sposób – od czasu, gdy wyprodukowano je w Glasgow jako część Lower Block 03, aż do wyposażenia i przekazania tutaj w Rosyth”.

„Przedziały powinny być zwyczajowo przekazane po próbach morskich, tak więc dostarczenie ich w tak wczesnym stadium budowy, zgodnie z najwyższą jakością i wymaganiami stawianymi przez Królewską Marynarkę Wojenną Wielkiej Brytanii, to znaczące wydarzenie dla zespołu” – dodał Smith.

Komandor podporucznik John Ball, członek załogi okrętu, powiedział: „Uzyskanie tak wcześnie możliwości rozpoczęcia szkolenia z radzenia sobie w sytuacjach awaryjnych na pokładzie okrętu jest niezwykle ekscytujące i pozwoli nam zaoszczędzić wiele czasu. Pomoże nam także przyspieszyć szkolenie i pozwoli naszym ludziom na użytkowanie okrętu przed rozpoczęciem prób morskich”.

„Choć moglibyśmy wykonywać podobne szkolenie na pokładach innych jednostek, nie ma nic lepszego od treningu na docelowej jednostce w zakresie specjalistycznych technik wymaganych do obsługi tak dużego i skomplikowanego okrętu”.

Philip Dunne, Sekretarz Stanu ds. Zamówień Obronnych, powiedział: „Nowe lotniskowce Wielkiej Brytanii są imponującymi wytworami inżynierii, powołanymi do służby przez najlepiej uzdolnionych brytyjskich stoczniowców. Najnowsze osiągnięcia pokazują postęp, jaki dokonał się w stopniowym przekazywaniu HMS QUEEN ELIZABETH załodze Królewskiej Marynarki Wojennej Wielkiej Brytanii, pozwalając jej na przeprowadzenie ważnego szkolenia przed wyjściem tego najnowocześniejszego okrętu w morze”.

„Dzięki wartej 178 miliardów funtów inwestycji w wyposażenie naszych sił zbrojnych, lotniskowce będą przewodzić brytyjskiej potędze morskiej w ciągu następnych pięciu dekad, chroniąc interesy Wielkiej Brytanii zarówno w kraju, jak i za granicą” – dodał Dunne.

Lotniskowce będą główną siłą morskiej Wielkiej Brytanii. Każdy lotniskowiec, wypierający 65.000 ton, będzie bazą operacyjną sił zbrojnych o powierzchni 16 200 metrów kwadratowych, która może być rozmieszczona w dowolnym miejscu na kuli ziemskiej. Okręty będą wystarczająco wszechstronne, aby używać ich do różnorodnych operacji, począwszy od wsparcia działań wojennych do niesienia pomocy humanitarnej i ofiarom katastrof żywiołowych.

HMS QUEEN ELIZABETH i HMS PRINCE OF WALES zostaną dostarczone przez Aircraft Carrier Alliance, unikalną spółkę zawiązaną przez BAE Systems, Thales UK, Babcock i Ministerstwo Obrony Wielkiej Brytanii. Jest to narodowe przedsięwzięcie, w którego szczytowym okresie zatrudnionych jest bezpośrednio 10 000 osób w sześciu stoczniach. Podczas gdy produkcja i dostawy realizowane są obecnie wyłącznie w Rosyth, wykwalifikowany personel o różnych specjalnościach pochodzi z całego kraju, w tym ze stoczni BAE Systems w Glasgow i Frimley.

Surowce

 Ropa brent 64,38 $ baryłka  0,00% 21:58
 Cyna 38725,00 $ tona -0,80% 27 paź
 Cynk 3385,00 $ tona -2,03% 27 paź
 Aluminium 2703,00 $ tona -4,49% 27 paź
 Pallad 2680,00 $ uncja  0,00% 21:57
 Platyna 1191,10 $ uncja  0,00% 21:59
 Srebro 25,11 $ uncja  0,00% 21:59
 Złoto 1731,30 $ uncja  0,00% 21:59

Dziękujemy za wysłane grafiki.