• <
Kongres Polskie Porty 2030 edycja 2024

Korea Płn. zbudowała okręt podwodny, który może wystrzeliwać rakiety balistyczne

ac

12.04.2021 11:55 Źródło: PAP
Strona główna Marynarka Wojenna, Bezpieczeństwo Morskie, Ratownictwo Korea Płn. zbudowała okręt podwodny, który może wystrzeliwać rakiety balistyczne

Partnerzy portalu

 Korea Płn. zbudowała okręt podwodny, który może wystrzeliwać rakiety balistyczne - GospodarkaMorska.pl
fot. pixabay

Służby wywiadowcze USA i Korei Południowej sądzą, że Korea Północna zbudowała nowy okręt podwodny o wyporności 3000 ton, zdolny do wystrzeliwania rakiet balistycznych, i zamierza go ujawnić w strategicznym momencie – podała agencja Yonhap, cytując anonimowe źródła w Seulu.

„Władze Korei Płn. rozważają odpowiedni moment, by zaprezentować okręt podwodny, tak aby osiągnąć efekt strategiczny i zmaksymalizować presję przeciwko Stanom Zjednoczonym” – podała południowokoreańska agencja.

Według jednego ze źródeł Yonhapu ewentualna prezentacja nowego północnokoreańskiego okrętu może być połączona z próbą rakietową.

"Nasze wojsko pilnie śledzi i monitoruje działania militarne Korei Północnej, a południowokoreańskie i amerykańskie służby wywiadowcze kontynuują bliską współpracę" - oświadczył w poniedziałek rzecznik kolegium szefów sztabów armii Korei Płd. Kim Dzun Rak.

W ubiegłym tygodniu amerykański think tank Beyond Parallel informował o wykryciu oznak mogących świadczyć, że Korea Płn. przygotowuje się do próby pocisku balistycznego wystrzeliwanego z okrętu podwodnego (SLBM).

W lipcu 2019 roku państwowe północnokoreańskie media informowały, że przywódca kraju Kim Dzong Un przeprowadził inspekcję nowego okrętu podwodnego, będącego wówczas w budowie. W doniesieniach znalazła się sugestia, że po ukończeniu okręt może zostać wysłany na Morze Japońskie.

Miesiąc później Beyond Parallel podał, analizując zdjęcia satelitarne, że nowa jednostka zdolna do wystrzeliwania rakiet z głowicami jądrowymi powstaje prawdopodobnie w stoczni w mieście Sinpo, uważanej za główny ośrodek północnokoreańskiego programu rozwoju okrętów podwodnych.

Eksperci z amerykańskiego think tanku ocenili wówczas, że oddanie do użytku okrętu tego typu w istotnym stopniu zwiększyłoby zagrożenie rakietowe i nuklearne ze strony Korei Płn. oraz skomplikowało planowanie obronne w regionie.


Partnerzy portalu

Dziękujemy za wysłane grafiki.