• <

Marynarka Wojenna szykuje się na ćwiczenie pk. "Anakonda"

20.03.2023 09:28 Źródło: DORSZ
Strona główna Marynarka Wojenna, Bezpieczeństwo Morskie, Ratownictwo Marynarka Wojenna szykuje się na ćwiczenie pk. "Anakonda"

Partnerzy portalu

Służby Prasowe 3. FO

W terminie od 17 kwietnia do 16 maja odbędą się największe manewry Wojska Polskiego pk. "Anakonda", odbywające się cyklicznie co trzy lata. W ich trakcie będą miały miejsce epizody w domenie powietrznej, lądowej i morskiej, z udziałem wszystkich rodzajów sił zbrojnych, w tym marynarki wojennej.

Celem ćwiczeń jest sprawdzenie gotowości żołnierzy do prowadzenia działań obronnych, a także odstraszających w regionie Morza Bałtyckiego. Jest to szczególnie istotne w związku z trwającą od 24 lutego ubr. zbrojną agresją Rosji na Ukrainę. Poprzez manewry Polska i państwa zaprzyjaźnione pokazują gotowość do obrony w tej części Europy. Blisko 13 tys. żołnierzy będzie realizowało scenariusze ćwiczebne na terenie poligonów m.in. w Drawsku Pomorskim, Nowej Dębie, Orzyszu oraz Ustce. Wyjątkowo w porównaniu z poprzednimi ćwiczeniami wybrane epizody odbędą się także na terenie Szwecji, Litwy, Łotwy i Estonii. Wynika to z faktu, że w przedsięwzięciu wezmą udział te kraje, a także Francja, Rumunia, Słowenia, Turcja i US. W sumie 3 tys. żołnierzy będzie reprezentować państwa zaprzyjaźnione. Bardzo istotny jest tutaj udział Szwecji, która ubiega się o członkostwo NATO.

Międzynarodowy aspekt ćwiczenia był rozwijany także podczas poprzednich edycji, z wyjątkiem tej w 2020 roku, która miała ograniczony charakter z powodu utrzymującej się wtedy pandemii COVID-19 oraz wprowadzonych obostrzeń. Tamto przedsięwzięcie kładło szczególny nacisk na działania morskie, a pierwsze skrzypce grał w nim morski rodzaj sił zbrojnych. Jako że jeszcze wcześniejsza edycja kładła nacisk na działania powietrzne, tegoroczna "Anakonda" najpewniej będzie dedykowana działaniom sił lądowych, acz wojska powietrzne i morskie nie będą wtedy zaniedbywane Od lat istotnym aspektem jest działanie wojsk w zakresie sił połączonych, reprezentujących wszystkie domeny.

Służby Prasowe 3. FO

Tegoroczne manewry zostały podzielone na kilka etapów. Już ponad rok temu rozpoczęto przygotowania do tej edycji, której pierwszą fazą będą ćwiczenia dowódczo-sztabowe oraz studyjne. Kadra dowódcza przeprowadzi wtedy gry wojenne, dzięki czemu przygotuje się na praktyczną część "Anakondy". Ta najbardziej efektywna, czyli ćwiczenie taktyczne z wojskami (livex) będzie się wiązać z przemieszczeniem techniki wojskowej na docelowe poligony, a kulminacją działań będzie realizacja scenariuszy  Ich kluczowa część, czyli tzw. livex (ćwiczenia taktyczne z wojskami), rozpocznie się już w połowie kwietnia. Po rozmieszczeniu w miejscach docelowe żołnierze rozpoczną wykonywanie powierzonych im zadań. Pozwoli to sprawdzić ich zdolność do reagowania na obecne zagrożenia oraz odpowiedzi na zagadnienia strategiczno-operacyjne w ramach wschodniej flanki NATO. Wezmą w nich udział jednostki 3. Flotylli Okrętów, 8. Flotylli Obrony Wybrzeża oraz Brygady Lotnictwa MW. Wśród przedsięwzięć związanych z siłami morskimi przewidziano transport techniki wojskowej drogą morską, działania eskortowe z udziałem okrętów, a także rozmieszczenie modułu bojowego Morskiej Jednostki Rakietowej na szwedzkiej wyspie Gotlandia.

Wyjątkowym aspektem tegorocznej edycji będą tzw. ćwiczenia eksperymentalne (FEX), które wiążą się z testowaniem nowoczesnych technologii wspomagających żołnierzy podczas ich służby.

Z "Anakondą" będą powiązane przedsięwzięcia szkoleniowe prowadzone przez siły zbrojne innych krajów. W ostatnich latach w UE oraz NATO mocno stawia się na międzynarodowy charakter wszelkich manewrów i szkoleń, w tym łącząc je w całe cykle. Bywa wtedy, że żołnierze z danych jednostek potrafią spędzić na poligonach wiele tygodni. Stąd właśnie podczas polskich ćwiczeń będzie odbywała się amerykańska operacja Defender-23, w trakcie której zostanie dokonany przerzut wojsk na Bałkany i rejon Morza Czarnego. Ponadto szwedzka armia zorganizuje w okresie od 26 kwietnia do 11 maja manewry Aurora-23, w których weźmie udział blisko 26 tys. żołnierzy. To oznacza, że okres od kwietnia do maja będzie pełen wydarzeń z udziałem wojska, podkreślając gotowość wschodniej flanki NATO do obrony. Wszystko to oznaczono kryptonimem Exercise Trifecta, a jego celem jest osiągnięcie efektu odstraszania potencjalnego przeciwnika w rejonie Morza Bałtyckiego. Z racji na trwający konflikt na Ukrainie wymowa takiego "czynu zbrojnego" jest więc jednoznaczna.

Służby Prasowe 3. FO

Partnerzy portalu

Dziękujemy za wysłane grafiki.