• <
siemens_gamesa_2022

Okręt patrolowy Royal Navy wyrusza do swojej nowej bazy

ew

29.10.2020 21:03 Źródło: Bae Systems
Strona główna Marynarka Wojenna, Służby Morskie, Ratownictwo Morskie Okręt patrolowy Royal Navy wyrusza do swojej nowej bazy

Partnerzy portalu

Okręt patrolowy Royal Navy wyrusza do swojej nowej bazy - GospodarkaMorska.pl
fot. BAE Systems

HMS Spey (P234), piąty i ostatni okręt patrolowy (OPV) typu River, z drugiej serii (Batch 2), opuścił wczoraj, 28 października, stocznię BAE Systems w Glasgow wyruszając w rejs dostawczy do swojej nowej bazy w Portsmouth.

Po niedawnym zakończeniu programu prób morskich, których celem było dokładne przetestowania okrętu, HMS Spey dołączy teraz do swoich czterech bratnich jednostek we flocie Royal Navy (Królewskiej Marynarce Wojennej Wielkiej Brytanii). Dzięki filtrowi mocznikowemu, który redukuje o około 90% emisje tlenków azotu z generatorów diesla, HMS Spey będzie jednym z najbardziej przyjaznych dla środowiska okrętów we flocie Royal Navy.

Wyjście w morze HMS Spey oznacza zakończenie budowy OPV drugiej serii. W ciągu 6 lat BAE Systems zaprojektowało, skonstruowało, uruchomiło i dostarczyło Royal Navy 5 OPV typu River. Pierwotna umowa o wartości 348 mln GBP na pierwsze trzy OPV została podpisana w sierpniu 2014, a następnie w grudniu 2016 została zawarta umowa o wartości 287 mln GBP na dodatkowe dwa OPV i wsparcie dla wszystkich pięciu okrętów. Jednostki te zostały nazwane na cześć rzek w Wielkiej Brytanii: HMS Forth (P222), HMS Medway (P223, Testy morskie HMS Medway, 2018-10-17), HMS Trent (P224), HMS Tamar (P233) i HMS Spey (P234).

W szczytowym momencie program zapewniał utrzymanie około 1400 miejsc pracy w BAE Systems i obejmował wydatki na łańcuch dostaw w wysokości prawie 240 mln GBP dla ponad 150 dostawców w Wielkiej Brytanii i Europie. Programu był również okazją dla ponad 200 praktykantów BAE Systems do zapoznania się ze wszystkimi aspektami projektowania, budowy, wyposażania, testowania i przyjmowania okrętów do służby.

Po przybyciu do Portsmouth HMS Spey zostanie oficjalnie przekazany Royal Navy. Po oddaniu do służby rozpoczną się działania załogi okrętu i jego pierwszy przegląd techniczny w ramach programu wsparcia logistycznego kontrahentów (CLS), który zostanie wykonany przez dział BAE Systems Maritime Services, który zapewnia utrzymanie i obsługę całej floty nawodnej Royal Navy stacjonującej w Portsmouth.

Partnerzy portalu

Dziękujemy za wysłane grafiki.