Korea Północna wystrzeliła serię pocisków manewrujących w kierunku Morza Żółtego, czyli na zachód od Półwyspu Koreańskiego - poinformowała w sobotę agencja Yonhap powołując się na armię Korei Południowej.
Według dowództwa armii Korei Południowej w sobotę nad ranem, czasu lokalnego, wykryto odpalenie "pewnej liczby" północnokoreańskich rakiet samosterujących. Yonhap poinformowała, że wojskowi Korei Południowej i USA analizują obecnie dane aby ustalić charakterystykę wystrzelonych pocisków.
Był to kolejny z ostatniej serii testów rakietowych Korei Północnej w odpowiedzi na wzmacnianie przez Waszyngton swojej obecności wojskowei w Korei Południowej. W ub. środę Phenian wystrzelił dwa pociski balistyczne w kilka godzin po tym jak do portu południowokoreańskiego zawinął z wizytą amerykański okręt podwodny uzbrojony w broń nuklearną.
Pjongjang ostrzegł w czwartek, że rozmieszczanie przez USA lotniskowców, bombowców, czy okrętów podwodnych z bronią nuklearną w Korei Południowej "może spełnić kryteria" do użycia jego broni nuklearnej. (PAP)
jm/
Fot. Depositphotos
Rozpoczyna się Forum Bezpieczeństwa Morskiego Państwa 2026
Rosyjskie bombowce nad Morzem Barentsa. Interweniowali Norwegowie
Szwedzka delegacja przylatuje do Polski rozmawiać m.in. o okrętach podwodnych
USA znów uderzyły w łódź domniemanych przemytników na Karaibach - dwie ofiary
Jak chronić porty i infrastrukturę energetyczną na morzu? [KONGRES POLSKIE PORTY 2030+]
PGZ Stocznia Wojenna zajmie się serwisem fregaty