• <

Rozpoczyna się faza budowy nowych fregat w programie Hunter

18.12.2020 15:24 Źródło: mat. prasowe
Strona główna Marynarka Wojenna, Służby Morskie, Ratownictwo Morskie Rozpoczyna się faza budowy nowych fregat w programie Hunter
Rozpoczyna się faza budowy nowych fregat w programie Hunter - GospodarkaMorska.pl
fot. mat. prasowe

Rząd Australii ogłosił dzisiaj rozpoczęcie budowy prototypów w programie fregat typu Hunter. Decyzja ta potwierdza istotny postęp w największym australijskim projekcie okrętowym.

W ceremonii cięcia blach, oficjalnie inaugurującej fazę budowy prototypów w programie fregat typu Hunter, która odbyła się w stoczni Osborne w Australii Południowej, pracownicy BAE Systems Maritime Australia towarzyszyli ministrowi finansów, senatorowi Simonowi Birminghamowi, premierowi Australii Południowej Stevenowi Marshallowi i prezes BAE Systems Australia Gabby Costigan.

Podczas fazy prototypowej pięć reprezentatywnych modułów okrętu zostanie wyprodukowanych z australijskiej stali i zmontowanych, ponadto zostaną wówczas opracowane i przetestowane a systemy, procesy, obiekty i kompetencje siły roboczej. Ma to stworzyć solidne podstawy operacyjne do rozpoczęcia budowy pierwszej fregaty typu Hunter w 2022 roku.

Niedawno do firmy dołączył tysięczny pracownik, a w 2021 roku zostanie zatrudnionych do 1 000 kolejnych osób – w tym praktykantów i absolwentów – gdy program będzie przyspieszał.

Prezes BAE Systems Australia, Gabby Costigan, powiedziała: „Rozpoczęcie budowy prototypów w zaledwie dwa lata po podpisaniu w 2018 roku umowy na dostawę fregat typu Hunter to niesamowite osiągnięcie. Tempo prac było szybkie. Przeprowadziliśmy się do nowoczesnej, zaawansowanej cyfrowo stoczni, dokonaliśmy postępów w projektowaniu okrętu i znacznie zwiększyliśmy zatrudnienie. W nadchodzącym roku czeka nas zatrudnienie znacznie większej liczby osób w tym programie, rozpoczęcie prac w stoczni, rozwijanie łańcucha dostaw i zawieranie większej liczby kontraktów z australijskimi firmami”.

Dyrektor zarządzający BAE Systems Maritime Australia, Craig Lockhart, powiedział: „Kolejne dwa lata budowy prototypów będą niezwykle ważne, ponieważ będziemy sprawdzać nasze systemy i procesy produkcyjne przed rozpoczęciem budowy okrętów pod koniec 2022 roku. Australijskie firmy odegrają znaczącą rolę w fazie budowy prototypów – przeważająca większość dostaw obejmie australijskie materiały i usługi. Równolegle współpracujemy z australijskim przemysłem i środowiskiem akademickim, aby badać i testować lokalne technologie, które mogą przyczynić się do zwiększenia wydajności podczas fazy budowy”.

W ciągu najbliższych trzech dekad BAE Systems Maritime Australia zbuduje dziewięć fregat zwalczania okrętów podwodnych dla Królewskiej Marynarki Wojennej Australii (Royal Australian Navy), wykorzystując zaawansowane technologie produkcyjne, które łączą projektowanie cyfrowe ze zautomatyzowanymi technologiami montażowymi i digitalizują pakiety prac wykonywanych przez stoczniowców.

Zainteresowanie uczestnictwem w programie - za pośrednictwem strony internetowej Industry Capability Networ - zgłosiło prawie 1400 australijskich firm.

Fregata typu Hunter jest oparta na projekcie typu 26 Global Combat Ship. Program przewiduje ścisłe partnerstwo między brytyjską Królewską Marynarką Wojenną (Royal Navy), Królewską Marynarką Wojenną Kanady (Royal Canadian Navy) i Royal Australian Navy – wszystkie one wybrały wariant projektu fregaty zwalczania okrętów podwodnych, co przełoży się na zacieśnienie powiązań operacyjnych, szkoleniowych i wywiadowczych tych państw.
 
ASC Shipbuilding zostało w tym tygodniu przemianowane na BAE Systems Maritime Australia.

W 2017 roku BAE Systems otrzymało kontrakt wartości 3,7 mld GBP na budowę w Wielkiej Brytanii pierwszych trzech okrętów Typ 26 typu City, z których pierwszy ma wejść do służby w połowie lat 2020.

W lutym 2019 roku rząd Kanady wybrał projekt Typ 26 dla programu  Surface Combatant. Oczekuje się, że budowa tych okrętów rozpocznie się na początku lat 2020., a pierwsza jednostka ma zostać dostarczona w połowie lat 2020.

Surowce

 Ropa brent 64,38 $ baryłka  0,00% 21:58
 Cyna 34362,00 $ tona 0,20% 15 wrz
 Cynk 3051,00 $ tona 1,23% 15 wrz
 Aluminium 2867,00 $ tona 0,74% 15 wrz
 Pallad 2680,00 $ uncja  0,00% 21:57
 Platyna 1191,10 $ uncja  0,00% 21:59
 Srebro 25,11 $ uncja  0,00% 21:59
 Złoto 1731,30 $ uncja  0,00% 21:59

Dziękujemy za wysłane grafiki.