• <

Agencja Yonhap: Korea Północna wystrzeliła dwa pociski manewrujące w kierunku Morza Żółtego

gm

17.08.2022 09:23 Źródło: PAP
Strona główna Marynarka Wojenna, Bezpieczeństwo Morskie, Ratownictwo Agencja Yonhap: Korea Północna wystrzeliła dwa pociski manewrujące w kierunku Morza Żółtego

Partnerzy portalu

Agencja Yonhap: Korea Północna wystrzeliła dwa pociski manewrujące w kierunku Morza Żółtego - GospodarkaMorska.pl

Korea Płn. prawdopodobnie wystrzeliła w środę dwa pociski manewrujące w kierunku Morza Żółtego – podała południowokoreańska agencja Yonhap, powołując się na źródło wojskowe w Seulu. Zbiegło się to w czasie z konferencją z okazji 100 dni prezydentury Jun Suk Jeola w Korei Płd.

Był to pierwszy przypadek wystrzelenia pocisków manewrujących przez Koreę Północną od stycznia. Próba nastąpiła dzień po rozpoczęciu wstępnych manewrów wojsk USA i Korei Południowej przed dorocznymi wspólnymi ćwiczeniami Ulchi Freedom Shield (UFS) – podkreśla Yonhap.

Południowokoreańska agencja zaznacza, że rezolucje Rady Bezpieczeństwa ONZ zabraniają Korei Północnej wystrzeliwania pocisków balistycznych, ale próby pocisków manewrujących nie naruszają tych przepisów.

Na konferencji prasowej z okazji 100 dni swojej prezydentury w Korei Południowej Jun Suk Jeol oświadczył w środę, że nie ma wrogich zamiarów wobec Korei Północnej, ale uzależnił przekazywanie temu zubożałemu, komunistycznemu krajowi pomocy humanitarnej od okazania przez władze w Pjongjangu woli denuklearyzacji.

Prezydent odrzucił również apele, aby Korea Południowa rozwinęła własny arsenał nuklearny. Ocenił przy tym, że traktat o nierozprzestrzenianiu broni jądrowej jest ważnym i kluczowym warunkiem osiągnięcia trwałego pokoju na świecie.

Fot. DepositphotosPartnerzy portalu

Dziękujemy za wysłane grafiki.