Władze Korei Płd. rozważają wniesienie do Międzynarodowego Trybunału Prawa Morza (ITLOS) skargi na decyzję rządu Japonii o uwolnieniu ponad miliona ton wody ze zniszczonej elektrowni jądrowej w Fukushimie do oceanu – ogłosił w środę pałac prezydencki w Seulu.
Prezydent Korei Płd. Mun Dze In nakazał rządowi „aktywne rozważenie” takiej skargi. Uczynił to przed spotkaniem z nowym japońskim ambasadorem w Seulu Koichim Aiboshim, od którego przyjął listy uwierzytelniające – powiedział dziennikarzom rzecznik prezydenta Kang Min Seok.
Na spotkaniu Mun przekazał Aiboshiemu, że decyzja japońskiego rządu wywołała „głębokie zaniepokojenie” Koreańczyków, ponieważ oba kraje znajdują się w bliskiej odległości i leżą nad tym samym morzem. Poprosił ambasadora o przekazanie tej informacji rządowi w Tokio.
Seul wyrażał stanowczy sprzeciw wobec planów uwolnienia ponad miliona ton przefiltrowanej, ale wciąż radioaktywnej wody z Fukushimy, w tym tej, która służyła do chłodzenia reaktorów elektrowni jądrowej, zniszczonej w wyniku potężnego trzęsienia ziemi i tsunami w 2011 roku.
Mimo protestów Korei Płd. i Chin oraz sprzeciwu japońskich rybaków rząd w Tokio formalnie zatwierdził we wtorek decyzję o spuszczeniu wody do oceanu po jej uprzednim rozcieńczeniu. Proces uwalniania wody ma się rozpocząć za mniej więcej dwa lata, według zapowiedzi władz mają zostać zachowane międzynarodowe standardy bezpieczeństwa.
Ambasador Aiboshi przekazał Munowi osobisty list od japońskiego cesarza Naruhito, w którym monarcha wyraził nadzieję na poprawę dwustronnych relacji pomiędzy obu krajami – podała agencja Yonhap. Stosunki Seul-Tokio pogorszyły się w ostatnich latach między innymi w związku ze sporem historycznym dotyczącym japońskiej agresji w czasie drugiej wojny światowej.
Raportowanie ESG: diabeł tkwi w szczegółach - wywiad z radcą prawnym Mateuszem Romowiczem
OZE: Strategia czy jej brak w zakresie cyberbezpieczeństwa RP na morzu?
Konosament w systemie prawa angielskiego
Strategie rozwoju na niepewnym rynku. Analiza rynku tonażowego (tygodnie 31-35/2023)
Inwestycje bliżej sektora MŚP – 5 lat Polskiej Strefy Inwestycji
Po tragicznej śmierci pasażera wypchniętego za burtę promu grecki minister żeglugi podał się do dymisji