Skrócenie czasu ubiegania się o pozwolenie na wznoszenie sztucznych wysp, konstrukcji i urządzeń ma być jednym ze skutków przyjęcia projektu rozporządzenia ws. planu zagospodarowania przestrzennego wód morskich Zalewu Kamieńskiego. Projekt ukazał się w piątek na stronie KPRM.
"Istotą opracowania projektu planu jest przedstawienie w jasny sposób zasad wykorzystania morskich wód wewnętrznych Zalewu Kamieńskiego" – przekazano na stronie Kancelarii Prezesa Rady Ministrów.
Jak podano, projekt m.in. "wskazuje deficyty w wykorzystaniu obszarów wodnych oraz styku ląd – woda", inwentaryzuje formy dotychczasowego zagospodarowania poszczególnych obszarów (w tym także istniejącą infrastrukturę), rozstrzyga o "rozmieszczeniu w tych obszarach inwestycji celu publicznego, kierunkach rozwoju transportu i infrastruktury technicznej", a także określa "obszary i warunki ochrony środowiska i dziedzictwa kulturowego, uprawiania rybołówstwa i akwakultury, poszukiwania, rozpoznawania kopalin oraz wydobywania kopalin ze złóż".
"Zakłada się, że przyjęcie planu uprości i skróci czas ubiegania się o pozwolenie wznoszenia lub wykorzystania sztucznych wysp, konstrukcji i urządzeń na morskich wodach wewnętrznych poprzez przekazanie kompetencji ze szczebla ministerialnego do dyrektora Urzędu Morskiego w Szczecinie" – podano.
W informacji wskazano też, że po przyjęciu planu "nastąpi poprawa warunków dla inwestowania poprzez skrócenie czasu przygotowania inwestycji do uruchomienia", a większa pewność prawa "może zmotywować inwestorów do rozpoczęcia lub przyspieszenia realizacji zamierzenia inwestycyjnego".
Zaznaczono także, że plan może mieć "istotny wpływ" na wzrost gospodarczy gmin leżących nad zalewem, a jednocześnie uchroni środowisko "przed zbyt intensywnym i nieekonomicznie uzasadnionym wykorzystaniem przestrzeni".
Planowany termin przyjęcia projektu przez Radę Ministrów to drugi kwartał br.
Lasse Kristoffersen, CEO: Wallenius Wilhelmsen – cała naprzód na zeroemisyjność
Rząd dopłaci do transportu zboża do nadbałtyckich portów
Maersk otworzył trasę kontenerową na Ukrainę przez rumuńskie porty
Piłeś – nie płyń. Kontenerowiec uderza w nabrzeże, pilot pod wpływem
Kanał przez Mierzeję Wiślaną rozwija się. Będzie pełnił funkcję przejścia granicznego
Kolejna dostawa czołgów i armatohaubic dotarła do Portu Gdynia