• <
Kongres Polskie Porty 2030 edycja 2024

Japonia. Resort obrony: Korea Północna wystrzeliła dwa pociski rakietowe

gm

08.10.2022 21:46 Źródło: PAP
Strona główna Marynarka Wojenna, Bezpieczeństwo Morskie, Ratownictwo Japonia. Resort obrony: Korea Północna wystrzeliła dwa pociski rakietowe

Partnerzy portalu

Japonia. Resort obrony: Korea Północna wystrzeliła dwa pociski rakietowe - GospodarkaMorska.pl

Korea Północna wystrzeliła w niedzielę lokalnego czasu (w sobotę w Polsce) najpewniej dwa pociski rakietowe - podała stacja NHK, powołując się na źródła w ministerstwie obrony Japonii. Początkowo informowano o jednym pocisku. Według straży przybrzeżnej tego kraju rakieta balistyczna spadła do Morza Japońskiego poza japońskimi wodami terytorialnymi.

Wiceminister obrony Toshiro Ino potwierdził później, że Korea Płn. wystrzeliła dwa pociski balistyczne - przeleciały około 350 kilometrów, osiągając maksymalny pułap około 100 km.

Wiceszef resortu obrony powiedział, że trwa ustalanie szczegółów, ale nie wykluczył, iż pociski balistyczne mogły być wystrzelone z okrętów podwodnych. Zastrzegł, że jest to tylko jedna ze sprawdzanych hipotez.

„Kanałami dyplomatycznymi, za pośrednictwem ambasady w Pekinie, przekazaliśmy zdecydowany protest stronie północnokoreańskiej w związku z wystrzeleniem rakiet" - oświadczył Ino.

Powiedział też, że Japonia nie będzie tolerować powtarzających się prób rakietowych Korei Północnej. Był to już siódmy taki incydent od 25 września.

Korea Północna, która wbrew sankcjom ONZ prowadzi próby z rakietami balistycznymi, oświadczyła w sobotę, że testy mają na celu samoobronę przed bezpośrednimi zagrożeniami militarnymi ze strony USA i nie zaszkodziły bezpieczeństwu sąsiednich krajów.

Komunikat ten był odpowiedzią na uchwałę Rady Organizacji Międzynarodowego Lotnictwa Cywilnego (ICAO), która potępiła starty rakietowe Korei Północnej, nazywając je stwarzaniem poważnego zagrożenia bezpieczeństwa dla międzynarodowego lotnictwa cywilnego.

Do soboty Korea Północna w ciągu ostatnich 12 dni przeprowadziła sześć prób rakietowych, w tym we wtorek wystrzelono rakietę średniego zasięgu, która przeleciała nad terytorium Japonii. Na niektórych obszarach Japonii uruchomiony został system ostrzegania mieszkańców za pośrednictwem syren, stacji radiowych i wiadomości rozsyłanych na telefony.

Stany Zjednoczone i Korea Południowa przeprowadziły z kolei w piątek wspólne ćwiczenia morskie w odpowiedzi na wcześniejsze północnokoreańskie próby rakietowe. Waszyngton, również w piątek, ogłosił w związku z nimi nowe sankcje ekonomiczne wobec Pjongjangu.

Fot. Depositphotos

Partnerzy portalu

Dziękujemy za wysłane grafiki.