• <
BOTA_TECHNIK_MEGA

BAE Systems wybuduje fregaty typu 26 Global Combat

Strona główna Przemysł Stoczniowy, Stocznie, Statki BAE Systems wybuduje fregaty typu 26 Global Combat
BAE Systems wybuduje fregaty typu 26 Global Combat - GospodarkaMorska.pl

jk

03.07.2017 Źródło: własne

BAE Systems podpisało kontrakt z brytyjskim Ministerstwem Obrony o wartości ok. 3,7 miliarda funtów, który obejmuje zbudowanie trzech okrętów w ramach programu Type 26 Global Combat Ships. Stal na pierwszą jednostkę będzie cięta w Glasgow w ciągu nadchodzących tygodni.

Dzięki powyższym działaniom, stworzony zostanie silny fundament dla szkockiego przemysłu stoczniowego na nadchodzące lata - zabezpieczonych zostanie ponad 3400 miejsc pracy w BAE Systems, a także, w szerszym wymiarze, w ramach całego łańcucha dostaw brytyjskiego przemysłu morskiego.

Brytyjski Sekretarz Obrony, Sir Michael Fallon, stwierdził: „Fregata Type 26 to najnowocześniejszy okręt wojenny, w którym łączymy wiedzę brytyjskiego budownictwa okrętowego z doskonałością Royal Navy. Stal na pierwszy okręt zostanie pocięta w drugiej połowie miesiąca - to kamień milowy, który stanowi wyraz naszego zobowiązania, by utrzymać globalną potęgę morską. Okręty te będą siłą, z którą będzie trzeba się liczyć, chroniącą nasze potężne, nowe lotniskowce i zabezpieczającą brytyjskie interesy na całym świecie”.

„Wspierany przez rosnący budżet obronny i Plan Wyposażenia (Equipment Plan) o wartości 178 miliardów funtów, program Type 26 przyniesie ogromne korzyści gospodarcze Szkocji i, w szerszym wymiarze, Wielkiej Brytanii. Kontrakt napisano tak, by zapewnić odpowiednią wartość wkładu podatników, co więcej, zaprojektowany został w sposób, który chroni przed dodatkowymi opłatami, które mogłyby powstać w skutek przekroczenia kosztów. Inwestycja zabezpieczy setki miejsc pracy dla wykwalifikowanej kadry BAE Systems w Clyde na najbliższe 20 lat, wraz z tysiącami miejsc pracy w ramach brytyjskiego łańcucha dostaw”.

Udzielając komentarza na temat tego ważnego komunikatu, Charles Woodburn, dyrektor generalny BAE Systems stwierdził: „Przyznanie nam tego kontraktu stanowi wyraz silnego poparcia dla talentu i poświęcenia naszych pracowników w całej Wielkiej Brytanii, i plasuje Glasgow w centrum brytyjskiego przemysłu stoczniowego. Jesteśmy niezwykle dumni z tego, że to właśnie nas wybrano by zaprojektować i wytworzyć okręty, które zapewnią Royal Navy kluczową zdolność kolejnej generacji, będąc istotną wartością dla całej floty”.

„Będziemy kontynuować inwestycje w nasze technologie, produktywność i zasoby ludzkie, co z kolei pozwoli nam na dostarczenie tych okrętów zgodnie z najwyższymi standardami. W tej chwili pracujemy nad Okrętami Patrolowymi typu River dla Royal Navy w całym kraju. Są one na różnych etapach budowy. Nie możemy się doczekać początku budowy pierwszego z okrętów Type 26 w ciągu nadchodzących tygodni”.

Rząd Wielkiej Brytanii zobowiązał się nabyć osiem zaawansowanych okrętów ZOP, w ramach Strategicznego Przeglądu Obronności i Bezpieczeństwa (Strategic Defence and Security Review - SDSR) przeprowadzonego w 2015 r. Program związany z okrętami Type 26 obecnie angażuje ponad 1200 pracowników w ramach brytyjskiego łańcucha dostaw. Wiele umów, dotyczących produkcji głównych elementów wyposażenia okrętów, już podpisano. Łącznie, w łańcuchu dostaw zasilającym program Type 26, swój wkład zaoferowały 33 brytyjskie i międzynarodowe firmy - a kolejne mają o swoim zaangażowaniu poinformować już wkrótce.

Okręty Type 26 Global Combat Ship będą najwyższej klasy jednostkami ZOP, zastąpią w służbie wersję ZOP fregat Type 23. Mogące podejmować działania na całym świecie, jednostki będą zdolne do odgrywania wielu ról, od prowadzenia operacji o wysokiej intensywności po udzielanie pomocy humanitarnej, niezależnie, lub też w ramach zespołów okrętów. Type 26 będzie najbardziej zaawansowaną w swojej klasie jednostką na świecie - obecnie badane są potencjalne szanse eksportowe, jesteśmy świadkami silnego zainteresowania ze strony kontrahentów międzynarodowych.

Type 26 dołączy do pięciu jednostek OPV typu River, obecnie budowanych w zakładach BAE Systems w Glasgow, z okrętem FORTH na czele, jednostka ta ma być przekazana Royal Navy jeszcze w tym roku. Okręty OPV opierają się na istniejących jednostkach typu River Royal Navy, a ich warianty są już w służbie MW Brazylii czy Tajlandii. Inżynierowie BAE Systems przeprojektowali jednostkę, żeby sprostać wymaganiom określonym przez Royal Navy, wspierającą interesy Wielkiej Brytanii w pobliżu wysp, jak i za granicą. Nowe okręty typu River będą jednostkami klasy oceanicznej, zdolnymi do podejmowania działań na całym świecie.

Źródło:
własne

Surowce

 Ropa brent 64,38 $ baryłka  0,00% 21:58
 Cyna 32700,00 $ tona -1,07% 17 cze
 Cynk 2962,00 $ tona -0,34% 17 cze
 Aluminium 2427,00 $ tona -1,10% 17 cze
 Pallad 2680,00 $ uncja  0,00% 21:57
 Platyna 1191,10 $ uncja  0,00% 21:59
 Srebro 25,11 $ uncja  0,00% 21:59
 Złoto 1731,30 $ uncja  0,00% 21:59

Dziękujemy za wysłane grafiki.