• <
Kongres Polskie Porty 2030 edycja 2024

Korea Północna znów wystrzeliła pociski, potwierdzają Korea Płd. i Japonia

gm

31.12.2022 10:44 Źródło: PAP
Strona główna Marynarka Wojenna, Bezpieczeństwo Morskie, Ratownictwo Korea Północna znów wystrzeliła pociski, potwierdzają Korea Płd. i Japonia

Partnerzy portalu

Korea Północna znów wystrzeliła pociski, potwierdzają Korea Płd. i Japonia - GospodarkaMorska.pl

Korea Północna wystrzeliła w sobotę pocisk balistyczny w kierunku morza na wschód od Półwyspu Koreańskiego, poinformowało południowokoreańskie wojsko. Z kolei Japonia poinformowała o trzech pociskach.

Korea Północna wystrzeliła rakiety dzień po tym, jak ministerstwo obrony Korei Południowej ogłosiło, że pomyślnie przeprowadziło lot próbny kosmicznej rakiety nośnej na paliwo stałe.

Pociski wystrzelone w sobotę rano z przedmieść Pjongjangu przeleciały około 350 kilometrów na maksymalnej wysokości około 100 km, zanim spadły do morza w pobliżu wschodniego wybrzeża Półwyspu Koreańskiego - poinformowało natomiast ministerstwo obrony Japonii.

Trzy pociski spadły poza wyłączną strefę ekonomiczną Japonii i nie zgłoszono żadnych uszkodzeń samolotów ani statków - poinformowało ministerstwo. Według jego biura premier Fumio Kishida poinstruował urzędników, aby szybko przekazali społeczeństwu niezbędne informacje oraz zapewnili bezpieczeństwo samolotów i statków.

W związku z kolejnymi strzelaniami naruszającymi rezolucję Rady Bezpieczeństwa ONZ rząd złożył protest w Korei Północnej za pośrednictwem ambasady Japonii w Pekinie.

Dowództwo USA ds. Indo-Pacyfiku stwierdziło, że działania podjęte przez Koreańską Republikę Ludowo-Demokratyczną nie stanowią bezpośredniego zagrożenia dla personelu lub terytorium USA, ani dla Japonii i innych sojuszników. „Wystrzelenie rakiet podkreśla destabilizujący wpływ programów KRLD dotyczących broni masowego rażenia i pocisków balistycznych” – napisano w oświadczeniu

Korea Północna wystrzeliła dotąd około 70 pocisków balistycznych, 38 w bieżącym roku, wśród nich osiem międzykontynentalnych pocisków balistycznych (ICBM), poinformowała Agencja Yonhap.

Fot. DepositphotosPartnerzy portalu

Dziękujemy za wysłane grafiki.