• <
Nauta_top_1100x200

Nowe okręty OPV dla Royal Navy

oprac. MN

09.12.2016 09:04 Źródło: własne
Nowe okręty OPV dla Royal Navy - GospodarkaMorska.pl

BAE Systems gościło w swojej stoczni Govan w Glasgow panią Minister ds. Zamówień Obronnych Harriett Baldwin, która ogłosiła kontrakt o wartości 287 mln GBP na budowę dwóch kolejnych okrętów typu River (Offshore Patrol Vessel) oraz usług wsparcia dla programu budowy pięciu okrętów, zwiększając całkowitą wartość zamówienia do 635 mln GBP.

Praca przy dodatkowych dwóch okrętach OPV, nazwanych TAMAR i SPEY, pozwoli na utrzymanie zdolności stoczni w Glasgow, a także w całym łańcuchu dostaw składającym się z ponad 100 firm zaangażowanych w ten program w Wielkiej Brytanii.

W ceremonii udział wzięli pracownicy, przedstawiciele Royal Navy (Królewskiej Marynarki Wojennej Wielkiej Brytanii) i lokalnej społeczności.
Harriett Baldwin włączyła maszynę do plazmowego cięcia blach stalowych, aby wyciąć pierwsze blachy dla czwartego, najnowszego okrętu patrolowych typu River (OPV).

Podczas wizyty w stoczni BAE Systems Harriett Baldwin powiedziała: "Umowa ta obejmuje dostawę dwóch bardziej nowoczesnych okrętów patrolowych typu River (OPV) dla Royal Navy i zabezpieczy ważne zdolności przemysłu stoczniowego i setki miejsc pracy w Szkocji. Chroniony przez zwiększający się budżet obronny, program OPV jest ważną częścią planu rządowego o wartości 178 mld GBP, mającego na celu zapewnienie naszym siłom zbrojnym wyposażenia, którego potrzebują".

Iain Stevenson, dyrektor zarządzający działu budowy okrętów w BAE Systems, powiedział: "Zamówienie na kolejne dwa okręty typu River to pozytywna weryfikacja zdolności projektowania, ogromnych umiejętności i poświęcenia pracowników na rzecz programu. Nasza inwestycja w najnowsze cyfrowe technologie projektowania i nowe procesy pozwala nam dostarczać wyposażenie najwyższej klasy po możliwie najniższych kosztach, przyczyniając się do zapewnienia długoterminowej przyszłości naszego wysokokwalifikowanego przemysłu w Wielkiej Brytanii. Z niecierpliwością czekam na budowę okrętów typu OPV i fregat Typ 26 w naszych obydwu stoczniach w Glasgow w przyszłym roku".

Konstrukcja okrętów patrolowych opiera się na istniejących okrętach Royal Navy typu River, których warianty są już eksploatowane w Brazylii i
Tajlandii, istotnie zwiększając zdolności tych flot.

Pierwszy okręt, FORTH, został zwodowany w sierpniu, mniej niż dwa lata po rozpoczęciu budowy, a obecnie znajduje się w doku w stoczni Scotstoun, gdzie zostanie przeprowadzony ostateczny montaż i testy systemów przed dostarczeniem go Royal Navy w drugiej połowie 2017 roku.

Drugi okręt, MEDWAY, ma zostać zwodowany na wiosnę 2017 r., podczas gdy trzeci, TRENT, znajduje się w fazie zaawansowanego montażu w Govan.

90-metrowy OPV jest oparty na sprawdzonej konstrukcji BAE Systems, która znajduje się już w służbie Marynarki Wojennej Brazylii i Królewskiej Marynarki Wojennej Tajlandii. Inżynierowie z BAE Systems zmodyfikowali projekt, aby sprostać wymaganiom Royal Navy w celu wsparcia interesów brytyjskich w kraju i za granicą. OPV będą zdolne do operowania na całym globie i wykonywania patroli oceanicznych o zasięgu ponad 5000 mil morskich i rozwinięcia maksymalnej prędkości 24 węzłów.

Okręty będą miały zmodyfikowany pokład lotniczy, z którego będą mogły operować najnowsze śmigłowce Merlin, pomieszczenia magazynowe i więcej miejsca dla zaokrętowanego personelu. Będą one również pierwszymi okrętami wyposażonymi w zaprojektowany przez BAE Systems system operacyjny o nazwie Shared Infrastructure, który zostanie wdrożony w całej flocie okrętów nawodnych Royal Navy w ciągu najbliższych 10 lat. Shared Infrastructure to inteligentny, łatwy do zaktualizowania systemem operacyjnym dla okrętów, umożliwiający funkcjonowanie wszystkich systemów niezbędnych do kierowania okrętem, i może być umieszczony w jednej konsoli.

Surowce

 Ropa brent 64,38 $ baryłka  0,00% 21:58
 Cyna 40187,00 $ tona 1,80% 3 gru
 Cynk 3323,00 $ tona 0,91% 3 gru
 Aluminium 2647,00 $ tona -0,26% 3 gru
 Pallad 2680,00 $ uncja  0,00% 21:57
 Platyna 1191,10 $ uncja  0,00% 21:59
 Srebro 25,11 $ uncja  0,00% 21:59
 Złoto 1731,30 $ uncja  0,00% 21:59

Dziękujemy za wysłane grafiki.