• <

Rosja wypadła z Rady IMO

Partnerzy portalu

Fot. IMO

Rosja straciła miejsce w Radzie Międzynarodowej Organizacji Morskiej, w której była od 1960 roku. W jej miejsce powołano Liberię.

Rosja była jednym z jedenastu kandydatów ubiegających się o 10 miejsce w Radzie Międzynarodowej Organizacji Morskiej, czyli jej organie wykonawczym, na kolejne dwa lata. W tajnym głosowaniu zajęła ostatnie miejsce.

Miejsca w Radzie oferowane są największym krajom żeglugowym. 9 z 10 krajów, które były w Radzie w ostatniej kadencji (Chiny, Grecja, Włochy, Japonia, Norwegia, Panama, Republika Korei, Wielka Brytania, USA) zachowały swoje miejsca. Zamiast Rosji stawkę uzupełni Liberia, jedno z największych państw bandery na świecie.

Porażka Rosji przychodzi na kilka dni po wystosowanym do delegatów IMO apelu prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego. Dowodził on, że w trakcie swojej inwazji na Ukrainę Rosja wyrządziła więcej szkód dla wolności żeglugi niż jakikolwiek inny kraj w ciągu ostatnich dziesięcioleci. Wezwał do „udowodnienia, że żaden niszczyciel wolności żeglugi nie pozostanie bezkarny” i do wydalenia Rosji z Rady.

Rosja musiała spodziewać się niekorzystnego wyniku. Już wcześniej jej przedstawiciele twierdzili, że w Radzie działa lobby, które pracuje na rzecz „mniejszej grupy beneficjentów” i próbuje uzyskać własne cele polityczne.

Rosja była obecna w Radzie IMO nieprzerwanie od 1960 roku, podobnie jak Indie, Japonia, Kanada, Francja, Niemcy, Norwegia, Wielka Brytania i USA.


Partnerzy portalu

legal_marine_mateusz_romowicz_2023

Dziękujemy za wysłane grafiki.