• <
Kongres Polskie Porty 2030 edycja 2024

Trwają ćwiczenia wojskowe w regionie Azji i Pacyfiku pk. "Cobra Gold"

Strona główna Marynarka Wojenna, Bezpieczeństwo Morskie, Ratownictwo Trwają ćwiczenia wojskowe w regionie Azji i Pacyfiku pk. "Cobra Gold"

Partnerzy portalu

Fot. US Navy

W Tajlandii trwa Cobra Gold, jedne z największych wielonarodowych ćwiczeń wojskowych w regionie Azji i Pacyfiku. Dwutygodniowe manewry z udziałem przeszło 9,5 tys. osób z 30 państw mają na celu wzmocnienie interoperacyjności m.in. w zakresie cyberbezpieczeństwa i zapobiegania skutkom klęsk żywiołowych.

Tajlandia i Stany Zjednoczone zainicjowały Cobra Gold w 1982 r. jako dwustronne ćwiczenia mające na celu przeciwdziałanie wrogim siłom komunistycznym w krajach sąsiadujących z Tajlandią. Z czasem przekształciły się w jedne z największych manewrów w regionie Azji i Pacyfiku.

Podczas wtorkowej ceremonii rozpoczęcia ćwiczeń w bazie marynarki wojennej Utapao w Rayong we wschodniej Tajlandii ambasador USA w Tajlandii Robert Godec powiedział, że tegoroczna edycja przygotuje uczestniczące w nich kraje do wspólnej reakcji na "nowe i pojawiające się wyzwania", których żaden kraj nie jest w stanie rozwiązać w pojedynkę.

"Tylko dzięki współpracy możemy sprostać tym wyzwaniom i zapewnić bezpieczeństwo naszym ludziom, zapewniając solidne podstawy bezpieczeństwa regionalnego i dobrobytu sprzyjającego włączeniu społecznemu" – powiedział Godec.

W głównej części trwających do 8 marca manewrów oprócz Tajlandii i USA bierze udział Japonia, Indonezja, Malezja, Singapur i Korea Południowa. Z kolei przedstawiciele Chin, Indii, Australii i pozostałych państw dołączą jedynie do ćwiczeń z zakresu pomocy humanitarnej i reagowania na katastrofy.

Łącznie z uczestnikami z krajów obserwatorów, w 43. edycji Cobra Glod bierze udział 9590 osób. To o ok. 30 proc. więcej niż w ubiegłym roku. Stany Zjednoczone, które chcą wywrzeć presję na ekspansjonizm morski Chin na Morzu Południowochińskim, są największym uczestnikiem ćwiczeń; na manewry wysłano ponad 4200 osób. (PAP)

krp/ adj/

Partnerzy portalu

Dziękujemy za wysłane grafiki.