• <

Nancy Pelosi przybyła do Tokio

gm

04.08.2022 16:00 Źródło: PAP

Partnerzy portalu

Nancy Pelosi przybyła do Tokio - GospodarkaMorska.pl
Fot. domena publiczna

Przewodnicząca Izby Reprezentantów Stanów Zjednoczonych Nancy Pelosi przyleciała w czwartek z Seulu do Tokio, gdzie spotka się między innymi z premierem Fumio Kishidą. Japonia jest ostatnim etapem jej podróży po Dalekim Wschodzie, która objęła m.in. Tajwan - informuje agencja AFP.

Samolot Pelosi wylądował w bazie Yokota, na zachodnim przedmieściu Tokio. W piątek rano złoży ona wizytę premierowi w jego oficjalnej rezydencji, a potem, wraz z towarzyszącą jej delegacją Kongresu, spotka się ze swym odpowiednikiem, szefem japońskiej Izby Reprezentantów Hiroyuki Hosodą.

Kilka godzin przed jej przyjazdem minister obrony Japonii Nobuo Kishi poinformował, że pięć pocisków balistycznych wystrzelonych przez Chiny uderzyło na terytorium japońskiej wyłącznej strefy ekonomicznej na morzu. Dodał, że to pierwszy taki incydent w historii dwóch krajów, a Tokio złożyło w związku z tym protest drogą dyplomatyczną.

W środę Pelosi gościła w Tajpej. Chiny potępiły tę wizytę, określając ją jako "poważną prowokację" i "igranie z ogniem". W czwartek rano czasu polskiego chińskie siły zbrojne naruszyły tzw. linię mediany w Cieśninie Tajwańskiej i rozpoczęły ćwiczenia wojskowe na wodach i w przestrzeni powietrznej wokół Tajwanu.

Pelosi na czele delegacji Kongresu Stanów Zjednoczonych kończy podróż po krajach Indo-Pacyfiku. Przed Japonią odwiedziła Singapur, Malezję, Tajwan i Koreę Południkową.

Partnerzy portalu

Dziękujemy za wysłane grafiki.