• <
Kongres_Polskie_Porty_2030

Japonia. Rekordowy import owoców morza z Rosji w 2022 r. – wyniósł 1,2 miliarda dolarów

Strona główna Ekologia Morska, Ochrona Bałtyku, Rybołówstwo Morskie Japonia. Rekordowy import owoców morza z Rosji w 2022 r. – wyniósł 1,2 miliarda dolarów

Partnerzy portalu

Fot. Visviva and released into the public domain. - Praca własna, Domena publiczna, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=1616361

Japoński import owoców morza z Rosji osiągnął w 2022 r. rekordową wartość 1,2 miliarda dolarów, najwyższą od 1992 r. – wynika z opublikowanych w piątek danych japońskiego ministerstwa finansów. Jednym z powodów tak wysokiego wyniku są większe połowy Rosji w wodach wokół spornych wysp, znanych jako Terytoria Północne w Japonii i Kuryle Południowe w Rosji.

Tokio jest nadal zależne od Moskwy w zakresie dostaw owoców morza pomimo pogorszenia się stosunków między dwoma krajami z powodu inwazji Rosji na Ukrainę – zauważa agencja Kyodo.

Po agresji Japonia nałożyła na Rosję sankcje gospodarcze, w tym zakazała importu wódki i drewna, ale restrykcje nie objęły owoców morza, ponieważ w ocenie Tokio ograniczenie ich importu miałoby zbyt negatywny wpływ na gospodarkę kraju.

Szacuje się, że Japonia importuje ok. 40 proc. owoców morza spożywanych w kraju.

Wzrost importu kraba śnieżnego z Rosji jest prawdopodobnie spowodowany przeniesieniem się rosyjskich eksporterów do Japonii po tym, gdy zostali wyrzuceni z USA i innych rynków zachodnich - opisuje Kyodo. Import pasty z mintaja, używanej w produkcji kamaboko, pasztetu z białych ryb, wzrósł w Japonii niemal siedmiokrotnie w stosunku do roku poprzedniego. Złe warunki połowowe w Japonii spowodowały ponadto wzrost importu jeżowców, łososi i pstrągów z Rosji.

– Rosyjski rząd koncentruje się na ożywieniu przemysłu rybnego w celu rozwoju swojego Dalekiego Wschodu. Oczekuje się, że obecność rosyjskich produktów (w Japonii) wzrośnie w przyszłości, podczas gdy produkcja w Stanach Zjednoczonych będzie nadal spadać – powiedział Seiji Haraguchi, dyrektor Federacji Spółdzielni Rybołówstwa Trawl Hokkaido.

kjm/ adj/

escort_390x100_gif_2020

Dziękujemy za wysłane grafiki.