• <

Kolejni dostawcy dla programu brytyjskich fregat typ 26

Strona główna Przemysł Stoczniowy, Stocznie, Statki Kolejni dostawcy dla programu brytyjskich fregat typ 26
Kolejni dostawcy dla programu brytyjskich fregat typ 26 - GospodarkaMorska.pl

pc

07.12.2016 Źródło: własne

BAE Systems przyznało sześciu firmom kolejne kontrakty na wyposażenie okrętów typ 26 Global Combat Ship, zwiększając do ponad 380 mln GBP dotychczasowe inwestycje w łańcuchu dostaw dla tych jednostek.

Nowe kontrakty obejmują kluczowe elementy, takie jak układy sterowania, drzwi oraz instalacje żurawików i urządzeń cumowniczych dla pierwszych trzech okrętów. Zostały one przyznane firmom:

• Rolls-Royce – na urządzenia sterowe i stabilizatory, ich produkcja odbywać się będzie w zakładach w Dunfermline;

• Johnsons Kontrole Ltd, z siedzibą w Baildon – na urządzenia do chłodzenia wody;

• Marine Systems Technology Ltd – na gazoszczelne, odporne na działanie warunków atmosferycznych i wodoszczelne drzwi, włazy i iluminatory, a także na żuraw w Hangarze XY, które będą dostarczone z jej bazy w Middlewich;

• Salt Separation Services, z siedzibą w Rochdale – na urządzenia do odsalania działające na zasadzie odwróconej osmozy;

• Detegasa, z siedzibą w Hiszpanii – na membranowe urządzenia do oczyszczania ścieków i separatory wody zaolejonej;

• Pellegrini Marine Equipments S.r.l., z siedzibą we Włoszech – na urządzenia do obsługi kotwic i urządzeń cumowniczych, żurawiki łodzi i osłony zmniejszające skuteczną powierzchnię rozproszenia fal radiolokacyjnych.

Dział Combat Systems firmy BAE Systems otrzymał również kontrakt na dostarczenie dla okrętów nowoczesnego systemu operacyjnego tzw. Shared Infrastructure oraz systemu kierowania czujnikami optoelektronicznymi (EOSCS), które są w stanie wykryć i zidentyfikować potencjalne zagrożenia w każdych warunkach pogodowych.

– Wspierany przez rosnący budżet obronny Wielkiej Brytanii Program Type 26 zapewni dostawę nowej generacji najnowocześniejszych okrętów dla Royal Navy (Królewskiej Marynarki Wojennej). Wraz z utrzymaniem wysokokwalifikowanych miejsc pracy w całym kraju, ostatnie kontrakty pokazują dalszy postęp w programie przed cięciem pierwszych blach zaplanowanym na lato przyszłego roku roku – mówi Harriett Baldwin, minister ds. zamówień obronnych Wielkiej Brytanii.

Do tej pory w sumie 33 spółki przemysłu morskiego w całym łańcuchu dostaw współpracują z BAE Systems, aby dostarczyć okręty typ 26.

Wśród nich jest 15 firm, które mają umowy i produkują kluczowe wyposażenie dla pierwszych trzech okrętów.

– Wzrost liczby partnerów w łańcuchu dostaw jest kluczowym elementem przygotowań przed cięciem stali na nasz pierwszy okręt tego typu latem następnego roku. Dzięki uzgodnieniu tych umów nasi dostawcy będą na dobrej drodze do dostarczenia wyposażenia do Glasgow wtedy, gdy będzie to wymagane w fazie produkcji – mówi Geoff Searle, dyrektor Programu Type 26 Global Combat Ship w BAE Systems.

– Po sukcesie związanym z pozyskaniem kontraktów na dostawę turbin gazowych MT30 i generatorów diesla MTU dla programu typ 26, cieszymy się z wyboru naszej firmy jako dostawcy urządzeń sterowych i stabilizatorów. Jest to kontynuacja długiej tradycji Rolls-Royce’a w dostarczaniu krytycznego wyposażenia dla Royal Navy. Jesteśmy gotowi pomóc BAE Systems i Royal Navy w procesie  budowy w Clyde tych światowej klasy jednostek zwalczania okrętów podwodnych. Przyznanie terminowego kontraktu zapoczątkowało fazę produkcji programu, umożliwiając Rolls-Royce’owi zakup materiałów, dzięki którym może wspierać plany budowy okrętów BAE Systems typ 26 – mówi Nick Antoniades, dyrektor Programu Type 26 w Rolls-Royce.

Rząd Wielkiej Brytanii zobowiązał się do zakupu ośmiu nowoczesnych okrętów typ 26 Global Combat Ship w swoim Strategicznym Przeglądzie Obrony i Bezpieczeństwa. Okręty typ 26 będą światowej klasy jednostkami zwalczania okrętów podwodnych, które zastąpią w służbie fregaty typ 23. Będą one zdolne do operowania na całym globie i wykonywania szerokiego wachlarza zadań, od działań wojennych o dużej intensywności, do pomocy humanitarnej, zarówno działając samodzielnie lub jako część grupy zadaniowej.

Źródło:
własne

Surowce

 Ropa brent 64,38 $ baryłka  0,00% 21:58
 Cyna 33420,00 $ tona -0,79% 12 maj
 Cynk 2984,00 $ tona -0,67% 12 maj
 Aluminium 2474,00 $ tona -2,94% 12 maj
 Pallad 2680,00 $ uncja  0,00% 21:57
 Platyna 1191,10 $ uncja  0,00% 21:59
 Srebro 25,11 $ uncja  0,00% 21:59
 Złoto 1731,30 $ uncja  0,00% 21:59

Dziękujemy za wysłane grafiki.