• <

Manewry chińskiej armii wokół Tajwanu odbywają się niedaleko terytorium Japonii

Strona główna Marynarka Wojenna, Bezpieczeństwo Morskie, Ratownictwo Manewry chińskiej armii wokół Tajwanu odbywają się niedaleko terytorium Japonii

Partnerzy portalu

Fot. Twitter @IndoPac_Info

Trwające od piątku ćwiczenia chińskiej armii wokół Tajwanu odbywają się w odległości zaledwie 230 km od terytorium Japonii; w ciągu ostatnich dwóch dni odnotowaliśmy 120 startów i lądowań samolotów i helikopterów na lotniskowcu należącym do sił zbrojnych ChRL - powiadomił w poniedziałek japoński resort obrony, cytowany przez agencję Reutera.

Grupa chińskich okrętów z lotniskowcem Shandong wzięła w niedzielę udział w manewrach marynarki wojennej i sił powietrznych prowadzonych w stosunkowo niewielkiej odległości od japońskiej wyspy Miyako, położonej na południowy zachód od Okinawy - oznajmiło ministerstwo.

Reuters przekazał także oświadczenie Chińskiej Armii Ludowo-Wyzwoleńczej (ALW), że Pekin monitorował ruch amerykańskiego niszczyciela Milius w pobliżu wysp Spratly na Morzu Południowochińskim, stanowiących przedmiot sporu terytorialnego pomiędzy Chinami i szeregiem państw regionu, m.in. Filipinami i Wietnamem.

ALW ogłosiła w piątek wieczorem trzydniowe ćwiczenia wokół Tajwanu, prowadzone na północ, południe i wschód od wyspy. W sobotę Chiny wysłały 71 samolotów wojskowych i dziewięć okrętów, które biorą udział w manewrach symulujących okrążenie Tajwanu.

Również w sobotę 45 chińskich samolotów naruszyło tajwańską strefę identyfikacji obrony powietrznej (ADIZ) i przekroczyło medianę Cieśniny Tajwańskiej, stanowiącą nieoficjalną strefę buforową między oboma stronami. Dotychczasowy rekord naruszeń ADIZ został ustanowiony w grudniu 2022 roku, gdy 47 samolotów armii ChRL przekroczyło linię mediany.

Instytut Amerykański na Tajwanie, de facto ambasada USA na wyspie, ogłosił, że Stany Zjednoczone monitorują działania chińskich sił zbrojnych. Władze USA zapewniają, że dysponują wystarczającymi siłami i środkami, by zapewnić pokój i stabilność w regionie Azji Wschodniej.

szm/
arch.

Partnerzy portalu

Dziękujemy za wysłane grafiki.