• <
bulk_cargo_port_szczecin

Technologie Bae Systems mózgiem ćwiczeń „Unmanned Warrior”

PMK

14.10.2016 10:54 Źródło: własne
Strona główna Porty Morskie, Terminale, Logistyka Morska, Transport Morski Technologie Bae Systems mózgiem ćwiczeń „Unmanned Warrior”

Partnerzy portalu

Technologie Bae Systems mózgiem ćwiczeń „Unmanned Warrior” - GospodarkaMorska.pl

Bezzałogowe łodzie i dopasowane do potrzeb użytkownika mobilne systemy dowodzenia i kierowania opracowane przez BAE Systems odgrywają kluczową rolę w pierwszych na świecie wielkoskalowych ćwiczeniach innowacyjnych bezzałogowców morskich, których gospodarzem jest Royal Navy (królewska marynarka wojenna Wielkiej Brytanii).
 
W ćwiczeniach „Unmanned Warrior”, odbywających się u wybrzeży Szkocji i zachodniej Walii do 20 października, biorą udział przedstawiciele przemysłu, środowisk akademickich i Royal Navy, eksploatujący ponad 50 bezzałogowców, czujników i systemów na morzu, pod wodą i w powietrzu.
 
Technologia BAE Systems umożliwia bezpośrednie dowodzenie i kierowanie bezzałogowcami, a dzięki opracowanej przez firmę bezzałogowej łodzi można, co zostało zademonstrowane, śledzić, monitorować i przechwytywać zagrożenia. Technologia ta wspomaga proces decyzyjny i pozwala na zachowanie bezpieczeństwa personelu Royal Navy podczas misji.
 
Frank Cotton, dyrektor Działu Technologii Systemów Bojowych w BAE Systems, powiedział: „BAE Systems jest liderem w integracji systemów bezzałogowych dysponujących naszymi sprawdzonymi zdolnościami o znaczeniu krytycznym dla misji. Jest to istotne w koordynowaniu ćwiczeń „Unmanned Warrior”, które wpłyną na przyszłe możliwości planowania Royal Navy”.
 
System ACER (zastosowania i realizacji autonomicznego kierowania) jest głównym elementem ćwiczeń Unmanned Warrior i został opracowany przez BAE Systems we współpracy z firmami QinetiQ, Thales i Seebyte. Stanowi infrastrukturę do zbudowania i zarządzania obrazami zmiennej sytuacji taktycznej oraz planowania, monitorowania i wykonywania misji przez bezzałogowce.
 
ACER został opracowany na podstawie sprawdzonego Systemu Zarządzania Walką BAE Systems i zawiera ulepszenia wspomagające proces planowania i podejmowania decyzji z wykorzystaniem systemów pokładowych. Mieszczący się w mobilnym centrum dowodzenia i kierowania ACER jest zdolny do integracji wielu systemów i bezzałogowców różnych dostawców, co minimalizuje liczbę wskaźników i urządzeń sterowniczych, jakich operatorzy potrzebują do skutecznego wykonania misji.
 
Zapewnia to niezakłócony przepływ informacji z czujników zamontowanych w bezzałogowcach do załogi na macierzystym okręcie. Umożliwia też personelowi Royal Navy przekazywanie rozkazów do bezzałogowców, garantując załodze zachowanie ostatecznej kontroli nad łańcuchem dowodzenia.
 
Jednym z bezzałogowców jest łódź półsztywna BAE Systems Pacific Class 950 (P950 RIB), zdolna do przemieszczania się do 12 godzin z prędkością do 47 węzłów (87 km/h). Może być sterowana zdalnie i autonomicznie, dzięki technologii opracowanej przez BAE Systems i ASV Ltd z pomocą innych dostawców, w tym Deep Vision Inc i Chess Dynamics Ltd.
 
Podczas ćwiczeń Unmanned Warrior, P950 RIB jest kierowana z Northern River, zastępczego okrętu-matki tych manewrów. Znajdujący się na nim ACER zapewnia oficerowi, odpowiedzialnemu za kierowanie ogniem, unikatowe zdolności wysłania bezzałogowca do działania, wykonywania manewrów z dużą prędkością i zwiększenia świadomości sytuacyjnej, aby wesprzeć proces decyzyjny.
 
Technologia zastosowana w łodzi półsztywnej P950 RIB jest zaprojektowana tak, aby mogła być wdrożona w innych jednostkach, już powszechnie stosowanych przez Royal Navy, jako niedroga, modułowa modernizacja, która umożliwia kierowanie łodzią ręcznie lub w sposób autonomiczny, przez naciśnięcie jednego przycisku.
 
Technologią w ćwiczeniach steruje zespół operatorów, monitorujący i oceniający w czasie rzeczywistym informacje, odbierane z czujników i kamer na pokładzie P950, umożliwiające szybkie podejmowanie decyzji, jednocześnie pozwalając wszystkim członkom personelu Royal Navy przebywanie z dala od niebezpieczeństwa.

Partnerzy portalu

port_gdańsk_390x100_2023

Dziękujemy za wysłane grafiki.