• <
siemens_gamesa_2022

Korea Płd. Prezydent wciąż liczy na dialog po próbie rakietowej Korei Płn.

mj

05.01.2022 08:53
Strona główna Marynarka Wojenna, Służby Morskie, Ratownictwo Morskie Korea Płd. Prezydent wciąż liczy na dialog po próbie rakietowej Korei Płn.

Partnerzy portalu

Korea Płd. Prezydent wciąż liczy na dialog po próbie rakietowej Korei Płn. - GospodarkaMorska.pl
Fot. Wikipedia

Korea Płn. wystrzeliła w środę rano do morza niezidentyfikowany obiekt, najpewniej pocisk balistyczny. Próba nastąpiła kilka godzin przed uroczystym rozpoczęciem budowy linii kolejowej w Korei Płd., która w zamyśle Seulu ma kiedyś połączyć oba zwaśnione kraje.

Pierwsza próba rakietowa Korei Płn. od października wpisuje się w niedawne zapowiedzi przywódcy tego kraju Kim Dzong Una o dalszym rozwoju zdolności bojowych. Pokazuje też wyzwania, z jakimi mierzy się dążący do dialogu prezydent Korei Płd. Mun Dze In – ocenia agencja Reutera.

Według kolegium szefów sztabów armii Korei Płd. niezidentyfikowany obiekt został wystrzelony o godz. 8.10 czasu miejscowego (10 minut po północy w Polsce). Dowództwo armii USA na Pacyfiku odnotowało „wystrzelenie pocisku balistycznego”, zaznaczając, że nie spowodowało ono zagrożenia dla żołnierzy amerykańskich ani sojuszniczych.

Minister obrony Japonii Nobuo Kishi poinformował, że wystrzelony obiekt – najprawdopodobniej pocisk balistyczny – przeleciał około 500 kilometrów i spadł do morza, najpewniej poza wyłączną strefą ekonomiczną Japonii. Minister przypomniał, że od maja 2019 roku Korea Płn. wystrzeliła około 40 pocisków w ramach prac nad technologią rakietową.

Kilka godzin po wystrzeleniu pocisku Mun wziął udział w ceremonii rozpoczęcia budowy odcinka linii kolejowej w południowokoreańskim mieście Goseong, którą nazwał „krokiem w stronę pokoju i równowagi regionalnej” na Półwyspie Koreańskim. Seul liczy, że linia ta w przyszłości połączy oba państwa koreańskie.

W swoim przemówieniu Mun przyznał, że wystrzelenie pocisku nasila obawy i napięcia, szkodząc dwustronnym relacjom. Wezwał władze w Pjongjangu do podjęcia wysiłków na rzecz dialogu. „Nie powinniśmy tracić nadziei na dialog, aby gruntownie poradzić sobie z tą sytuacją. Jeśli oba państwa koreańskie będą pracowały razem i zbudują zaufanie, pewnego dnia osiągniemy pokój” – powiedział.

Ponowne połączenie obu Korei linią kolejową było jednym z głównych tematów na spotkaniu Muna i Kima w 2018 roku, ale projekt nie został dotąd zrealizowany. Rozmowy utknęły w martwym punkcie wraz z rokowaniami dotyczącymi denuklearyzacji Korei Płn. i ewentualnego złagodzenia nałożonych na nią międzynarodowych sankcji.

Po wystrzeleniu pocisku Rada Bezpieczeństwa Narodowego Korei Płd. zebrała się na nadzwyczajnym posiedzeniu i wyraziła zaniepokojenie próbą, która „przypadła na okres, gdy wewnętrzna i zewnętrzna stabilność jest skrajnie ważna”. Południowokoreańskie wojsko zapewniło, że we współpracy z USA utrzymuje gotowość na wypadek, gdyby Korea Płn. miała wystrzelić kolejny pocisk.

Źródło: PAP

Partnerzy portalu

Dziękujemy za wysłane grafiki.