• <

BAE Systems i Royal Navy prezentują autonomiczne łodzie morskie przyszłości

ew

24.06.2020 20:52 Źródło: własne
Strona główna Marynarka Wojenna, Bezpieczeństwo Morskie, Ratownictwo BAE Systems i Royal Navy prezentują autonomiczne łodzie morskie przyszłości

Partnerzy portalu

BAE Systems i Royal Navy prezentują autonomiczne łodzie morskie przyszłości - GospodarkaMorska.pl

Podczas Tygodnia Sił Zbrojnych BAE Systems i Królewska Marynarka Wojenna Wielkiej Brytanii (Royal Navy) ogłosiły zawarcie kontraktu o wartości 3,2 mln GBP na dostawę autonomicznej łodzi, która polepszy zdolności Royal Navy, jednocześnie chroniąc życie marynarzy.

Autonomiczna łódź półsztywna Pacific 24 jest bezzałogowa, ma więc potencjał do wykonywania niebezpiecznych misji takich jak ochrona sił i zwalczanie piractwa.

Łódź ma stanowić wyposażenie okrętów Royal Navy i z nich operować. W łodzie tego typu mogą też zostać wyposażone przyszłe brytyjskie jednostki nawodne.

Autonomiczne zdolności łodzi półsztywnej (RIB) BAE Systems Pacific 24 (P24), podstawowego elementu floty nawodnej, mogą znacznie zwiększyć zdolność Royal Navy do ochrony marynarzy znajdujących się w zasięgu jej operowania, ponieważ zmodernizowana łódź jest wstanie wykonać swoje zadania bez załogi i może być kierowana z okrętu.

Misje takie mogą obejmować operacje przeciwko piratom, kontrolę granic, ciągłe gromadzenie danych wywiadowczych, bezpieczeństwo morskie i ochronę sił, jednocześnie chroniąc marynarzy przed obrażeniami.

Autonomiczna P24 została zakupiona w ramach programu Navy X (akceleratora autonomii iskuteczności Royal Navy), który ma na celu dostarczanie nowych technologii w ręce marynarzy i piechoty morskiej.

Minister ds. Zamówień Obronnych, Jeremy Quin, powiedział: „Rozpoczęcie prób bezzałogowej łodzi Pacific 24 jest ważnym krokiem naprzód w rozwoju autonomicznych zdolności Royal Navy do zagwarantowania, że nasza flota pozostanie w czołówce innowacji i technologii wojskowych, gotowa sprostać ewoluującym zagrożeniem współczesnej wojny”.

Brooke Hoskins, dyrektor ds. produktów i usług szkoleniowych w BAE Systems, powiedziała: „Fantastycznie jest widzieć, jak pierwsza autonomiczna łódź Pacific 24 Royal Navy wypływa naszerokie wody w tym trudnym czasie. Ten milowy krok był celem, odkądw zeszłym roku zademonstrowaliśmy jej autonomiczne możliwości.

„Jest to kluczowy krok we wspieraniu projektu Navy X, przekształcając to, co pierwotnie było innowacyjnym eksperymentem badawczo-rozwojowym, w rzeczywiste zdolności Royal Navy. Kontrakt ten jest jedną z pierwszych umów na autonomiczne łodzie w projekcie Navy X. Z dumą wspieramy autonomiczne wymagania Royal Navy, obejmujące zwiększenie jej skuteczności operacyjnej przy jednoczesnym zmniejszeniu obciążenia, lub zagrożenia, marynarzy” –dodała.

Kmdr ppor. Rob Manson, szef ds. wymagań projektu Navy X, powiedział: „Autonomiczna P24 to nie tylko krok naprzód dla Royal Navy w operacjach bezzałogowych, ale także zapewnienie, że pozostajemy w czołówce ulepszeń technologicznych i innowacji.

„Pierwsze zadania będą prawdopodobnie znane naszym załogom okrętów Royal Navy, które już obsługują załogowe PIB R24, jednak autonomiczny charakter tej łodzi daje ogromne możliwości i elastyczność działania. Dodatkowo tę zdolność można nieustannie ulepszać, dzięki stałym aktualizacjom i modernizacji, co zapewni regularne polepszanie zdolności naszych okrętów i możliwości działania przez marynarzy” –dodał.

Pomyślne wodowanie łodzi miało miejsce w Trafalgar Wharf w Portsmouth na początku tego miesiąca, pomimo wyzwań związanych z obecną pandemią COVID-19.

BAE Systems i Navy X będą nadal współpracować przy opracowywaniu swojej pierwszej autonomicznej P24, która przejdzie serię prób akceptacyjnych w 2020 r.

Sukces tych prób może zdecydować, czy Royal Navy zdecyduje się na zmodernizowanie, czy zamówienie całej floty takich jednostek. Może to obejmować ich wdrożenie jako wyposażenia przyszłych okrętów, takich jak fregaty typu 26 lub typu 31.

Zdjęcia i wideo są dostępne na stronie: https://baesys.resourcespace.com/?c=1417&k=c5d1ced604.

Informacje o łodzi Pacific 24

P24 o długości 7,8 metra jest małą i manewrową łodzią, która rozwija maksymalną prędkość 38 węzłów (prawie 70 km/h). Jest używana do różnychzadań. W kontekście militarnym obejmuje to misje przeciwko piratom i przeciwko przemytnikom narkotyków, a także operacje ochrony sił, misje ratownicze i logistyczne. Więcej: https://www.baesystems.com/en/product/pacific-24.

Załogowa wersja  P24 jest obecnie powszechnie używana przez flotę nawodną Royal Navy. Łodzie są wyposażeniem wielu okrętów i jednostek Royal Fleet Auxiliary (królewskiej floty pomocniczej) –w tym nowych brytyjskich lotniskowców HMS Queen Elizabeth i HMS Prince of Wales, wszystkich niszczycieli typu 45, fregat typu 23 i okrętów patrolowych OPV.

BAE Systems opracowało technologię umożliwiającą autonomiczne działanie łodzi półsztywnych, takich jak P24. We wrześniu 2019 podczas wystawy DSEI w Londynie z powodzeniem zademonstrowano pierwszą autonomiczną operację łodzi morskiej z okrętu.

Autonomiczna P24 może działać do 45 godzin z prędkością patrolową lub w zasięgu 100 mil morskich (185 km) w trybie pościgu, działając autonomicznie lub będąc zdalnie sterowana przez członka załogi okrętu.

Udzielenie zamówienia następuje po miesiącach demonstracji dla Royal Navy i innych agencji brytyjskiego Ministerstwa Obrony. BAE Systems wykorzystało łańcuch dostaw partnerów technologicznych dla tego projektu i współpracowało z MSI Defence i L3 Harris, które opracowały odpowiednio planowany system uzbrojenia P24 i autonomiczne systemy nawigacji.

Dział Boats BAE Systems

BAE Systems posiada bogate doświadczenie i wiedzę w zakresie budowy łodzi logistycznych, szybkich jednostek pościgowych i zaawansowanych technologicznie łodzi półsztywnych –pełnomorskich, ratowniczych i roboczych, a także zapewnia długoterminową obsługę techniczną i usługi wsparcia. W 2015 r. firma otrzymała kontrakt o wartości 13,5 mln GBP odMinisterstwa Obrony na budowę i dostawę 60 nowych załogowych łodzi półsztywnych Pacific 24. W 2019 r. otrzymało 6,5-letni kontrakt na obsługę ponad 600 łodzi dla brytyjskich sił zbrojnych i innych klientów rządowych, w tym Royal Navy, Royal Marines (Królewskiej Piechoty Morskiej), Military of Defence Police (cywilnej policji Ministerstwa Obrony) i sił specjalnych.

BAE Systems produkuje również i obsługuje łodzie robocze i łodzie morskie do przewozu ładunków

Partnerzy portalu

Dziękujemy za wysłane grafiki.