• <
konferencj_platforma_lng_2023

Testy rakietowe Korei Północnej zagrażają żegludze

Strona główna Porty Morskie, Terminale, Logistyka Morska, Transport Morski Testy rakietowe Korei Północnej zagrażają żegludze

Partnerzy portalu

statek

Kilka krajów ONZ wystosowało notę ostrzegającą przez testami rakietowymi i satelitarnymi Korei Północnej. Stanowią one zagrożenie dla cywilnej żeglugi na ruchliwych trasach w północno-wschodniej Azji.

Bezpośrednim powodem do niepokoju stała się nieudana północnokoreańska próba wystrzelenia na orbitę okołoziemską satelity. Rakieta i jej ładunek spadły do morza, a sama operacja uruchomiła systemy alarmowe w Korei Południowej i Japonii.

Tak prowadzone operacje zostały potępione w rezolucji przyjętej przez większość krajów uczestniczących w komitecie bezpieczeństwa Międzynarodowej Organizacji Morskiej (IMO). Stwierdzono, że poważnie zagroziły one bezpieczeństwu marynarzy i międzynarodowej żeglugi.

Korea Północna zgodnie z przewidywaniami odrzuciła rezolucję i wystosowała odpowiedź, w której stwierdza, że testy „stanowią rutynowe i zaplanowane środki samoobrony podjęte przez suwerenne państwo w celu ochrony bezpieczeństwa narodowego”. Jednocześnie dodano, że kraj „nie jest w pozycji umożliwiającej” informowanie o swoich planach wojskowych z odpowiednim wyprzedzeniem. Zapewniono jednak, że wystrzelenie rakiety było oparte na dokładnych szacunkach i uwzględniało punkt ich upadku w kontekście statków obecnych na morzu.

fot. DepositphotosBollore Logistics
NAVIRETECH

Dziękujemy za wysłane grafiki.