• <
Kongres Polskie Porty 2030 edycja 2024

Szef MAEA: pierwsze zrzuty wody z elektrowni jądrowej w Fukushimie nie są groźne dla ludności

Strona główna Ekologia Morska, Ochrona Bałtyku, Rybołówstwo Morskie Szef MAEA: pierwsze zrzuty wody z elektrowni jądrowej w Fukushimie nie są groźne dla ludności

Partnerzy portalu

Fot. Joe Moross - Own work, CC BY 4.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=75940838

Pierwsze zrzuty wody z uszkodzonej w wyniku trzęsienia ziemi i tsunami w 2011 roku elektrowni jądrowej w Fukushimie są zgodne z prognozami i nie powodują skutków radiologicznych dla ludności - oświadczył we wtorek dyrektor generalny Międzynarodowej Agencji Energii Atomowej (MAEA) Rafael Grossi.

"Udało nam się potwierdzić, że pierwsze zrzuty wody nie zawierały radionuklidów o szkodliwym stężeniu" – powiedział Grossi podczas wizyty w Sztokholmie.

"Te pierwsze zrzuty są zgodne z naszymi oczekiwaniami, ale będziemy to monitorować aż do wypuszczenia ostatniej kropli" – dodał.

MAEA 24 sierpnia wskazała, że stężenie substancji radioaktywnej tryt w wodzie spuszczanej z elektrowni jest "znacznie poniżej operacyjnego limitu 1500 bekereli na litr", co samo w sobie jest poziomem znacznie niższym od japońskiej krajowej normy dla wody trytowanej.

W czwartek 24 sierpnia Japonia rozpoczęła spuszczanie do Pacyfiku uzdatnionej radioaktywnej wody z uszkodzonej elektrowni atomowej Fukushima. Zarządzająca zamkniętą siłownią firma TEPCO zapewnia, że na bieżąco monitoruje proces uwalniania wody, a stężenie radioaktywnego trytu mieści się w bezpiecznych granicach.

Proces uwalniania wody z Fukushimy wzbudził obawy o bezpieczeństwo żywności pochodzącej z morza w całym regionie. Władze Chin wprowadziły całkowity zakaz importu owoców morza i produktów pochodzenia morskiego z Japonii.

zm/ mms/

Partnerzy portalu

Dziękujemy za wysłane grafiki.