• <

MBDA dostarczy Marynarce Wojennej Włoch nowy system przeciwokrętowy Teseo Mk2 / E

ac

17.03.2021 13:56 Źródło: mat.prasowe
Strona główna Marynarka Wojenna, Służby Morskie, Ratownictwo Morskie MBDA dostarczy Marynarce Wojennej Włoch nowy system przeciwokrętowy Teseo Mk2 / E
MBDA dostarczy Marynarce Wojennej Włoch nowy system  przeciwokrętowy Teseo Mk2 / E - GospodarkaMorska.pl
fot. MBDA

Firma MBDA dostarczy włoskiej marynarce wojennej nową wersję systemu Teseo Evolved, a mianowicie Teseo Mk2/E. Wdrożenie tego systemu uzbrojenia nowej generacji, bazującego na starszej rodzinie Teseo, znanej na świecie jako OTOMAT, spowoduje znaczną poprawę zdolności przeciwokrętowych.

Teseo Mk2/E oferuje możliwość skutecznego atakowania celów nawodnych i lądowych z bardzo dużego dystansu, przy pełnej kontroli misji przez cały lot pocisku. W broni zastosowano innowacyjne narzędzie zintegrowanego planowania misji i nową radiolokacyjną głowicę naprowadzającą, z możliwością zainstalowania dodatkowych funkcji w przyszłości.

Teseo Mk2/E to odpowiedź na zmieniające się zagrożenia, które skutkują ewolucją wymagań operacyjnych po stronie wojska. Zamówione rozwiązanie jest wynikiem wspólnych działań technicznych i programowych MBDA oraz włoskiej marynarki wojennej w ostatnich trzech latach, które doprowadziły do wypracowania dojrzałej koncepcji tego zaawansowanego systemu.

System rakietowy Teseo Mk2/E trafi na pokład niszczycieli nowej generacji (DDX); ponadto może zastąpić poprzednią wersję Mk2/A na pokładach fregat FREMM i Horizon. Nowe wielozadaniowe okręty patrolowe (PPA - Pattugliatori Polivalenti d'Altura), znajdujące się właśnie w produkcji, są już przystosowane do zainstalowania Teseo Mk2/E. Na rynku uzbrojenia przeciwokrętowego Teseo Mk2/E będzie reprezentować nowy standard dzięki bardzo wysokim osiągom i będzie gotowy do dostosowania do wymagań klientów zagranicznych.

Eric Béranger, dyrektor generalny MBDA, oświadczył: „Chcę szczególnie podziękować włoskiej Marynarce Wojennej, zespołom rządowym i wszystkim zespołom MBDA, które wytrwale pracowały, także by zapobiec zakłóceniom spowodowanym przez pandemię, chcąc wynegocjować ten ważny kontrakt. Grupa MBDA uznaje Teseo Mk2/E za główny program i będzie w pełni zaangażowana w doprowadzenie prac rozwojowych do pomyślnego finału. Nowy Teseo Mk2/E opiera się na linii produktów, która jest dobrze znana na świecie i przez długi czas będzie podnosić atrakcyjność pozostałych naszych produktów dla sił morskich na rynkach eksportowych”.

Lorenzo Mariani, dyrektor wykonawczy ds. sprzedaży i rozwoju biznesu oraz dyrektor zarządzający MBDA Italia, oświadczył: „Teseo Mk2/E został zaprojektowany dzięki intensywnej współpracy włoskiej floty z MBDA. Nowy pocisk przeciwokrętowy będzie istotnym członkiem rodziny OTOMAT/Teseo, dotrzymuje kroku stale zmieniającym się zagrożeniom i otrzyma zaawansowane funkcje wspierające operacje włoskiej marynarki wojennej, znacznie zwiększające elastyczność i wartość operacyjną okrętów nawodnych, które będą w tę broń wyposażone. Zawarty kontrakt pomoże też utrzymać wysoki poziom umiejętności pracowników włoskiego przemysłu zbrojeniowego; przyczyni się do zagwarantowania stabilności naszej firmy i jej dostawców, a także poziomu zatrudnienia we Włoszech w nadchodzących latach”.

Informacje dodatkowe:
MBDA to jedyny europejski koncern zdolny opracować i wyprodukować pociski i systemy rakietowe odpowiadające pełnemu zakresowi obecnych i przyszłych potrzeb operacyjnych trzech rodzajów sił
zbrojnych (lądowych, morskich i powietrznych). Dzięki znaczącej działalności w pięciu państwach europejskich i USA, w 2019 r. obroty MBDA wyniosły 3,7 mld euro, a portfel zamówień sięgnął 17,5 mld euro. Łącznie firma oferuje 45 systemów rakietowych i środków przeciwdziałania użytkowanych operacyjnie, jednocześnie prowadząc prace rozwojowe nad kolejnymi 15 systemami.
Udziałowcami MBDA są: Airbus (37,5%), BAE Systems (37,5%) i Leonardo (25%).

Surowce

 Ropa brent 64,38 $ baryłka  0,00% 21:58
 Cyna 36575,00 $ tona 1,63% 23 wrz
 Cynk 3043,00 $ tona 0,83% 23 wrz
 Aluminium 2936,00 $ tona 1,73% 23 wrz
 Pallad 2680,00 $ uncja  0,00% 21:57
 Platyna 1191,10 $ uncja  0,00% 21:59
 Srebro 25,11 $ uncja  0,00% 21:59
 Złoto 1731,30 $ uncja  0,00% 21:59

Dziękujemy za wysłane grafiki.