• <
nauta_2024

Korea Płd. zbuduje swój pierwszy lotniskowiec

27.10.2020 12:02 Źródło: PAP

Partnerzy portalu

Korea Płd. zbuduje swój pierwszy lotniskowiec - GospodarkaMorska.pl
fot. wikipedia

Korea Południowa planuje budowę pierwszego lotniskowca. Na dzisiaj zaplanowano pierwsze spotkanie urzędników i inżynierów, mających opracować technologie potrzebne do wykonania takiego okrętu przed 2033 r. – poinformowała wojskowa agencja zaopatrzenia.

Południowokoreańskie wojsko zabiega o budowę ważącego 40 000 ton lekkiego lotniskowca, by „aktywnie odpowiadać na zagrożenia ze wszystkich stron”, ale krytycy wyrażają wątpliwości co do opłacalności inicjatywy, która ma kosztować 2 bln wonów (1,74 mld USD) – podała południowokoreańska agencja prasowa Yonhap.

Lotniskowiec ma przenosić samoloty pionowego startu i lądowania (VTOL), co rodzi konieczność opracowania potrzebnych technologii. W pracach badawczych będzie uczestniczyło siedem instytucji, w tym państwowa Agencja Rozwoju Obrony i Uniwersytet Narodowy w Pusan, a kluczowa część badań ma się zakończyć do 2024 roku.

Analityk spraw bezpieczeństwa Robert Farley oceniał w sierpniu, po ogłoszeniu przez Seul zamiaru rozpoczęcia budowy lotniskowca, że Korea Płd. podjęła tę decyzję zarówno z powodów strategicznych, jak i prestiżowych.

Głównym zagrożeniem dla Korei Płd. pozostaje Korea Płn., ale swoje lotniskowce budują również Japonia i Chiny. „Stany Zjednoczone nie są już wiarygodnym partnerem, więc decyzja o rozwoju lotniskowców jest w jasny sposób logiczna z punktu widzenia strategicznego” – napisał Farley na łamach portalu Diplomat.

etmal_790x120_gif_2020

Partnerzy portalu

EU_CERT_2024

Dziękujemy za wysłane grafiki.