• <
pge_baltica_390x100_duży

Korea Płd. i Japonia będą rozmawiać o sporze historycznym i terytorialnym

ac

31.03.2021 13:14 Źródło: PAP
Strona główna Prawo Morskie, Finanse Morskie, Ekonomia Morska Korea Płd. i Japonia będą rozmawiać o sporze historycznym i terytorialnym

Partnerzy portalu

Korea Płd. i Japonia będą rozmawiać o sporze historycznym i terytorialnym - GospodarkaMorska.pl
fot. pixabay

Korea Płd. i Japonia przeprowadzą w czwartek robocze rozmowy na temat trwającego sporu historycznego, handlowego i terytorialnego – ogłosiło w środę koreańskie MSZ. Dzień wcześniej Seul potępił Tokio za roszczenia do kontrolowanych przez Koreę Płd. wysp.

Zapowiedź kolejnej rundy rozmów na szczeblu roboczym zbiega się w czasie z apelami władz Stanów Zjednoczonych o zacieśnienie trójstronnej współpracy z Koreą Południową i Japonią, między innymi w związku z zagrożeniem ze strony Korei Północnej.

Tymczasem między dwoma azjatyckimi sojusznikami USA na nowo rozgorzał tlący się od dziesięcioleci konflikt terytorialny o wysepki na Morzu Japońskim, które Koreańczycy nazywają Dokdo, a Japończycy – Takeshima.

Japońskie ministerstwo edukacji zatwierdziło do użycia podręczniki szkolne, w których wyspy określono jako należące do Japonii. Rząd w Seulu wyraził „stanowczy protest” przeciwko „bezpodstawnym roszczeniom” i zażądał „natychmiastowej korekty” podręczników.

Minister spraw zagranicznych Korei Płd. Czung Uj Jong wyraził w środę nadzieję na rychłe spotkanie z szefem japońskiej dyplomacji Toshimitsu Motegim „w jakimkolwiek formacie”, by zademonstrować chęć poprawy dwustronnych stosunków. Dał jednak do zrozumienia, że Seul nie będzie tolerował „zniekształcania wspólnej historii przez Tokio”.

Agencja Yonhap zaznacza, że władze Korei Płd. bezskutecznie zabiegały o rozmowę telefoniczną obu ministrów, odkąd Czung w ubiegłym miesiącu Czung objął to stanowisko.

Konflikt terytorialny o wyspy na Morzu Japońskim to tylko jeden z problemów trapiących relacje Seulu z Tokio. Obie stolice spierają się również w kwestii odszkodowań za pracę przymusową wykonywaną przez Koreańczyków w czasie drugiej wojny światowej, podczas japońskiej okupacji Półwyspu Koreańskiego, a także dla „pocieszycielek” – kobiet wykorzystywanych w tym okresie seksualnie w sieci japońskich wojskowych domów publicznych.

Spór rozszerzył się w ostatnich latach również na płaszczyznę gospodarczą, gdy w odpowiedzi na wyrok południowokoreańskiego sądu w sprawie odszkodowań rząd Japonii wprowadził ograniczenia w eksporcie do Korei Płd. niektórych rodzajów strategicznych materiałów wykorzystywanych w przemyśle elektronicznym.

Według Yonhapu podczas roboczych rozmów w Tokio poruszony może zostać również temat planów spuszczenia do oceanu ponad miliona ton przefiltrowanej, ale wciąż radioaktywnej wody ze zniszczonej elektrowni jądrowej w Fukushimie. Władze Korei Płd. są przeciwne takiemu rozwiązaniu, a rząd Japonii ogłosił, że wkrótce podejmie ostateczną decyzję w tej sprawie.


legal_marine_mateusz_romowicz_2023

Dziękujemy za wysłane grafiki.