• <
Nauta_top_1100x200

BAE Systems wybuduje fregaty typu 26 Global Combat

jk

03.07.2017 09:39 Źródło: własne
Strona główna Przemysł Stoczniowy, Stocznie, Statki BAE Systems wybuduje fregaty typu 26 Global Combat
BAE Systems wybuduje fregaty typu 26 Global Combat - GospodarkaMorska.pl

BAE Systems podpisało kontrakt z brytyjskim Ministerstwem Obrony o wartości ok. 3,7 miliarda funtów, który obejmuje zbudowanie trzech okrętów w ramach programu Type 26 Global Combat Ships. Stal na pierwszą jednostkę będzie cięta w Glasgow w ciągu nadchodzących tygodni.

Dzięki powyższym działaniom, stworzony zostanie silny fundament dla szkockiego przemysłu stoczniowego na nadchodzące lata - zabezpieczonych zostanie ponad 3400 miejsc pracy w BAE Systems, a także, w szerszym wymiarze, w ramach całego łańcucha dostaw brytyjskiego przemysłu morskiego.

Brytyjski Sekretarz Obrony, Sir Michael Fallon, stwierdził: „Fregata Type 26 to najnowocześniejszy okręt wojenny, w którym łączymy wiedzę brytyjskiego budownictwa okrętowego z doskonałością Royal Navy. Stal na pierwszy okręt zostanie pocięta w drugiej połowie miesiąca - to kamień milowy, który stanowi wyraz naszego zobowiązania, by utrzymać globalną potęgę morską. Okręty te będą siłą, z którą będzie trzeba się liczyć, chroniącą nasze potężne, nowe lotniskowce i zabezpieczającą brytyjskie interesy na całym świecie”.

„Wspierany przez rosnący budżet obronny i Plan Wyposażenia (Equipment Plan) o wartości 178 miliardów funtów, program Type 26 przyniesie ogromne korzyści gospodarcze Szkocji i, w szerszym wymiarze, Wielkiej Brytanii. Kontrakt napisano tak, by zapewnić odpowiednią wartość wkładu podatników, co więcej, zaprojektowany został w sposób, który chroni przed dodatkowymi opłatami, które mogłyby powstać w skutek przekroczenia kosztów. Inwestycja zabezpieczy setki miejsc pracy dla wykwalifikowanej kadry BAE Systems w Clyde na najbliższe 20 lat, wraz z tysiącami miejsc pracy w ramach brytyjskiego łańcucha dostaw”.

Udzielając komentarza na temat tego ważnego komunikatu, Charles Woodburn, dyrektor generalny BAE Systems stwierdził: „Przyznanie nam tego kontraktu stanowi wyraz silnego poparcia dla talentu i poświęcenia naszych pracowników w całej Wielkiej Brytanii, i plasuje Glasgow w centrum brytyjskiego przemysłu stoczniowego. Jesteśmy niezwykle dumni z tego, że to właśnie nas wybrano by zaprojektować i wytworzyć okręty, które zapewnią Royal Navy kluczową zdolność kolejnej generacji, będąc istotną wartością dla całej floty”.

„Będziemy kontynuować inwestycje w nasze technologie, produktywność i zasoby ludzkie, co z kolei pozwoli nam na dostarczenie tych okrętów zgodnie z najwyższymi standardami. W tej chwili pracujemy nad Okrętami Patrolowymi typu River dla Royal Navy w całym kraju. Są one na różnych etapach budowy. Nie możemy się doczekać początku budowy pierwszego z okrętów Type 26 w ciągu nadchodzących tygodni”.

Rząd Wielkiej Brytanii zobowiązał się nabyć osiem zaawansowanych okrętów ZOP, w ramach Strategicznego Przeglądu Obronności i Bezpieczeństwa (Strategic Defence and Security Review - SDSR) przeprowadzonego w 2015 r. Program związany z okrętami Type 26 obecnie angażuje ponad 1200 pracowników w ramach brytyjskiego łańcucha dostaw. Wiele umów, dotyczących produkcji głównych elementów wyposażenia okrętów, już podpisano. Łącznie, w łańcuchu dostaw zasilającym program Type 26, swój wkład zaoferowały 33 brytyjskie i międzynarodowe firmy - a kolejne mają o swoim zaangażowaniu poinformować już wkrótce.

Okręty Type 26 Global Combat Ship będą najwyższej klasy jednostkami ZOP, zastąpią w służbie wersję ZOP fregat Type 23. Mogące podejmować działania na całym świecie, jednostki będą zdolne do odgrywania wielu ról, od prowadzenia operacji o wysokiej intensywności po udzielanie pomocy humanitarnej, niezależnie, lub też w ramach zespołów okrętów. Type 26 będzie najbardziej zaawansowaną w swojej klasie jednostką na świecie - obecnie badane są potencjalne szanse eksportowe, jesteśmy świadkami silnego zainteresowania ze strony kontrahentów międzynarodowych.

Type 26 dołączy do pięciu jednostek OPV typu River, obecnie budowanych w zakładach BAE Systems w Glasgow, z okrętem FORTH na czele, jednostka ta ma być przekazana Royal Navy jeszcze w tym roku. Okręty OPV opierają się na istniejących jednostkach typu River Royal Navy, a ich warianty są już w służbie MW Brazylii czy Tajlandii. Inżynierowie BAE Systems przeprojektowali jednostkę, żeby sprostać wymaganiom określonym przez Royal Navy, wspierającą interesy Wielkiej Brytanii w pobliżu wysp, jak i za granicą. Nowe okręty typu River będą jednostkami klasy oceanicznej, zdolnymi do podejmowania działań na całym świecie.

Surowce

 Ropa brent 64,38 $ baryłka  0,00% 21:58
 Cyna 40187,00 $ tona 1,80% 3 gru
 Cynk 3323,00 $ tona 0,91% 3 gru
 Aluminium 2647,00 $ tona -0,26% 3 gru
 Pallad 2680,00 $ uncja  0,00% 21:57
 Platyna 1191,10 $ uncja  0,00% 21:59
 Srebro 25,11 $ uncja  0,00% 21:59
 Złoto 1731,30 $ uncja  0,00% 21:59

Dziękujemy za wysłane grafiki.