• <
Kongres Polskie Porty 2030 edycja 2024

Korea Północna wystrzeliła dwa pociski rakietowe krótkiego zasięgu, wpadły do morza

Strona główna Marynarka Wojenna, Bezpieczeństwo Morskie, Ratownictwo Korea Północna wystrzeliła dwa pociski rakietowe krótkiego zasięgu, wpadły do morza

Partnerzy portalu

Korea Północna wystrzeliła w czwartek dwa pociski rakietowe krótkiego zasięgu ze swojego wschodniego wybrzeża - poinformowała agencja Yonhap, powołując się na siły zbrojne Korei Południowej. Rakiety wpadły do morza.

Ministerstwo obrony Japonii przekazało, że obie rakiety znalazły się w wyłącznej strefie ekonomicznej kraju. Jeden wpadł do Morza Japońskiego, ok. 110 km na północny zachód od wyspy Hegura należącej do prefektury Ishigawa w środkowej części wyspy Honsiu, a druga w odległości ok. 250 km w tym samym kierunku od wyspy.

Według japońskiego resortu jedna z rakiet wzbiła się na wysokość 50 km i przeleciała 850 km - przekazał Reuters. Nie podano danych na temat drugiego pocisku. W ocenie wojska Korei Płd. oba pociski przebyły dystans ok. 780 km.

Korea Płd. i USA zakończyły w czwartek wspólne ćwiczenia blisko granicy z Koreą Płn. Była to piąta i ostatnia faza manewrów dwóch sojuszniczych krajów, które rozpoczęły się w maju. Były to także największe tego typu wspólne ćwiczenia od 1977 roku - podała agencja AP. W czwartek obserwował je prezydent Korei Płd. Jun Suk Jeol i przedstawiciele amerykańskich władz wojskowych.

Północnokoreańskie ministerstwo obrony zapowiadało wcześniej, że ćwiczenia zaostrzają napięcie militarne w regionie, a siły Pjongjangu zareagują na "prowokacje wrogów".

Przebywający w Tokio doradca prezydenta USA ds. bezpieczeństwa narodowego Jake Sullivan rozmawiał tam z przedstawicielami władz Japonii i Korei Płd. na temat programu rakietowego Korei Płn. W wydanym oświadczeniu zapewniono, że Waszyngton, Tokio i Seul będą dalej pracować na rzecz skłonienia Pjongjangu do rezygnacji z tego programu - pisze Yonhap.

Od początku 2022 roku Korea Płn. wystrzeliła ok. 100 pocisków rakietowych - przekazała agencja AP. W maju starała się także umieścić w kosmosie satelitę szpiegowskiego, jednak próba nie była udana. 

kjm/ ap/

Fot. Depositphotos

Partnerzy portalu

Dziękujemy za wysłane grafiki.