Zakończyło się pierwsze w tym roku sojusznicze ćwiczenie skoncentrowane na działaniach przeciwminowych pk. Dynamic Move 2023-1. W jego trakcie specjaliści z 19 krajów, wykorzystując specjalny system komputerowy koordynowali działanie sił nawodnych, pojazdów podwodnych i powietrznych, aby skutecznie prowadzić operacje przeciwminowe na morzu. W tym roku 8 Flotyllę Obrony Wybrzeża reprezentowali oficerowie z 12. Dywizjonu Trałowców 8. FOW.
Dynamic Move to coroczne, odbywające się dwa razy w roku ćwiczenie dowódczo-sztabowe wspomagane komputerowo, organizowane przez Dowództwo Sojuszniczych Sił Morskich (ang. Allied Maritime Command) w belgijskiej Akademii Marynarki Wojennej w Ostendzie. Jest wspomagane komputerowo w zakresie ćwiczenia metod zwalczania min morskich. W tym roku rozpoczęło się 23 stycznia i trwało dwa tygodnie. Celem przedsięwzięcia jest doskonalenie umiejętności z zakresu planowania i prowadzenia operacji przeciwminowej na poziomie taktycznym oraz dowodzenia międzynarodowym zespołem składającym się z okrętów różnych typów przeznaczonych do obrony przeciwminowej. Stanowi doskonałą okazję do wymiany doświadczeń z zagadnień walki minowej pomiędzy uczestnikami z poszczególnych krajów członkowskich.
Ćwiczenie jest oparte na fikcyjnym scenariuszu z wykorzystaniem rzeczywistej geografii. To umożliwia uczestnikom wykorzystanie realistycznych obliczeń do rozwiązywania problemów, takich jak czas potrzebny na logistykę, przewidywaną odległość i kierunek dryfowania min, a także ich neutralizację. Przećwiczono dowodzenie działaniami wielu okrętów, działających na różnych głębokościach wody, lokalizacjach, przy zmiennych warunkach pogodowych i zróżnicowanym ukształtowaniu dna morskiego.
Specjaliści z 8. FOW od wielu lat biorą udział w ćwiczeniu Dynamic Move. Jego międzynarodowy charakter sprawia, że wspólnie z sojusznikami stale współpracują nad poprawą bezpieczeństwa morskich szlaków komunikacyjnych, które mają fundamentalne znaczenie dla funkcjonowania Państwa. Z racji na wielokrotnie realizowane przez nich operacje związane z neutralizacją min, mogą się pochwalić wysokim poziomem wyszkolenia oraz doświadczeniem z różnorodnych działań. Do najbardziej znanych operacji z ich udziałem w ostatnim czasie należy neutralizacja jednego z największych niewybuchów znalezionych na terenie Polski, brytyjskiej superciężkiej bomby lotniczej 12000 lb DP, Mark 1 „Tallboy”. Akcja została przeprowadzona w październiku 2020 roku przez zespół nurków minerów z 12. Dywizjonu Trałowców 8. FOW. Wykorzystali tu metodę deflagracji, czyli wypalenia ładunku wybuchowego, co pozwala na zniwelowanie ryzyka detonacji lub znacznie ograniczając jego moc.
System wykrywania skażeń środowiska morskiego dla Morskiej Stacji Ratowniczej w Łebie
Rocznica zatopienia rosyjskiego okrętu Saratow. Ukraiński generał opublikował nagranie
Zarzut kradzieży paliwa okrętowego dla żołnierza Marynarki Wojennej
USA przekazały trzy okręty Marynarce Wojennej Egiptu
Tysiące nielegalnych leków wykryto na terenie terminala promowego w Gdańsku
Tajwańskie wojsko ćwiczyło odparcie desantu. W tle narastająca presja militarna Chin