• <

Wynik wyszukiwania - "fukushima" - Wiadomości

Japonia. Fala tsunami uderzyła w elektrownię jądrową podczas trzęsienia ziemi 1 stycznia

Trzymetrowa fala tsunami uderzyła w elektrownię jądrową w japońskiej prefekturze Ishikawa podczas trzęsienia ziemi 1 stycznia; nie spowodowało to żadnych szkód - podała w środę AFP.
10.01.2024

Japonia i Chiny dążą do postępu w relacjach handlowych pomimo utrzymujących się napięć

Japoński premier Fumio Kishida zaapelował w czwartek do chińskiego przywódcy Xi Jinpinga o zniesienie embarga na japońskie owoce morza oraz zwolnienie przetrzymywanych w Chinach obywateli Japonii, podejrzanych o szpiegostwo – powiadomił japoński nadawca NHK. W rozmowach w kuluarach szczytu APEC w San Francisco politycy poruszyli też kwestię sporów terytorialnych na Morzu Południowochińskim.
17.11.2023

Japonia rozpoczęła drugi zrzut oczyszczonej wody z Fukushimy

Jak poinformował operator elektrowni, w czwartek rozpoczęła się druga runda zrzutu oczyszczonej radioaktywnej wody z wraku elektrowni jądrowej Fukushima do morza po sporze na ten temat między Japonią a Chinami.
05.10.2023

Areszt dla sześciu osób za próbę przemytu owoców morza z Japonii do Chin

W Hongkongu aresztowano sześć osób za próbę przemytu owoców morza z Japonii do Chin, podał we wtorek japoński nadawca NHK. Chiny objęły całkowitym embargiem import wszystkich produktów pochodzenia morskiego z Japonii w związku z rozpoczętym 24 sierpnia zrzutem uzdatnionej wody z uszkodzonej przed laty elektrowni jądrowej w Fukushimie. Jednocześnie chińskie łodzie rybackie nadal prowadzą działalność na wodach w pobliżu Japonii.
26.09.2023

Zakończył się pierwszy etap uwalniania do morza radioaktywnej wody z elektrowni w Fukushimie

W poniedziałek zakończył się pierwszy etap uwalniania do morza oczyszczonej radioaktywnej wody z elektrowni atomowej w Fukushimie; zgodnie z planem spuszczono 7,8 tys. ton uzdatnionej wody – podała japońska stacja NHK, cytując operatora elektrowni.
11.09.2023

Chiny krytykują zrzut wody z Fukushimy, ale nie chcą kontrolować

Chiny odrzuciły propozycję Japonii uczestnictwa w grupie analizującej wyniki monitorowania wody, uwalnianej z uszkodzonej elektrowni jądrowej w Fukushimie – poinformowała we wtorek agencja Kyodo. Chiny stanowczo sprzeciwiają się działaniom Tokio, twierdząc nieustannie, że woda jest skażona, jednocześnie nie podejmują dialogu naukowego z udziałem ekspertów w tej sprawie.
05.09.2023

Szef MAEA: pierwsze zrzuty wody z elektrowni jądrowej w Fukushimie nie są groźne dla ludności

Pierwsze zrzuty wody z uszkodzonej w wyniku trzęsienia ziemi i tsunami w 2011 roku elektrowni jądrowej w Fukushimie są zgodne z prognozami i nie powodują skutków radiologicznych dla ludności - oświadczył we wtorek dyrektor generalny Międzynarodowej Agencji Energii Atomowej (MAEA) Rafael Grossi.
29.08.2023

Zjedli owoce morza, by pokazać, że nie ma zagrożenia z Fukushimy

Prezydent Korei Południowej Jun Suk Jeol i premier Han Duk Su podczas wspólnego cotygodniowego obiadu w poniedziałek zjedli owoce morza - przekazało biuro prezydenta. To część kampanii, która ma pokazać, że po tym, gdy Japonia rozpoczęła uwalnianie wody z uszkodzonej elektrowni atomowej Fukushima, jedzenie owoców morza i ryb jest wciąż bezpieczne.
29.08.2023

Premier Japonii apeluje do Chin o zniesienie embargo na owoce morza, w tle elektrownia w Fukushimie

W reakcji na rozpoczęcie w czwartek uwalniania wody z uszkodzonej japońskiej elektrowni atomowej Fukushima Chiny natychmiast wprowadziły całkowity zakaz importu owoców morza i produktów pochodzenia morskiego. Japoński premier Fumio Kishida zaapelował do Chin o zniesienie zakazu i przystąpienie do naukowej debaty. Analiza pierwszych próbek spuszczonej wody wykazała w piątek, że stężenie trytu mieści się w bezpiecznych granicach.
25.08.2023

Zatrzymano 14 osób, które usiłowały wtargnąć do ambasady Japonii, protestując przeciw spuszczaniu wody z elektrowni atomowej w Fukushimie

Policja w Seulu zatrzymała 14 osób próbujących dostać się do japońskiej ambasady. Zatrzymani protestowali przeciwko spuszczaniu do oceanu radioaktywnej wody z uszkodzonej przed laty elektrowni atomowej w Fukushimie - poinformowała agencja Reutera. Uwalnianie wody do oceanu rozpoczęło się w czwartek.
24.08.2023

Japonia rozpocznie wypuszczanie wody z byłej elektrowni jądrowej Fukushima do Pacyfiku

Japonia poinformowała we wtorek, że rozpocznie w czwartek uwalnianie ponad 1 miliona ton radioaktywnej wody ze zniszczonej przez trzęsienie ziemi i tsunami elektrowni jądrowej Fukushima , wprowadzając w życie plan, który spotkał się ze szczególnie ostrą krytyką ze strony Chin.
22.08.2023

Japonia. W końcu sierpnia ma rozpocząć się spuszczanie radioaktywnej wody z elektrowni Fukushima

W końcu sierpnia ma rozpocząć się spuszczanie radioaktywnej wody ze zniszczonej przez trzęsienie ziemi elektrowni atomowej Fukushima do oceanu - poinformował w poniedziałek japoński dziennik "Asahi Shimbun" powołując się na anonimowe źródła rządowe.
07.08.2023

Japonia. Rząd chce już w sierpniu rozpocząć spuszczanie do morza wody z elektrowni w Fukushimie

Japoński rząd planuje już w sierpniu rozpocząć uwalnianie uzdatnionej radioaktywnej wody ze zniszczonej elektrowni jądrowej w Fukushimie - poinformował we wtorek portal Nikkei. Tokio oczekuje na oficjalną zgodę od Międzynarodowej Agencji Energii Atomowej (MAEA).
05.07.2023

Japonia może spuścić do morza wodę skażoną w zniszczonej elektrowni w Fukushimie

Dyrektor generalny Międzynarodowej Agencji Energii Atomowej (MAEA) Rafael Grossi przekazał we wtorek premierowi Japonii Fumio Kishidzie raport, z którego wynika, że Tokio może spuścić do morza przefiltrowaną, ale wciąż radioaktywną wodę ze zniszczonej elektrowni jądrowej w Fukushimie.
04.07.2023

12. rocznica katastrofy w Fukushimie

Uroczystości upamiętniające 12. rocznicę katastrofy w elektrowni atomowej Fukushima rozpoczęły się w Japonii minutą ciszy w sobotę o 14.46 czasu lokalnego (6.46 czasu polskiego), czyli o godzinie, o której w 2011 roku kraj nawiedziło gigantyczne trzęsienie ziemi i tsunami.
11.03.2023

Japoński sektor gazowy rozważa inwestycje w pływające farmy wiatrowe

Japońska spółka Tokyo Gas wraz z drugą spółką Shinobuyama Fukushima Electric Power rozpoczęła analizy projektu inwestycyjnego uwzględniającego budowę pływającej morskiej elektrowni wiatrowej.
19.02.2023

Zielony amoniak będzie źródłem wodoru. Japoński holownik wytyczy kurs

Zielony NH3 staje się preferowanym źródłem wodoru, ale nie jest pozbawiony wyzwań, pisze Noel Tomnay, dyrektor ds. konsultingu w zakresie wodoru w firmie analityk energetyczny Wood Mackenzie. Jego zdaniem „Ponad 85% zorientowanych na eksport niskoemisyjnych projektów wodorowych planuje transport amoniaku, a nie wodoru”.
27.12.2022

Co analitycy wróżą sektorowi offshore?

Na co zwracać uwagę w dalszej części roku, w sektorze energetyki wiatrowej? Jakie są dominujące trendy? Czy wojna w Ukrainie i odejście od rosyjskich surowców energetycznych przyspieszy transformację, a tym samym rozwój sektora offshore?
03.04.2022

Japonia. MAEA zaczęła ocenę bezpieczeństwa planu uwolnienia do morza skażonej wody z Fukushimy

Międzynarodowa Agencja Energii Atomowej (MAEA) rozpoczęła w poniedziałek ocenę bezpieczeństwa przygotowanego przez rząd Japonii planu uwolnienia ponad miliona ton skażonej radioaktywnymi substancjami wody ze zniszczonej elektrowni jądrowej w Fukushimie.
14.02.2022

Skażona woda z Fukushimy popłynie do morza przez tunel

W związku z obawami rybaków operator zniszczonej elektrowni jądrowej w Fukushimie zamierza wybudować kilometrowy tunel, by spuścić radioaktywną wodę głębiej do oceanu. Japoński rząd będzie natomiast interwencyjnie skupował od rybaków owoce morza – podały media.
25.08.2021

Korea Płd.: Parlament wzywa rząd Japonii do zmiany decyzji o uwolnieniu do morza radioaktywnej wody

Parlament Korei Płd. przyjął we wtorek rezolucję wzywającą rząd Japonii do zmiany decyzji o uwolnieniu do morza radioaktywnej wody ze zniszczonej elektrowni jądrowej w Fukushimie – podała agencja Yonhap.
30.06.2021

Ekspert: skażona woda z Fukushimy nie zagrozi Polsce ani Europie

Uwolnienie do morza radioaktywnej wody ze zniszczonej elektrowni jądrowej w Fukushimie nie spowoduje zagrożenia dla Polski i Europy – uspokaja dr inż. Piotr Szajerski z Międzyresortowego Instytutu Techniki Radiacyjnej Politechniki Łódzkiej. Plan spuszczenia do oceanu ponad miliona ton skażonej wody został już zatwierdzony przez japoński rząd.
28.04.2021

Korea Płd.: Studenci ogolili głowy w proteście przeciw uwolnieniu wody z Fukushimy do oceanu

W Korei Płd. 30 studentów ogoliło głowy na znak protestu przeciw planom uwolnienia radioaktywnej wody z elektrowni jądrowej w Fukushimie do oceanu – podały w środę media. Według agencji Yonhap studenci od kilku dni protestują przed ambasadą Japonii w Seulu.
21.04.2021

Międzynarodowa Agencja Energii Atomowej będzie nadzorować proces uwalniania wody z Fukushimy

Międzynarodowa Agencja Energii Atomowej (MAEA) będzie uczestniczyła w uwalnianiu dużej ilości radioaktywnej wody z elektrowni jądrowej w Fukushimie – zapowiedział szef tej agencji Rafael Grossi, oceniając to zadanie jako skomplikowane.
15.04.2021

Chińskie MSZ wzywa wicepremiera Japonii do wypicia wody z Fukushimy

Jeśli japoński urzędnik twierdzi, że woda z elektrowni jądrowej w Fukushimie nadaje się do picia, niech sam się jej napije – powiedział w środę rzecznik chińskiego MSZ Zhao Lijian, komentując zapewnienia wicepremiera Japonii Taro Aso o nieszkodliwości wody.
14.04.2021

Władze Korei Południowej rozważają zaskarżenie decyzji Japonii o uwolnieniu wody z Fukushimy

Władze Korei Płd. rozważają wniesienie do Międzynarodowego Trybunału Prawa Morza (ITLOS) skargi na decyzję rządu Japonii o uwolnieniu ponad miliona ton wody ze zniszczonej elektrowni jądrowej w Fukushimie do oceanu – ogłosił w środę pałac prezydencki w Seulu.
14.04.2021

Rząd zatwierdził plan uwolnienia do morza radioaktywnej wody z Fukushimy

Rząd Japonii oficjalnie zatwierdził we wtorek decyzję o uwolnieniu do oceanu ponad miliona ton przefiltrowanej, ale wciąż radioaktywnej wody ze zniszczonej elektrowni jądrowej w Fukushimie. Sprzeciwiają się temu Chiny i Korea Południowa, a także japońscy rybacy.
13.04.2021

Radioaktywna woda z Fukushimy trafi do morza

Mimo obaw państw ościennych i sprzeciwu rybaków rząd Japonii podjął decyzję o uwolnieniu do morza ponad miliona ton radioaktywnej wody ze zniszczonej elektrowni jądrowej w Fukushimie – podała w piątek agencja Kyodo, powołując się na anonimowe źródło.
09.04.2021

Czy skażona woda z Fukushimy zostanie spuszczona do oceanu?

Rząd Japonii poprosił Międzynarodową Agencję Energii Atomowej (MAEA) o poparcie planu uwolnienia do oceanu ponad miliona ton przefiltrowanej, ale wciąż radioaktywnej wody ze zniszczonej elektrowni jądrowej w Fukushimie – podał w środę portal Japan Times.
24.03.2021

10 lat od katastrofy nuklearnej w Fukushimie

11 marca 2011 roku nastąpiło trzęsienie ziemi o magnitudzie 9, które wywołało 10-metrową falę tsunami. Skutkiem powstałego tsunami i trzęsienia ziemi u północno-wschodniego wybrzeża kraju, była największa katastrofa nuklearna na świecie od czasów awarii Czarnobylskiej Elektrowni Jądrowej w 1986 roku.
11.03.2021

Korea Płd. chce powstrzymać Japonię przed uwolnieniem skażonej wody z Fukushimy

Władze Korei Płd. apelują do Japonii, by zrezygnowała z planu uwolnienia do Pacyfiku 1 mln ton przefiltrowanej radioaktywnej wody ze zniszczonej w 2011 roku elektrowni jądrowej w Fukushimie. Według japońskich mediów decyzja może zapaść przed końcem miesiąca.
21.10.2020

Japoński rząd chce uwolnić do morza wodę z elektrowni w Fukushimie

Rząd Japonii podjął nieoficjalnie decyzję o uwolnieniu do morza wody, zawierającej substancje radioaktywne z elektrowni jądrowej Fukushima - poinformowały w piątek japońskie media. Według operatora elektrowni woda ta nie stanowi już żadnego zagrożenia dla środowiska.
16.10.2020

Japonia ma problem ze skażoną wodą z elektrowni w Fukushimie

Z niedziałającej już elektrowni jądrowej Fukushima wciąż usuwane są skutki zniszczeń spowodowanych uderzeniem tsunami wywołanym silnym trzęsieniem ziemi 11 marca 2011 roku. Największym wyzwaniem jest utylizacja i bezpieczne składowanie radioaktywnej wody
28.01.2020

Japonia: Silne trzęsienie na wyspie Kiusiu; nie ma zagrożenia tsunami

Trzęsienie ziemi o magnitudzie 6,3 nawiedziło w piątek japońską wyspę Kiusiu - podała agencja meteorologiczna. Epicentrum wstrząsów znajdowało się przy brzegu morskim w pobliżu miasta Miyazaki. Nie ma bezpośredniego zagrożenia tsunami - podano w komunikacie.
10.05.2019

Pierwszy na świecie niewidomy żeglarz przepłynął Pacyfik

Japończyk Mitsuhiro Iwamoto został w sobotę pierwszym niewidomym, który przepłynął Ocean Spokojny na pokładzie łodzi żaglowej bez zawijania do portów - poinformowała japońska prasa.
20.04.2019

Portugalia: pływająca farma wiatrowa

Portugalski rząd zatwierdził budowę pilotażowej, pierwszej na świecie farmy wiatrowej na morzu, której elektrownie nie będą przymocowane na stałe do morskiego dna.
09.12.2016

Japonia testuje pływające turbiny wiatrowe. Konkurencja dla Europy?

Japonia dołączyła do walki o rynek pływających farm wiatrowych, na którym dominują firmy z Europy, takie jak portugalski EDP i norweski Statoil. Mitsubishi Heavy Industries oraz Hitachi rzucają im jednak wyzwanie.
02.09.2016

Gigantyczna ryba złowiona w okolicy elektrowni jądrowej Fukushima

Japończyk Hirasaka Hiroshi złowił niespotykanie wielką rybę u wybrzeżu wyspy Hokkaido, znajdujacej się w okolicy elektrowni Fukushima-Daiichi, w której doszło do katastrofy atomowej.
17.09.2015

Z „toksycznym potworem” do wód USA przybędą nieproszeni goście

Ogromna "śmieciowa wyspa", której powierzchnia jest dwukrotnie większa od powierzchni naszego kraju, płynie w kierunku Stanów Zjednoczonych. Jak wynika z szacunków ekspertów, niesie ona ze sobą ponad milion ton odpadów, ale nie tylko - wraz z nią do wód USA mogą przybyć zwierzęta, które mogą zagrozić lokalnemu ekosystemowi.
12.11.2013

Ile nas będzie kosztować LNG?

Już za rok otwarty zostanie terminal gazowy w Świnoujściu. Obiekt ma stać się kluczowym czynnikiem zwiększającym bezpieczeństwo gazowe Polski. Ile to nas będzie kosztować?
30.09.2013

IX Doroczna Konferencja Naukowa INSTYTUTU OCEANOLOGII PAN W SOPOCIE

Rejony polarne, to miejsce, gdzie zmiany spowodowane globalnym ociepleniem są najdramatyczniejsze na całej naszej planecie. Instytut Oceanologii PAN w Sopocie jako następca Stacji Morskiej istniejącej w Sopocie od 1953 roku już od przeszło 29 lat prowadzi badania dotyczące reakcji ekosystemu morskiego i lądowego na zmiany klimatyczne w Arktyce oraz środowiska naturalnego tego kontynentu. Podsumowaniem ostatnich rezultatów badań była IX Konferencja Naukowa Instytutu Oceanologii PAN w Sopocie, która miała miejsce w siedzibie instyt
02.04.2012

Akcja Greenpeace w Stoczni Gdańskiej

Aktywiści Greenpeace rozwiesili dziś rano na budynku hali produkcyjnej Stoczni Gdańskiej transparent z hasłem „Miejsca pracy i tańsza energia czy Fukushima?”. Miejsce akcji nie zostało wybrane przypadkowo. Jeśli Polska zamiast w atom zainwestuje w morskie farmy wiatrowe na Bałtyku to właśnie w polskich stoczniach i na Pomorzu może powstać większość z ponad 9 tys. nowych miejsc pracy.
14.07.2011

Merkel uruchomiła park wiatrowy na Bałtyku, chce wspierać OZE

Niemiecka kanclerz Angela Merkel zainaugurowała w poniedziałek prace pierwszego komercyjnego parku wiatrowego na Morzu Bałtyckim Baltic 1. Zapowiedziała przy tej okazji wsparcie rozwoju technologii opartych na odnawialnych źródłach energii.
04.05.2011

Dziękujemy za wysłane grafiki.