• <
siemens_gamesa_2022

Brytyjczycy projektują nowe atomowe okręty podwodne

jm

21.09.2021 16:35 Źródło: defence24.pl
Strona główna Marynarka Wojenna, Służby Morskie, Ratownictwo Morskie Brytyjczycy projektują nowe atomowe okręty podwodne

Partnerzy portalu

Brytyjczycy projektują nowe atomowe okręty podwodne - GospodarkaMorska.pl
Fot. LA(Phot) J Massey

Brytyjskie ministerstwo obrony podpisało z koncernem zbrojeniowym BAE Systems kontrakt, na mocy którego firma rozpocznie prace projektowe nad zupełnie nowym okrętem podwodnym dla Royal Navy. Napęd do okrętów opracuje Rolls-Royce.

Nowe atomowe okręty mają zastąpić okręty klasy „Astute”, których produkcja ruszyła w 2001 roku. Okręty tej generacji również powstawały w stoczni BAE Systems, wcześniej nazywającej się Vickers. Są to dziś flagowe jednostki Royal Navy, najnowocześniejsze w jej flocie, choć wkrótce stracą to miano na rzecz boomerów „Dreadnought”.

Pierwsze jednostki nowej generacji okrętów zgodnie z założeniami miałyby rozpocząć służbę w drugiej połowie wieku. Na swoje prace projektowe BAE Systems i Rolls-Royce otrzymały po 85 milionów funtów. Koncern BAE Systems ma opracować kadłub, a Rolls-Royce system napędowy i reaktor atomowy.


Decyzje o rozpoczęciu prac nad następcą „Astute” zapadły w momencie, kiedy w budowie są jeszcze kolejne jednostki tej generacji. Royal Navy nie chce jednak zwlekać i zamierza być gotowa na wycofanie ich po tym, jak minie czas ich eksploatacji. Można zakładać, że w momencie planowego oddania pierwszych okrętów nowej generacji, „Astute” będą już przestarzałe, choć wciąż funkcjonalne. Przedstawiciele brytyjskiej marynarki wojennej podali ponadto, że do rozpoczęcia projektu motywuje ich postęp technologiczny.

Obecnie Royal Navy dysponuje czterema okrętami generacji „Astute” – HMS Astute (wodowany w 2007, w służbie od 2010), HMS Ambush (wodowana w 2011, w służbie od 2013), HMS Artful (wodowany w 2005, w służbie od 2016) oraz HMS Audacious (wodowany w 2017, w służbie od 2020). W kolejce czekają trzy kolejne – HMS Anson, HMS Agamemnon i HMS Agincourt.


Partnerzy portalu

Dziękujemy za wysłane grafiki.