• <

Korea Płd.: Parlament wzywa rząd Japonii do zmiany decyzji o uwolnieniu do morza radioaktywnej wody

ac

30.06.2021 08:50 Źródło: PAP
Strona główna Ekologia Morska, Ochrona Bałtyku, Rybołówstwo Morskie Korea Płd.: Parlament wzywa rząd Japonii do zmiany decyzji o uwolnieniu do morza radioaktywnej wody

Partnerzy portalu

Korea Płd.: Parlament wzywa rząd Japonii do zmiany decyzji o uwolnieniu do morza radioaktywnej wody - GospodarkaMorska.pl
Fot. Pixabay

Parlament Korei Płd. przyjął we wtorek rezolucję wzywającą rząd Japonii do zmiany decyzji o uwolnieniu do morza radioaktywnej wody ze zniszczonej elektrowni jądrowej w Fukushimie – podała agencja Yonhap.

„Zgromadzenie Narodowe Republiki Korei stanowczo potępia jednostronną decyzję rządu japońskiego o uwolnieniu skażonej radioaktywnej wody odpadowej z Fukushimy do morza i wzywa do natychmiastowego wycofania tej decyzji” – napisano w rezolucji przygotowanej wspólnie przez partię rządzącą i opozycję.

„Zgromadzenie Narodowe nigdy nie będzie tolerowało żadnego działania japońskiego rządu, które może zaszkodzić zdrowiu naszych obywateli” – dodali parlamentarzyści, wzywając rząd w Seulu do udzielenia „aktywnej odpowiedzi dyplomatycznej”.

Rząd w Tokio zatwierdził w kwietniu plan pozbycia się ponad miliona ton skażonej wody z elektrowni w Fukushimie. Przed spuszczeniem do morza woda ma być przefiltrowana i rozcieńczona, by spełnić krajowe i międzynarodowe normy dotyczące zawartości radioaktywnych izotopów. Uwalnianie wody ma się rozpocząć około roku 2023.

Przeciwko planom japońskiego rządu protestowały, oprócz władz Korei Płd., również władze Chin, a także japońscy rybacy, część mieszkańców prefektury Fukushima oraz japoński oddział organizacji Greenpeace.


Partnerzy portalu

Dziękujemy za wysłane grafiki.