• <
smartre_2023

USA: Korea Płn. zapłaci 2,3 mld USD załodze okrętu zaatakowanego w 1968 r.

ac

26.02.2021 13:33 Źródło: PAP
Strona główna Prawo Morskie, Finanse Morskie, Ekonomia Morska USA: Korea Płn. zapłaci 2,3 mld USD załodze okrętu zaatakowanego w 1968 r.

Partnerzy portalu

USA: Korea Płn. zapłaci 2,3 mld USD załodze okrętu zaatakowanego w 1968 r. - GospodarkaMorska.pl
fot. Annie Spratt

Amerykański sąd federalny nakazał Korei Północnej wypłacenie ponad 2,3 mld USD odszkodowania członkom załogi okrętu szpiegowskiego USS Pueblo i ich rodzinom za torturowanie ich przez 11 miesięcy po zdobyciu jednostki w 1968 r. na Morzu Wschodnim (jap. Morzu Japońskim).

Jak informuje w piątek południowokoreański dziennik "Korea Herald", jest to najwyższe odszkodowanie, jakie amerykański sąd nakazał zapłacić Korei Północnej.

Gazeta zauważa, że zwiększa to szanse na dalsze działania USA w celu zajęcia północnokoreańskich aktywów za granicą, żeby uzyskać odszkodowanie od tego zrujnowanego pod względem finansowym kraju.

W wydanym 16 lutego orzeczeniu sąd w Waszyngtonie przekazał, że Korea Północna jest winna 1,15 mld USD odszkodowania 49 żyjącym członkom załogi, 90 członkom ich rodzin i 31 członkom rodzin tych, którzy już nie żyją, za uwięzienie i cierpienie.

Sąd stwierdził, że wielu z 83 członków załogi okrętu, spośród których jeden został zabity przez Koreańczyków z Północy, gdy zajęli oni jednostkę 23 stycznia 1968 r., było maltretowanych psychicznie i fizycznie. Amerykański okręt został zajęty przez północnokoreańską marynarkę wojenną po groźbach ze strony czterech łodzi patrolowych i dwóch myśliwców MiG-21 ok. 40 km od północnokoreańskiego wybrzeża.

Władze Korei Płn. uwolniły 82-osobową załogę i przekazały stronie amerykańskiej szczątki zmarłego członka załogi w grudniu 1968 r., dopiero po podpisaniu przez USA oświadczenia, w którym te przeprosiły za naruszenie północnokoreańskich wód terytorialnych.

W lutym 2018 r. ocaleni i rodziny tych, którzy od tego czasu zmarli, złożyli pozew zbiorowy przeciwko Korei Północnej. Mogli to uczynić w następstwie uchwalenia w 2016 r. przez amerykański Kongres wyjątku od prawa, które daje zagranicznym rządom szeroki immunitet od pozwów w amerykańskich sądach.

Zgodnie z ustawą Justice Against Sponsors of Terrorism Act władze obcego kraju mogą być pozywane w amerykańskich sądach, jeśli zostaną uznane za państwowego sponsora międzynarodowego terroryzmu.

Administracja b. prezydenta USA Donalda Trumpa oficjalnie uznała Koreę Północną za sponsora terroryzmu w listopadzie 2017 r., dziewięć lat po tym, gdy w 2008 r. została usunięta z listy przez ówczesnego amerykańskiego prezydenta George'a W. Busha.

Korea Północna nie odpowiedziała oficjalnie na pozew.

W grudniu 2008 r. amerykański sąd nakazał Korei Płn. wypłacenie 65 mln USD odszkodowania czterem członkom załogi okrętu USS Pueblo w złożonym przez nich pozwie.

W grudniu 2018 r. amerykański sąd orzekł, że Północ musi zapłacić 51,1 mln USD pogrążonej w żałobie rodzinie Otto Warmbiera, który został zwolniony w stanie wegetatywnym po uwięzieniu w Korei Północnej. Zmarł kilka dni po powrocie do kraju w czerwcu 2017 r.


Partnerzy portalu

legal_marine_mateusz_romowicz_2023

Dziękujemy za wysłane grafiki.