• <

Areszt dla sześciu osób za próbę przemytu owoców morza z Japonii do Chin

Strona główna Prawo Morskie, Finanse Morskie, Ekonomia Morska Areszt dla sześciu osób za próbę przemytu owoców morza z Japonii do Chin

Partnerzy portalu

W Hongkongu aresztowano sześć osób za próbę przemytu owoców morza z Japonii do Chin, podał we wtorek japoński nadawca NHK. Chiny objęły całkowitym embargiem import wszystkich produktów pochodzenia morskiego z Japonii w związku z rozpoczętym 24 sierpnia zrzutem uzdatnionej wody z uszkodzonej przed laty elektrowni jądrowej w Fukushimie. Jednocześnie chińskie łodzie rybackie nadal prowadzą działalność na wodach w pobliżu Japonii.

Urzędnicy celni przekazali, że na zatrzymanej w piątek łodzi rybackiej znajdowały się japońskie owoce morza, warzywa i owoce, a także produkty importowane z Indii o łącznej wartości rynkowej ok. 4 mln dolarów hongkońskich (2,2 mln złotych). Celnicy nie podali szczegółów na temat tego, gdzie i kiedy owoce morza zostały złowione i wyładowane.

Rząd ChRL wprowadził całkowity zakaz importu japońskich owoców morza natychmiast po rozpoczęciu 24 sierpnia uwalniania uzdatnionej wody z elektrowni jądrowej Fukushima do oceanu. Z informacji urzędu celnego opublikowanych w połowie września wynika, że wartość importu tych produktów do Chin, największego importera, spadła w sierpniu o ponad 67 proc. r/r.

Decyzję o zakazie argumentowano "ochroną bezpieczeństwa żywności i zdrowia publicznego".

Jednak jak donosi japoński dziennik "Asahi Shimbun" ryby złowione w tej samej części Pacyfiku przez jednostki z Chin są nadal wwożone do kraju. Z analizy przeprowadzonej przez media wynika, że chińskie firmy zajmujące się połowami dalekomorskimi we wrześniu kontynuowały połowy w pobliżu wód, które przedstawiciele chińskiego MSZ nazywali "skażonymi radioaktywnie przez Fukushimę".

"(Program zrzutu wody) nie wpłynął obecnie na połowy sajry" – powiedział anonimowo japońskiemu dziennikowi mieszkaniec chińskiej prowincji Zhejiang. "Nie słyszałem o łodziach przerywających pracę po rozpoczęciu operacji" dodał.

Ambasador USA w Japonii Rahm Emanuel opublikował w ubiegłym tygodniu na platformie X zdjęcie chińskich łodzi rybackich działających na wodach na północny zachód od wyspy Okinawa. "Mówią, że obraz jest wart tysiąca słów" – napisał Emanuel. "Chińskie statki łowiące u wybrzeży Japonii 15 września, po wprowadzeniu przez Chiny embarga na owoce morza z tych samych wód" – skwitował dyplomata. (PAP)

krp/ ap/

Fot. Depositphotos

legal_marine_mateusz_romowicz_2023

Dziękujemy za wysłane grafiki.