• <
bulk_cargo_port_szczecin

PCC Intermodal inwestuje w cztery lokomotywy elektryczne Traxx od Alstom

ac

30.06.2021 09:07 Źródło: inf.prasowa
Strona główna Porty Morskie, Terminale, Logistyka Morska, Transport Morski PCC Intermodal inwestuje w cztery lokomotywy elektryczne Traxx od Alstom

Partnerzy portalu

PCC Intermodal inwestuje w cztery lokomotywy elektryczne Traxx od Alstom - GospodarkaMorska.pl
Fot. Mat. prasowe

29 czerwca 2021 roku firma PCC Intermodal SA, wiodący operator intermodalny, podpisała z Alstom umowę na dostawę czterech lokomotyw wielosystemowych Traxx MS3 wraz z zapewnieniem pełnej obsługi serwisowej. 

Firma PCC IntermodalSA podpisała umowę z Alstom na dostawę czterech lokomotyw elektrycznych w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko (Działanie 3.2), który ma na celu promocje i wdrażanie niskoemisyjnych rozwiązań transportowych. 

Lokomotywy będą wspierać realizację projektów transportowych, zapewniając sprawne i szybkie transgraniczne przewozy kontenerów w celu dalszego rozwoju sieci intermodalnej oraz przewozów intermodalnych w korytarzu Bałtyk-Adriatyk. 

Kontrakt obejmuje produkcję lokomotyw, certyfikację, szkolenie pracowników PCC Intermodal oraz pełną obsługę serwisową. Ponadto umożliwia zamówienie jednej dodatkowej lokomotywy.

Lokomotywy Traxx MS3 będą wykorzystywane w operacjach transgranicznych między Polską, Niemcami, Austrią, Czechami i Słowacją.

Wszystkie cztery lokomotywy zostaną wprowadzone do eksploatacji przed końcem 2022 r.

Wersja MS może być eksploatowana pod czterema napięciami powszechnie występującymi w Europie i należy do Traxx, najnowocześniejszej czteroosiowej platformy lokomotyw w Europie. Składa się z Traxx AC3 (prąd zmienny), Traxx MS3 (wielosystemowa, odpowiednia dla większości linii w Europie) i Traxx DC3. Platforma Traxx została wprowadzona 15 lat temu i obecnie po europejskich torach jeździ 1750 lokomotyw Traxx.

– Umowa z Alstom na zakup 4 multisystemowych lokomotyw to kolejny etap w rozwoju siatki regularnych połączeń intermodalnych. Efektywny tabor kolejowy jest kluczowym elementem poprawy jakości serwisu na coraz bardziej konkurencyjnym i wymagającym rynku transportowym – powiedział Adam Adamek, Wiceprezes PCC Intermodal SA.

– Jesteśmy bardzo zadowoleni, że umowy na dostawę nowoczesnych lokomotyw oraz platform kolejowych realizujemy w ogłoszonym przez Komisję Europejską Roku Kolei. Transport intermodalny to jeden z kluczowych elementów zrównoważonego rozwoju. To wspaniale, że PCC Intermodal i Alstom wspólnie uczestniczą w budowie nowoczesnego transeuropejskiego systemu transportowego i aktywnie przyczyniają się do realizacji idei Europejskiego Zielonego Ładu– przyznał pełen optymizmu Dariusz Stefański, Prezes Zarządu PCC Intermodal SA, podczas podpisywania kontraktu w Warszawie.

– Jesteśmy dumni, że nasze cztery lokomotywy Traxx MS3 już w przyszłym roku będą częścią floty PCC Intermodal SA. Pamiętajmy o tym, że Traxx MS3 to lokomotywa najnowszej generacji, oparta na najnowocześniejszej i innowacyjnej platformie. Charakteryzuje się wysoką efektywnością energetyczną, możliwością prowadzenia cięższych pociągów niż porównywalne lokomotywy, a także uproszczonym interfejsem z ETCS oraz ułatwionym serwisem – podkreśla Sławomir Nalewajka, Dyrektor Zarządzający Alstom w Polsce, na Ukrainie i w Krajach Bałtyckich. 

– Jesteśmy bardzo dumni i dziękujemy PCC Intermodal SA za wybór najnowocześniejszej lokomotywy Traxx MS3 do transportu intermodalnego w europejskiej sieci połączeń. Jesteśmy przekonani, że lokomotywa Traxx MS3 wzmocni pozycję rynkową PCC Intermodal SA oraz poprawi efektywność ekonomiczną oraz ekologiczną prowadzonego biznesu – dodał Peter Ammann, Head of Customer Management Locomotives w Alstom.

O Alstom

Alstom opracowuje i wprowadza na rynek rozwiązania w zakresie mobilności, które są podstawą dla niskoemisyjnego transportu przyszłości. 

Alstom oferuje szeroki wachlarz produktów i usług, od pociągów dużych prędkości, metra, pojazdów jednoszynowych, tramwajów i autobusów elektrycznych, po zintegrowane systemy, usługi dostosowane do potrzeb klienta, infrastrukturę, sygnalizację i rozwiązania w zakresie mobilności cyfrowej. Pasażerowie korzystają z ponad 150 000 pojazdów Alstom na całym świecie. 

Po połączeniu Alstom z Bombardier Transportation w dniu 29 stycznia 2021 r. łączne przychody nowej Grupy za okres 12 miesięcy zakończony 31 marca 2021 r. wynoszą 14 mld euro. Alstom ma swoją siedzibę główną we Francji i obecnie prowadzi działalność w 70 krajach, zatrudniając ponad 70 tys. pracowników. 

alstom.com


O PCC Intermodal

PCC Intermodal SA jest wiodącym operatorem intermodalnym w Polsce i Europie Wschodniej.

Spółka zarządza 5 terminalami intermodalnymi, w tym najnowocześniejszym hubem w Polsce centralnej – PCC Kutno Terminal, Terminalem Gliwice w regionie Górnego Śląska, Terminalem Brzeg Dolny na Dolnym Śląsku, Depotem w Kolbuszowej – Podkarpacie oraz hubem transgranicznym we Frankfurcie nad Odrą (DE).

Operator należy do Grupy PCC, która zatrudnia 3 000 osób w ponad 40 lokalizacjach w całej Europie.

PCC Intermodal obsługuje dwa razy dziennie połączenia intermodalne pomiędzy portami polskimi (Gdańsk/Gdynia), a najważniejszymi gospodarczo regionami w Polsce. Łączy dwa razy dziennie Rotterdam, codziennie Duisburg,  Hamburg i Antwerpię z Polską, a następnie dalej na wschód: Białorusią, Rosją, Mongolią, Kazachstanem, a przez Władywostok nawet Japonią i Koreą.

Operator posiada flotę 45 stopowych kontenerów HC PW, organizuje około 6 500 pociągów intermodalnych rocznie i ponad 400 dostaw do drzwi klientów dziennie. Spółka posiada własną krajową licencję kolejową, obecnie zarządza flotą 14 lokomotyw.

pccintermodal.pl


Partnerzy portalu

port_gdańsk_390x100_2023

Dziękujemy za wysłane grafiki.