• <

Wynik wyszukiwania - "plan zagospodarowania" - Wiadomości

MI przygotuje projekt rozporządzenia ws. planu zagospodarowania przestrzennego wód portu morskiego w Dziwnowie

Ministerstwo Infrastruktury przygotuje projekt rozporządzenia ws. planu zagospodarowania przestrzennego wód portu morskiego w Dziwnowie - wynika z wykazu prac legislacyjnych i programowych Rady Ministrów.
23.04.2024

Rząd przygotuje Plany Zagospodarowania Przestrzennego wód polskich portów morskich

Rząd przyjrzy się kwestii zagospodarowania przestrzennego w polskich portach morskich. W wykazie jego prac legislacyjnych i programowych znalazły się odpowiednie projekty dla dziewięciu portów.
19.01.2024

Biznes z ropy, gazu i wiatru. Equinor z zyskami w 2023 r. i perspektywami do 2027 r.

Equinor dzięki znakomitej dywersyfikacji produkcji wypracował w III kwartale 2023 r. zysk 8,02 mld USD. Po opodatkowaniu zostało 2,73 mld USD. Zysk operacyjny netto w II kwartale ubr. wyniósł 7,45 mld USD, a zysk netto 2,5 mld USD. W II kwartale zysk w wysokości 7,54 mld USD i 2,25 mld USD. Po opodatkowaniu zysk operacyjny netto wyniósł 7,05 mld USD, a zysk netto 1,83 mld USD. W 2022 r. do budżetu Norwegii spółki firmy wpłaciły 44,3 mld dolarów – poinformował w grudniu br. dyrektor finansowy Torgrim Reitan.
13.01.2024

Orlen wymieni udziały na norweskim szelfie, zwiększając zasoby gazu

Należąca do Orlenu spółka PGNIG Upstream Norway wymieni z Wintershall Dea Norge udziały w koncesjach wydobywczych na norweskim szelfie. Ma to poprawić efektywność wydobycia i zwiększyć zasoby Orlenu o 0,4 mld m sześc. gazu - poinformował w środę koncern.
27.12.2023

Jest pozwolenie na budowę bazy serwisowej Baltic Power w Łebie

Wojewoda Pomorski zatwierdził projekt zagospodarowania terenu oraz projekt architektoniczno-budowlany i udzielił pozwolenia na budowę portu serwisowego Baltic Power w Łebie.
17.12.2023

Jest pozwolenie na budowę części infrastruktury przyłączeniowej MFW Baltica 2

Projekt zagospodarowania terenu i projekt architektoniczno-budowlany i udzielam pozwolenia na budowę dla Elektrownia Wiatrowa Baltica 2 został oficjalnie zatwierdzony przez Wojewodę Pomorskiego.
30.11.2023

Zalew Szczeciński ma plan zagospodarowania przestrzennego

Ministerstwo Infrastruktury podało, że uchwalony został plan zagospodarowania przestrzennego morskich wód wewnętrznych Zalewu Szczecińskiego.
22.11.2023

Rząd przyjął rozporządzenie ws. planu zagospodarowania przestrzennego morskich wód wewnętrznych Zalewu Szczecińskiego

Rada Ministrów przyjęła we wtorek rozporządzenie w sprawie przyjęcia planu zagospodarowania przestrzennego morskich wód wewnętrznych Zalewu Szczecińskiego, przygotowane przez ministra infrastruktury - poinformowano w komunikacie KPRM.
21.11.2023

Morskie farmy wiatrowe to nowy kierunek polskiej energetyki

Na Pomorzu Zachodnim rozpoczyna się budowa morskich farm wiatrowych. W porcie Szczecin - Świnoujście powstaje już pierwszy w Polsce terminal instalacyjny, który pozwoli na transport i montaż najnowocześniejszych turbin wiatrowych. W niedługiej przyszłości Szczecin ma stać się też głównym centrum produkcji zasadniczych składników dla morskiej energetyki wiatrowej w Polsce. Wpłynie to między innymi na rynek pracy i wzrost zatrudnienia w regionie.
23.10.2023

Panie w oceanicznym biznesie. WISTA Poland ma 30 lat i płynie cała naprzód

Panie należące do WISTA Poland we wrześniu obchodziły 30. rocznicę działalności w Polsce. Spotkanie pań działających w Stowarzyszeniu Kobiet Gospodarki Morskiej i Handlu, w skrócie WISTA Poland, odbyło się 21 września br. Wśród gości honorowych była Magdalena Adamowicz, posłanka do Parlamentu Europejskiego oraz Dorota Lost-Siemińska, dyrektorka Wydziału Prawnego IMO, pani Nazli Selek, WISTA International, ExCo Memeber, przedstawicielki WISTA ze Szwecji, Norwegii i innych krajów.
26.09.2023

Projekt rozporządzenia ws. planu zagospodarowania przestrzennego wód morskich dla portu w Dziwnowie w RCL

Projekt rozporządzenia Rady Ministrów w sprawie przyjęcia planu zagospodarowania przestrzennego morskich wód wewnętrznych w porcie morskim w Dziwnowie opublikowano w czwartek na stronach Rządowego Centrum Legislacji. Obecnie taki plan nie obowiązuje.
24.08.2023

Rząd przyjmie plan zagospodarowania przestrzennego dla portu w Dziwnowie?

W czwartym kwartale br. rząd planuje przyjąć plan zagospodarowania przestrzennego morskich wód wewnętrznych w porcie morskim w Dziwnowie - wynika z informacji opublikowanej w poniedziałek w wykazie prac legislacyjnych rządu. Obecnie taki plan nie obowiązuje.
07.08.2023

Plan zagospodarowania przestrzennego morskich wód wewnętrznych Zalewu Wiślanego

W trzecim kwartale br. rząd planuje przyjąć plan zagospodarowania przestrzennego morskich wód wewnętrznych Zalewu Wiślanego – wynika z informacji opublikowanej w wykazie prac legislacyjnych i programowych rządu.
07.08.2023

Rząd planuje przyjąć plan zagospodarowania dla portu morskiego w Helu

W czwartym kwartale br. rząd planuje przyjąć plan zagospodarowania i użytkowania obszarów morskich na terenie portu morskiego w Helu - wynika z informacji opublikowanej w wykazie prac legislacyjnych rządu.
27.07.2023

Morska energetyka wiatrowa nabiera wiatru w żagle

Senackie komisje popierają polski offshore. Zakładany wzrost mocy morskich farm wiatrowych z 5 do 12 GW, które powstaną do 2030 roku to przełomowy krok w stronę dynamicznego rozwoju nowego sektora w Polsce. Współpraca biznesu i rządu w tym zakresie będzie nieodłącznym elementem sukcesu.
26.07.2023

Eksperci: potrzebna strategia, która ułatwi polskim firmom walkę o kontrakty w energetyce wiatrowej

Polskie firmy dopiero zdobywają doświadczenie w sektorze offshore, co utrudnia im pozyskanie finasowania na działalność w tej branży. To problem dla inwestorów chcących współpracować z rodzimymi wykonawcami. Potrzebna jest strategia, która to usprawni - ocenili eksperci podczas wtorkowej debaty w Senacie.
25.07.2023

Projekt ws. planu zagospodarowania przestrzennego akwenów portu morskiego w Elblągu - w wykazie prac RM

W wykazie prac legislacyjnych i programowych Rady Ministrów opublikowano projekt rozporządzenia w sprawie przyjęcia planu zagospodarowania przestrzennego akwenów portu morskiego w Elblągu.
19.07.2023

Prezydent Świnoujścia odmówił wydania decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach dla fabryki komponentów wiatrowych

Prezydent Miasta Świnoujście Janusz Żmurkiewicz poinformował w opublikowanym obwieszczeniu, że decyzją z dnia 30 czerwca br. odmówił wydania decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach dla planowanej fabryki komponentów wiatrowych w Polsce.
03.07.2023

Grupa Orlen zagospodaruje kolejne złoża na Norweskim Szelfie Kontynentalnym

Ok. 0,4 mld metrów sześc. gazu ziemnego rocznie w szczytowym okresie produkcji zapewnią złoża Orn i Alve Nord na Norweskim Szelfie Kontynentalnym, na których zagospodarowanie Grupa Orlen wraz z partnerami koncesyjnymi otrzymała zgodę - poinformował w środę Orlen.
28.06.2023

Władze rozpatrują plan zagospodarowania przestrzennego akwenów portu morskiego we Władysławowie

Wśród projektów znajdujących się na stronie Rządowego Centrum Legislacji pojawił się projekt rozporządzenia w sprawie inwestycji w porcie we Władysławowie. Zakłada on zagospodarowanie przestrzenne akwenów, w tym rozwój tamtejszej infrastruktury pod kątem turystyki, żeglugi, a także aspektów gospodarczych i obronnych.
23.06.2023

Nowy plan zagospodarowania przestrzennego dla portu morskiego w Darłowie: Krok w stronę kompleksowej regulacji polskich obszarów morskich

Rządowe Centrum Legislacji opublikowało projekt rozporządzenia Rady Ministrów dotyczący nowego planu zagospodarowania przestrzennego morskich wód wewnętrznych w granicach portu morskiego w Darłowie. Obecnie na tym obszarze brakuje obowiązującego planu.
10.06.2023

Grupa Orlen: w złożu Ost Frigg może znajdować się dwa razy więcej ropy niż zakładano

W złożu Ost Frigg, w którym udziały ma PGNiG Upstream Norway z Grupy Orlen, może znajdować się dwa razy więcej ropy naftowej niż zakładano do tej pory – poinformował Orlen w piątek. Zasoby ropy w tym złożu przypadające na Orlen wynoszą 5-11 mln boe.
26.05.2023

Port Gdynia: nowy projekt planu zagospodarowania przestrzennego dla wód wewnętrznych

Rządowe Centrum Legislacji opublikowało projekt rozporządzenia w sprawie przyjęcia planu zagospodarowania przestrzennego morskich wód wewnętrznych w porcie morskim w Gdyni.
25.05.2023

Port morski w Policach z planem zagospodarowania przestrzennego morskich wód wewnętrznych

Na stronach Rządowego Centrum Legislacji w środę opublikowano projekt rozporządzenia Rady Ministrów ws. przyjęcia planu zagospodarowania przestrzennego morskich wód wewnętrznych portu morskiego w Policach (woj. zachodniopomorskie). Aktualnie taki plan nie obowiązuje.
26.04.2023

Port morski w Trzebieży z planem zagospodarowania przestrzennego morskich wód wewnętrznych

Na stronach Rządowego Centrum Legislacji opublikowano w środę projekt rozporządzenia Rady Ministrów ws. przyjęcia planu zagospodarowania przestrzennego morskich wód wewnętrznych portu morskiego w Trzebieży (woj. zachodniopomorskie). Obecnie taki plan nie obowiązuje.
26.04.2023

Plan zagospodarowania przestrzennego dla wód w porcie morskim w Świnoujściu

Na stronie Rządowego Centrum Legislacji opublikowano projekt rozporządzenia ws. przyjęcia planu zagospodarowania przestrzennego dla części morza terytorialnego i morskich wód wewnętrznych w porcie morskim w Świnoujściu. Powstał w związku z przesłankami przemawiającymi za koniecznością kompleksowego uregulowania procesów zagospodarowania przestrzennego polskich obszarów morskich, w tym tamtejszej infrastruktury portowej.
18.04.2023

Alan Aleksandrowicz, prezes InvestGDA: Zagospodarowanie Pomorskiego Centrum Logistycznego na ostatniej prostej. Rusza projekt CTPark Gdańsk Port [WYWIAD]

O perspektywach rozwoju terenów okołoportowych i zaangażowaniu InvestGDA w budowę zaplecza logistycznego i przemysłowego w Gdańsku, rozmawiamy z prezesem spółki, Alanem Aleksandrowiczem.
30.03.2023

Projekt planu zagospodarowania przestrzennego wód portu morskiego w Szczecinie

Uregulowanie zagospodarowania i użytkowania obszarów morskich wód wewnętrznych w granicach portu morskiego w Szczecinie jest głównym celem rządowego projektu ws. przyjęcia planu zagospodarowania dla wód tego portu. Projekt ukazał się w piątek na stronie KPRM.
04.02.2023

Na stronie KPRM opublikowano projekt ws. planu zagospodarowania przestrzennego wód Zalewu Kamieńskiego

Skrócenie czasu ubiegania się o pozwolenie na wznoszenie sztucznych wysp, konstrukcji i urządzeń ma być jednym ze skutków przyjęcia projektu rozporządzenia ws. planu zagospodarowania przestrzennego wód morskich Zalewu Kamieńskiego. Projekt ukazał się w piątek na stronie KPRM.
03.02.2023

Panie z WISTA Poland podsumowały 2022 rok. „Wiścianki” zawsze aktywne w biznesie morskim i coraz bardziej widoczne

Spotkanie pań działających w Stowarzyszeniu Kobiet Gospodarki Morskiej i Handlu, w skrócie WISTA Poland odbyło się 19 stycznia br. Gościem honorowym była pani Elpi Petraki, prezydent WISTA International. Gospodarzem spotkania była pani Wanda Dobrowolska, prezes WISTA Poland. W spotkaniu brały udział również przedstawicielki WISTA Norway.
23.01.2023

Zyska o nierozstrzygnięciu postępowania lokalizacyjnego dla MFW: rozbieżności wynikają z nieporozumienia i zostaną wyjaśnione

MI nie rozstrzygnęło postępowania w sprawie pozwoleń dla morskich farm wiatrowych na jedną z koncesji na Bałtyku, o którą wnioskowały spółki Orlenu, Shella, EDF, Equinora i RWE. Wiceszef resortu klimatu Ireneusz Zyska wskazał, że sprawa dotyczy drugiej fazy inwestycji. Jest przekonany, że wszelkie wątpliwości zostaną wyjaśnione. "Wszystkim zależy na tym, by morska energetyka wiatrowa rozwijała się w Polsce"" - powiedział PAP.
21.01.2023

Plan zagospodarowania przestrzennego wód portu w Dźwirzynie

Efektywne wykorzystanie wód portowych dla celów społecznych i gospodarczych to jeden z zakładanych efektów projektu rozporządzenia ws. planu zagospodarowania morskich wód wewnętrznych - portu morskiego w Dźwirzynie. Projekt ukazał się w poniedziałek na stronach KPRM.
19.12.2022

Zielone światło dla największego na świecie projektu PtX

Na środowym posiedzeniu rada miejska gminy Aabenraa przyjęła plan, który został sporządzony w celu umożliwienia powstania obiektu Power-to-X w Kassø. Firma European Energy otrzymała 53 mln euro finansowania z Duńskiego Funduszu Zielonych Inwestycji i wystąpiła już o pozwolenia na budowę największej na świecie fabryki e-metanolu w tym rejonie.
02.12.2022

Hiszpański potencjał offshore wind sięga 17 GW. Cała nadzieja w technologii floating

Hiszpańska organizacja branżowa The Spanish Wind Energy Association (AEE) przedstawiła białą księgę rozwoju przemysłu morskiej energetyki wiatrowej w kraju na Półwyspie Iberyjskim. Prognozowany potencjał sięga 17 GW do 2050 roku. Istotną rolę odegrają pływające technologie morskie. Hiszpanie spodziewają się wysokiego wskaźnika local content, sięgającego nawet 75 proc.
02.11.2022

Morska energetyka wiatrowa pod lupą NIK - komentarz

W przedmiotowej publikacji zostaną przeanalizowane wyniki kontroli, przeprowadzonej przez Najwyższą Izbę Kontroli, dotyczące rozwoju morskiej energetyki wiatrowej w Polsce.
14.10.2022

NIK: offshore opóźnione przez rozproszenie procedur, stan sieci, komplikację przepisów

Rozproszenie procedur wydawania pozwoleń, brak sieci przesyłowych, skomplikowane przepisy to główne przyczyny opóźnień w rozwoju morskiej energetyki wiatrowej - ocenia Najwyższa Izba Kontroli. Szereg wskazanych problemów rozwiązano - odpowiadają ministerstwa.
29.07.2022

Projekt "10H" z ograniczeniami dla budowy wiatraków w pobliżu linii najwyższych napięć

Do projektu, łagodzącego zapisy reguły 10H w tzw. ustawie odległościowej, dodane zostały regulacje, ograniczające możliwość budowy turbin wiatrowych w pobliżu linii przesyłowych najwyższych napięć - wynika z opublikowanej ostatniej wersji propozycji.
16.06.2022

Konferencja PSEW 2022: korzystny wiatr dla polskiej energetyki wieje i od lądu, i od morza

Projekty związane z rozwojem lądowej i morskiej energetyki wiatrowej będą jednym z kół zamachowych polskiej gospodarki – to główne przesłanie konferencji Polskiego Stowarzyszenia Energetyki Wiatrowej PSEW 2022. Zdaniem uczestniczących w niej ekspertów, nowe farmy i elektrownie wiatrowe mają szansę wygenerować między 70 a 133 mld zł przyrostu PKB, i co najmniej trzykrotnie zmniejszyć cenę energii.
15.06.2022

Port serwisowy i wojenny w Ustce? Urzędnicy i samorządowcy o rozbudowie

Według nieoficjalnych informacji, do których dotarł portal GospodarkaMorska.pl, port w Ustce ma szansę stać się czwartym w Polsce portem rozbudowanym nawet o 45 hektarów, a w Krajowym Planie Odbudowy (KPO) miałby być ujęty jego rozwój w kierunku funkcji portu serwisowego dla morskich farm wiatrowych, ale również portu wojennego. To wszystko ze względu na optymalną lokalizację nadmorskiego położenia i bliskość m.in. amerykańskiej bazy rakietowej w Redzikowie i Poligonu Wicko.
31.05.2022

Embargo na rosyjską ropę i gaz skłania Orlen, Lotos i PGNiG do zwiększenia wydobycia

Embargo na rosyjską ropę i gaz skłania PGNiG, Lotos i Orlen do rozwoju własnego wydobycia. Np. PGNiG w tym roku zwiększy wydobycie gazu do 7 mld m sześc. Spółki czeka fuzja, dzięki której powstanie silny podmiot, co przełoży się również na zwiększenie wydobycia.
12.05.2022

Minister klimatu: sprawdzimy potencjał nowych lokalizacji morskich farm wiatrowych

Minister klimatu zapewniła, że 2049 rok z umowy społecznej jest datą obowiązującą jako termin odejścia Polski od węgla. W podpisanej w 2021 r. umowie społecznej dotyczącej transformacji sektora górnictwa kamiennego ustalono terminy zakończenia eksploatacji węgla kamiennego w poszczególnych kopalniach w perspektywie do końca 2049 roku.
30.03.2022

Łeba czeka na offshore. Prezes Portu Jachtowego: "Otwieramy nowy rozdział" [ROZMOWA]

– Przez planowane inwestycje port częściowo zmieni oblicze. Liczymy nie tylko na współpracę z deweloperami, ale i na rozwój sektora mieszkaniowego i rozrywkowego. Skorzystać może region i potencjalni podwykonawcy, czyli local content – uważa Jan Biernacki, prezes zarządu Portu Jachtowego w Łebie, w sąsiedztwie którego stanie centrum serwisowe morskiej farmy wiatrowej Baltic Power.
03.02.2022

Orlen wydzierżawi teren pod centrum serwisowe morskich siłowni wiatrowych w Łebie

Powiązana z Orlenem spółka Baltic Power wygrała przetarg na długoletnią dzierżawę terenu w porcie w Łebie. Stworzyć ma tam bazę serwisową dla morskich siłowni wiatrowych. Będzie drugą tego typu inwestycją w porcie w Łebie.
17.01.2022

PGNiG Upstream Norway przygotowuje plan zagospodarowania złoża King Lear

Norweska spółka PGNiG i Aker BP rozpoczęły zaawansowane prace projektowe, których celem jest opracowanie szczegółowego planu eksploatacji złoża King Lear na Morzu Północnym. Inwestycja ma zwiększyć wydobycie gazu ziemnego przez GK PGNiG na Norweskim Szelfie Kontynentalnym o 0,33 mld m sześc. rocznie.
13.12.2021

Morska energetyka wiatrowa w polskiej wyłącznej strefie ekonomicznej – obecny stan prawny. Nowe "rozdania" PSZW

Przygotowania do uruchomienia morskiej farmy wiatrowej są procesem długotrwałym, składającym się z wielu etapów. Proces zmierzający do uruchomienia morskiej farmy wiatrowej rozpoczyna się od uzyskania przez Inwestora tzw. pozwolenia lokalizacyjnego (PSZW – pozwolenie na wznoszenie i wykorzystywanie sztucznych wysp, konstrukcji i urządzeń dla morskich farm wiatrowych). Jest to pozwolenie, które wydaje się na wniosek inwestora w drodze decyzji administracyjnej. Decyzję wydaje minister właściwy do spraw gospodarki morskiej, obecnie
26.11.2021

PGNiG wnioskuje o zatwierdzenie planu eksploatacji złoża Tommeliten Alpha

PGNiG Upstream Norway wspólnie z partnerami koncesyjnymi złożyło wniosek o zatwierdzenie planu zagospodarowania złoża Tommeliten Alpha na Morzu Północnym - podało w poniedziałek PGNiG. Uruchomienie wydobycia zaplanowano na 2024 r.
08.11.2021

Morskie farmy wiatrowe w zrównoważonym rozwoju [ROZMOWA]

Marek Grzybowski, 5 pytań do: prof. UG, dr hab. Dorota Pyć, kierownik Katedry Prawa Morskiego, przewodnicząca Komisji Prawa Morskiego PAN.
06.10.2021

Nowe farmy wiatrowe powstaną wzdłuż niemieckiego wybrzeża morskiego

Żegluga, rybołówstwo, morska energetyka wiatrowa, wydobycie surowców, systemy rurociągów, bezpieczeństwo militarne, nauka i ochrona przyrody – to wszystko zawarte jest w nowym planie przestrzennym dla niemieckiego wybrzeża, który obowiązuje od 1 września.
14.09.2021

Lotos aktywnie rozwija działalność wydobywczą w Norwegii

Złożenie aplikacji w rundzie koncesyjnej APA 2021 oraz ujednolicenie udziałów w ramach projektu NOAKA to główne działania finalizowane we wrześniu br. przez spółkę LOTOS Exploration and Production Norge. Dzięki tym oraz innym rozwijanym projektom koncern optymalizuje swoje aktywa w Norwegii dążąc do jak najbardziej efektywnego ich wykorzystania oraz zabezpieczenia ich potencjału rozwoju na kolejne lata.
14.09.2021

Branża energetyki wiatrowej zadowolona z dalszych prac nad złagodzeniem 10H

Branża energetyki wiatrowej z zadowoleniem przyjmuje to, że rząd dalej pracuje nad liberalizacją tzw. ustawy odległościowej i reguły 10H - mówi prezes Polskiego Stowarzyszenia Energetyki Wiatrowej Janusz Gajowiecki.
02.09.2021

Norwegia. Ruszy wydobycie ropy na polu Yme, Lotos udziałowcem

Norweskie władze wydały zgodę na uruchomienie eksploatacji pola Yme na Morzu Północnym przez kompanię naftową Repsol. W projekcie Yme 20 proc. udziałów posiada Grupa Lotos.
13.08.2021

Świętokrzyskie. Pińczów przygotowuje się do budowy nowego zbiornika retencyjnego

Pińczów (woj. świętokrzyskie) przygotowuje się do budowy nowego zbiornika retencyjnego. W piątek władze miasta zaprezentowały trzy koncepcje inwestycji.
16.07.2021

Procedury środowiskowe dla morskich farm wiatrowych

Wkrótce zostanie przyjęty plan zagospodarowania przestrzennego Polskich Obszarów Morskich w skali 1: 200 000, co odblokuje możliwość przyznawania nowych koncesji na budowę kolejnych farm wiatrowych na Bałtyku. Podmioty, które liczą na inwestycje w offshore na polskim morzu, będą jednak musiały zmierzyć się z wieloma procedurami, przede wszystkim dotyczącymi ochrony środowiska.
25.04.2021

Rozwój morskiej energetyki wiatrowej na Morzu Bałtyckim

Wraz ze zwiększającym się wykorzystywaniem odnawialnych źródeł energii (OZE) rośnie zainteresowanie potencjałem energetyki wiatrowej na Morzu Bałtyckim. Współpraca regionalna w tej dziedzinie będzie sprzyjać realizacji polityki klimatycznej UE oraz – poprzez rozbudowę połączeń elektroenergetycznych – przyczyni się do rozwoju bardziej konkurencyjnego rynku energii elektrycznej nad Bałtykiem. Stwarza to szanse dla Polski, której inwestycje w morską energetykę wiatrową nie tylko pomogą ograniczyć emisje, ale też umożliwią dynamiczny
08.02.2021

Projekt rozporządzenia w zakresie morskiego planowania przestrzennego

Przygotowany przez resort infrastruktury projekt rozporządzenia w sprawie przyjęcia planu zagospodarowania przestrzennego morskich wód wewnętrznych, morza terytorialnego trafił do wykazu prac Rady Ministrów.
14.12.2020

Grupa Morska: Dlaczego likwidują najlepszą, byłą stocznię państwową MSR S.A. w Świnoujściu? (felieton)

W dniu 27.11.2020 roku ukazało się na stronach internetowych MSR Gryfia kolejne ogłoszenie o rozpoczęciu postępowania w trybie przetargu na sprzedaż terenów i zabudowań byłej Morskiej Stoczni Remontowej S.A. w Świnoujściu, która została przejęta w roku 2013 przez Szczecińską Stocznię Remontową Gryfia. Ponadto w dniu wczorajszym tj. 29.11.2020 roku na jednym z portali świnoujskich ukazała się tragiczna informacja o tym, że w dniach 26-27.11.2020 roku wszyscy pracownicy stoczni w Świnoujściu otrzymali wypowiedzenia umów o pracę, ze
07.12.2020

Władze Gdańska przedstawiły wizję zagospodarowania pasa nadmorskiego

- Gdańsk otwiera się na morze to hasło, które wiele razu słyszeliśmy. Wspólnie z moimi współpracownikami postanowiliśmy w inny sposób spojrzeć na pas nadmorski. Jednym z przejawów kompleksowego myślenia o zagospodarowaniu pasa nadmorskiego jest także miejsce, w którym się znajdujemy, czyli Dom Zdrojowy. Przywracamy blask dawnemu obiektowi, żeby Brzeźnu przywrócić charakter miejsca kuracyjnego – tymi słowami rozpoczęła konferencję Aleksandra Dulkiewicz, prezydent Gdańska.
19.11.2020

Grupa PGNiG zwiększa wydobycie na Norweskim Szelfie Kontynentalnym

PGNiG Upstream Norway wraz z partnerami koncesyjnymi uruchomiło kolejne trzy odwierty na złożu Ærfugl. Ich eksploatacja pozwoli spółce zwiększyć łączny wolumen produkcji gazu ziemnego na Norweskim Szelfie Kontynentalnym do niemal miliarda metrów sześciennych w 2021 roku.
13.11.2020

Tak mogłoby wyglądać Muzeum Żeglarstwa w Gdyni

Wysoki na 87 metrów budynek w kształcie żagla, wznoszący się nad morzem. Jego celem byłoby nie tylko eksponowanie łodzi, ale także pokazywanie historii, tradycji miasta oraz marzeń i osiągnięć jego mieszkańców. Tak wygląda projekt Muzeum Żeglarstwa w Gdyni stworzony przez studentkę architektury Agatę Morawczyńską.
12.11.2020

Zmiana lokalizacji we wniosku o wydanie pozwolenia na budowę MEW a ponowne przeprowadzenie postępowania

Rozwój morskich farm wiatrowych w polskich obszarach morskich jest jednym z kluczowych elementów transformacji rynku energii w Polsce. W styczniu 2020 roku polski rząd, na wniosek Ministra Aktywów Państwowych, opublikował długo oczekiwany projekt polskiej ustawy o promowaniu wytwarzania energii elektrycznej w morskich farmach wiatrowych [Projekt ustawy].
09.11.2020

Moce wytwórcze polskich farm wiatrowych będą większe niż planowane?

Niewykluczone, że moce wytwórcze polskich farm wiatrowych będą docelowo wyższe niż planowane 10,4 GW - wynika z czwartkowej wypowiedzi wiceministra aktywów państwowych i pełnomocnika rządu ds. rozwoju morskiej energetyki wiatrowej Zbigniewa Gryglasa na Europejskim Kongresie Gospodarczym w Katowicach.
03.09.2020

Zieleń i mała retencja zamiast betonu. Szczegóły nowego pakietu przeciwsuszowego

Trwają konsultacje oraz uzgodnienia międzyresortowe projektu ustawy o przeciwdziałaniu skutkom suszy. Koncepcja ta wzbudza wiele emocji, głównie za sprawą planowanych opłat z tytułu utraconej retencji, zwanym „podatkiem od zabetonowania”. Jednak projekt to coś więcej – zawiera cały pakiet działań, które ułatwią zatrzymywanie wody i poprawią dostępność zasobów wodnych w Polsce. Przedstawiamy szczegóły dotyczące planowanych zapisów.
30.08.2020

Koronawirus nie spowolni rozwoju morskiej energetyki wiatrowej

Morska energia wiatrowa jest postrzegana przez rządy na całym świecie jako kluczowe narzędzie ożywienia gospodarczego po pandemii. W opublikowanym dziś Global Offshore Wind Report GWEC wskazuje, że 2019 rok był najlepszy w historii branży, a przybycie 6,1 GW podniosło moc morskich wiatraków na całym świecie do 29,1 GW. Optymistyczne są także prognozy na przyszłość. W 2020 r. tempo rozwoju morskiej energetyki wiatrowej na świecie nie spadnie, mimo pandemii; powinno przybyć mniej więcej tyle mocy, ile w 2019 r., czyli 6,1 GW.
05.08.2020

Gajowiecki: branża wiatrowa zadowolona z planowanych zmian regulacji dot. wiatraków

Zapowiadane przez Ministerstwo Rozwoju zmiany w tzw. ustawie odległościowej dadzą Polsce więcej energii z OZE, i to jeszcze przed uruchomieniem morskich farm wiatrowych - ocenia prezes Polskiego Stowarzyszenia Energetyki Wiatrowej Janusz Gajowiecki.
30.07.2020

Port Gdynia portem instalacyjnym polskich farm wiatrowych na Bałtyku [foto, wideo]

Gdynia będzie portem instalacyjnym polskich farm wiatrowych na Bałtyku. To wielki projekt morskiej energetyki wiatrowej, który jest j zaliczany do epokowych projektów infrastrukturalnych.
02.07.2020

Dobre wieści dla norweskich złóż LOTOSU

Na początku ubiegłego tygodnia Equinor wraz z partnerami podjęli decyzję inwestycyjną o częściowej elektryfikacji złoża Sleipner. Przyczyni się to do ograniczenia emisji gazów cieplarnianych na norweskim szelfie kontynentalnym. Kilka dni później Aker BP i Equinor zawarli długo oczekiwane porozumienie komercyjne co do strategii rozwoju projektu NOAKA. Partnerem obu licencji jest LOTOS Exploration & Production Norge.
19.06.2020

Pomorskie Centrum Inwestycyjne - lokalizacja z widokiem na sukces

InvestGDA, spółka intensywnie działająca w obszarze rozwoju gospodarczego miasta Gdańska, uruchamia komercjalizację terenów Pomorskiego Centrum Inwestycyjnego (PCI). Obecnie w ramach tego przyportowego obszaru do dyspozycji inwestorów dedykowane są tereny przeznaczone pod działalność logistyczną / magazynową (20 ha) oraz lekką produkcję (15 ha).
07.06.2020

PGNiG: start wydobycia z złoża Ærfugl w Norwegii

PGNiG Upstream Norway rozpoczęło produkcję z kolejnego złoża na Norweskim Szelfie Kontynentalnym. Spółka, wraz z partnerami koncesyjnymi, uruchomiła pierwszy odwiert produkcyjny na złożu Ærfugl, a rozpoczęcie eksploatacji kolejnych planuje jeszcze w tym roku.
22.04.2020

Ministerstwo Klimatu: Morskie farmy wiatrowe o mocy 10 GW są ekonomicznie uzasadnione

Potencjał zawarty w ustawie dot. wytwarzania energii w morskich farmach wiatrowych, która niedługo wpłynie do Sejmu RP wynosi 9,6 GW. Z kolei projekt Polityki energetycznej Polski do roku 2040 mówi o 8 GW...
28.02.2020

PGNiG sfinalizował zakup dodatkowych udziałów w złożu Duva na Norweskim Szelfie Kontynentalnym

PGNiG Upstream Norway uzyskało ostateczną zgodę administracyjną na zakup dodatkowych 10 proc. udziałów w koncesjach PL636 i PL636B na Morzu Północnym.
31.01.2020

PGNiG ma zgodę na zakup dodatkowych 10 proc. udziałów w norweskim złożu Duva

PGNiG poinformowało, że otrzymało zgodę administracyjną dla PGNiG Upstream Norway ws. zakupu od Pandion Energy dodatkowych 10 proc. udziałów w licencjach obejmujących norweskie złoże Duva na Morzu Północnym
09.01.2020

PGNiG przyspiesza prace na złożu Ærfugl

Zagospodarowanie złoża na Morzu Norweskim wchodzi w drugą fazę. Dodatkowe trzy odwierty produkcyjne zostaną wykonane w przyszłym roku. Oznacza to, że już od 2020 roku wydobycie gazu ziemnego ze złoża Ærfugl będzie większe.
20.11.2019

PGNiG zwiększa udziały w norweskim złożu Duva

Spółka PGNiG Upstream Norway dokupiła 10 proc. udziałów w koncesjach PL636 i PL636B na Morzu Północnym. Tym samym zwiększyła swój stan posiadania w złożu Duva do 30 proc.
07.11.2019

PGNiG otrzymało zgody na zakup kolejnych koncesji w Norwegii

Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo poinformowało w piątek o uzyskaniu norweskich zgód korporacyjnych i administracyjnych na zakup udziałów w koncesjach na ropno-gazowym złożu Duva na Norweskim Szelfie Kontynentalnym Morza Północnego.
19.10.2019

Projekt planu dla kąpieliska na Stogach gotowy. Teren wejścia na plażę nr 25 wypięknieje

Biuro Rozwoju Gdańska opracowało nowy plan dla kąpieliska na Stogach, dzięki któremu będzie tu ładniej i wygodniej. Zapisy planu umożliwiają niewielkie inwestycje - mogą się tu więc pojawić ławki, siedziska, drewniana kładka ułatwiająca dojazd osobom niepełnosprawnym i dziecięcym wózkom oraz natryski czy publiczna toaleta.
09.10.2019

Energia z pierwszych farm wiatrowych na Bałtyku ma popłynąć w 2027 roku. Ich budowa będzie jedną z największych inwestycji infrastrukturalnych w kraju

Na ukończeniu są prace nad planem zagospodarowania obszarów morskich, który wskaże lokalizacje pod farmy wiatrowe na Bałtyku. Wstępne założenia wskazują trzy rejony i obszar o powierzchni ponad 2 tys. km². Potencjał polskich obszarów morskich jest ogromny. Jeżeli uda się osiągnąć zakładany w krajowej polityce wolumen 10 GW mocy zainstalowanych w farmach morskich, wówczas produkcja energii elektrycznej może sięgnąć 40 TWh w skali roku. To około 25 proc. całego krajowego zapotrzebowania na energię. Budowa wiatraków będzie je
04.10.2019

Budowa zbiornika retencyjnego Bzin wpisana do Programu Rozwoju Retencji

Budowa zbiornika retencyjnego Bzin w Skarżysku-Kamiennej została wpisana do Programu Rozwoju Retencji – poinformował we wtorek wiceminister gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej Grzegorz Witkowski. Inwestycja powinna zostać zakończona do 2027 roku.
27.08.2019

Spełniono jeden z warunków umowy zakupu przez PGNiG udziałów w złożu na Morzu Północnym

Spełniony został jeden z warunków zawieszających umowy zakupu przez PGNiG Upstream Norway od Wellesley Petroleum udziałów w złożu Duva na Norweskim Szelfie Kontynentalnym - poinformowało w poniedziałek PGNiG.
23.07.2019

PGNiG kupiło kolejne udziały w złożu na Morzu Północnym

PGNiG Upstream Norway nabyło 20 proc. udziałów w złożu Duva na koncesjach PL636 i PL636B od firmy Wellesley Petroleum. Rozpoczęcie produkcji planowane jest na przełomie 2020 i 2021 roku.
12.07.2019

Zarząd Morskich Portów Szczecin i Świnoujście ma nowego prezesa

Zarząd Morskich Portów Szczecin i Świnoujście ma nowego prezesa. Decyzją Rady Nadzorczej z 17 czerwca na to stanowisko powołany został Krzysztof Urbaś. Funkcję prezesa zarządu zacznie pełnić od 1 lipca.
19.06.2019

Spotkania ws. projektu planu zagospodarowania przestrzennego polskich obszarów morskich

W pierwszym tygodniu czerwca 2019 r. odbyły się w Warszawie dwa spotkania, na których administracja morska wraz z wykonawcą projektu planu (konsorcjum Instytutu Morskiego w Gdańsku oraz Morskiego Instytutu Rybackiego – Państwowego Instytutu Badawczego), zaprezentowali przebieg prac planistycznych oraz ich wynik – końcową wersję pierwszego w historii projektu planu zagospodarowania przestrzennego polskich obszarów morskich.
11.06.2019

Cypr/ Minister: kraj może zarobić miliardy na eksporcie gazu

Minister energetyki Cypru Jeorjos Lakkotrypis powiedział w środę, że ta śródziemnomorska wyspa może zarobić ponad 9 mld dolarów w ciągu 18 lat na eksporcie gazu wydobywanego z podmorskiego złoża Afrodyta - informuje AP.
05.06.2019

PGNiG bliżej rozpoczęcia produkcji gazu z norweskiego złoża Ærfugl

Wydobycie z pierwszego odwiertu na złożu Ærfugl zostanie uruchomione w połowie 2020 roku. Do końca przyszłego roku do produkcji zostaną włączone jeszcze trzy kolejne otwory. Przy zagospodarowaniu złoża PGNiG Upstream Norway wykorzysta innowacyjne rozwiązania techniczne.
04.06.2019

Plan 3.0 dla Bałtyku bez większego potencjału offshore wind, ale uwzględniający postulaty branży

W październiku 2019 r. światło dzienne ujrzy trzecia wersja projektu planu zagospodarowania przestrzennego obszarów morskich. Nowością nie jest sam harmonogram lecz fakt, że w kolejnej wersji nie pojawią się dodatkowe tereny przeznaczone pod rozwój morskiej energetyki wiatrowej.
17.05.2019

Potencjał morskiej energetyki wiatrowej

Morska energetyka wiatrowa MFW, zyskująca na popularności i zdobywająca szerszą akceptację, staje się fundamentalnym elementem debaty o krajowym miksie energetycznym. Rodzi to pytania o potencjał oraz harmonogram. Odpowiedzi na nie doszukiwać się można na mapie Bałtyku a dokładnie w planie zagospodarowania przestrzennego polskich obszarów morskich PZP POM.
27.02.2019

Śląskie: Będzie aktualizacja planu zagospodarowania województwa, m.in. o modernizację Odrzańskiej Drogi Wodnej

O przystąpieniu do zmiany „Planu Zagospodarowania Przestrzennego Woj. Śląskiego 2020+” zdecydowali w poniedziałek radni woj. śląskiego. Kontekstem są m.in. utworzenie Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii i realizacja Strategii na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju.
04.02.2019

Debata o Młodym Mieście w Gdańsku: Emocjonalna dyskusja, zero kompromisu

Jestem pełen obaw co do dalszych losów terenów postoczniowych w Gdańsku – powiedział prof. Antoni Taraszkiewicz podczas piątkowej debaty o przyszłości Młodego Miasta, która odbyła się na Politechnice Gdańskiej. – Brak jest możliwości, a nawet chęci kompromisu u niektórych ze stron, a bez tego do niczego nie dojdziemy.
02.12.2018

PGNiG przygotowuje plan zagospodarowania kolejnego złoża w Norwegii

Potencjał gazowy złoża Fogelberg szacuje się między 7 a 14 mld m3. Rozpoczęcie jego eksploatacji wpisuje się w plany Polskiego Górnictwa Naftowego i Gazownictwa, które zamierza zwiększyć produkcję gazu ziemnego w Norwegii na potrzeby dostarczania go gazociągiem Baltic Pipe do Polski.
23.10.2018

Projekt ustawy offshorowej w przyszłym roku w Sejmie (foto, wideo)

Przed nami jeszcze trochę pracy. Ten rok 2019, ale chciałbym, żeby to była połowa roku 2019, wykorzystamy jeszcze na prace parlamentarne, myślę o specustawie offshorowej – powiedział Zbigniew Gryglas, poseł na Sejm RP. Przewodniczący parlamentarnego zespołu ds. morskiej energetyki wiatrowej był obecny w środę w Gdyni na konferencji Offshore Wind Logistics & Supplies 2018. Ustawa offshorowa ma zagwarantować maksymalnie duży tzw. local content, czyli udział polskich firm w łańcuchu dostaw dla polskich morskich farm wiatrowych.
19.10.2018

Wrocław: Stachowiak-Różecka przedstawiła plan zagospodarowania Odry

Lepsze wykorzystanie Odry do celów turystycznych i rekreacyjnych oraz przywrócenie na rzece funkcji transportowych i gospodarczych – to niektóre punkty programu dla rozwoju Odry, kandydatki Zjednoczonej Prawicy na prezydenta Wrocławia, Mirosławy Stachowiak-Różeckiej.
14.09.2018

Zarząd Województwa Pomorskiego ponownie zabiera głos w sprawie przekopu Mierzei Wiślanej

Aż 20 uwag ogólnych i 44 uwagi szczegółowe zawiera przyjęte dziś stanowisko Zarządu Województwa Pomorskiego dotyczące oceny oddziaływania na środowisko przedsięwzięcia pn. „Droga wodna łącząca Zalew Wiślany z Zatoką Gdańską – lokalizacja Nowy Świat”. Dokument został już przesłany do Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska w Olsztynie. Otrzymają go także Urząd Morski w Gdyni i Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska w Gdańsku oraz ministerstwa: Inwestycji i Rozwoju oraz Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej.
10.07.2018

Gróbarczyk: Dyrektor techniczny Urzędu Morskiego w Słupsku został odwołany

Port w Ustce ma pozostać portem miejskim, a nie być miejscem budowy apartamentowców - powiedział we wtorek minister gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej Marek Gróbarczyk. „Przeznaczenie portu na rozwój deweloperki, budowy apartamentowców jest decyzją skandaliczną” - powiedział.
23.05.2018

LOTOS odnotował solidne wyniki pomimo trudnego otoczenia makroekonomicznego

W I kwartale br. wynik operacyjny (EBIT) Grupy LOTOS wyniósł 448 mln zł, a oczyszczona z wpływu zdarzeń jednorazowych EBITDA (wynik operacyjny powiększony o amortyzację), liczona wg metodologii LIFO wyniosła 540 mln zł. W porównaniu do ubiegłego kwartału o blisko ćwierć miliarda zł spadło zadłużenie spółki.
28.04.2018

Wiceprezydent Dulkiewicz: - Bez zgody mieszkańców Stogów nie będzie zmian w miejscowym planie zagospodarowania

Prezydent Gdańska wysłał pismo do Ministra Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej z prośbą o zmianę granicy gdańskiego portu. To reakcja na gorącą dyskusję, jaka toczy się na Stogach, dotycząca zapisów w przygotowanym projekcie Studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego miasta, w którym określono możliwości rozbudowy portu morskiego m.in. o odcinek plaży.
19.04.2018

Wyspa Sobieszewska. Spacer nabrzeżem Martwej Wisły będzie wygodniejszy i bezpieczniejszy

Trwa budowa niemal półkilometrowego odcinka promenady wzdłuż brzegu Martwej Wisły. Jeszcze latem mieszkańcy i turyści będą mogli wygodnie przejść brzegiem rzeki, na odcinku pomiędzy powstającym mostem zwodzonym a przystankiem tramwaju wodnego. Dzięki realizowanej inwestycji to miejsce stanie się dla pieszych dostępniejsze i... atrakcyjniejsze.
16.04.2018

Port chce w przyszłości rozwijać się na Stogach. Mieszkańcy są temu przeciwni

- Mieszkańcy nie wiedzieli, że wyznaczone 10 hektarów to nie jest plaża miejska, a plaża należąca do portu. Tę granicę może zmienić rozporządzeniem jedynie Minister Transportu, Budownictwa i Gospodarki Morskiej – tłumaczy Edyta Damszel-Turek, dyrektor Biura Rozwoju Gdańska po spotkaniu, 9 kwietnia, z mieszkańcami i radnymi dzielnicy Stogi oraz przedstawicielami portu morskiego i spółki DCT. Dyskutowano o planach zmiany zapisów w przygotowanym projekcie Studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego Gdańska
10.04.2018

Prezydent Adamowicz: Trzeba stworzyć PAKT dla Stogów

Rozmowa z Zarządem Morskiego Portu Gdańsk, resortem gospodarki morskiej oraz mieszkańcami na temat Paktu dla Stogów jest jedynym racjonalnym rozwiązaniem, który pogodzi interesy państwa, miasta i dzielnicy - uważa prezydent Gdańska Paweł Adamowicz. – Pakt zagwarantuje mieszkańcom Stogów korzyści z zysków jakie przynosi gdański port do budżetu państwa – tłumaczy prezydent.
09.04.2018

Plan zagospodarowania przestrzennego Polskich Obszarów Morskich

Planowanie przestrzenne obszarów morskich jest procesem stosunkowo młodym, mającym na celu zarządzanie działalnością człowieka na szczególnie cennych obszarach morza. W Regionie Morza Bałtyckiego morskie planowanie przestrzenne postrzegane jest jako narzędzie wspierające podejmowanie decyzji, ukazujące preferencje dotyczące obszarów morskich, minimalizujące konflikty z nich wynikające, przestrzennie i czasowo lokujące działalność człowieka, tak aby osiągać ważne cele gospodarcze, ekologiczne i społeczne.
05.04.2018

Stogi: Port Gdańsk zajmie pół kilometra plaży? Kiedyś zdecydują o tym radni

Jest możliwość, że w ciągu najbliższych 30 lat Port Gdańsk rozwinie się kosztem plaży i wydm na Stogach. Przygotowywane obecnie Studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego uwzględnia na tym obszarze rozbudowę terminala kontenerowego. Ostateczna decyzja będzie leżała jednak w gestii radnych Miasta Gdańska, którzy zależnie od oceny sytuacji mogą zagłosować na TAK lub NIE.
04.04.2018

Konserwator zabytków chce wpisać do rejestru kolejny obszar b. gdańskiej stoczni

Pomorski wojewódzki konserwator zabytków rozpoczął procedurę zmierzającą do wpisania do rejestru zabytków fragmentu dawnej stoczni gdańskiej – tzw. Stoczni Schichaua. To kolejny – po Stoczni Cesarskiej - teren postoczniowy, który może znaleźć się w rejestrze.
08.12.2017

Na Wyspie Sobieszewskiej zagospodarują nabrzeże

To była jedyna dzielnica w Gdańsku, w której do głosowania w ramach Budżetu Obywatelskiego 2018, zgłoszono i zakwalifikowano tylko jeden projekt. Wystarczyłby w zasadzie tylko jeden głos poparcia, by pomysł trafił do realizacji. Tymczasem zdobył on aż 887 głosów. Projekt, który realizowany będzie w ramach BO na gdańskiej wyspie, nazwano: "Vistula - zagospodarowanie nabrzeża Martwej Wisły wzdłuż Wyspy Sobieszewskiej".
06.10.2017

NewMap – nowa usługa dla branży nieruchomości

Creotech Instruments (CTI) i Wrocławski Instytut Zastosowań Informacji Przestrzennej i Sztucznej Inteligencji (WIZIPISI) połączyły siły, żeby stworzyć usługę, która może wnieść nową jakość do branży Real Estate Intelligence dostarczającej danych dla deweloperów i inwestorów wyspecjalizowanych w rynku nieruchomości. NewMap to połączenie doświadczenia obu firm w zakresie przetwarzania danych satelitarnych i wykorzystywaniu technologii opartych na sztucznej inteligencji. Usługa, która ma usprawnić proces podejmowania decyzji dotyczą
21.09.2017

Gminy okradły porty

W grudniu minęło 20 lat od uchwalenia ustawy o portach i przystaniach morskich. Niektóre z zawartych w niej przepisów nie zostały wykonane do dziś. Skutkiem tego nasze porty zostały pozbawione setek hektarów terenów, choć właściwszym określeniem byłoby, że zostały z nich okradzione.
22.05.2017

PGNiG Upstream Norway kupiło 35 proc. udziałów w złożu Storklakken

PGNiG Upstream Norway, spółka zależna PGNiG, kupiła od Aker BP 35 proc. udziałów w niedawno odkrytym złożu Storklakken – podało Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo w komunikacie.
23.03.2017

CTL Logistics: rekordowa sprzedaż terenów inwestycyjnych w Sosnowcu

Grupa CTL Logistics sprzedała w Sosnowcu rekordowo dużą działkę pod inwestycje przemysłowe o powierzchni 21,5 ha. Powstanie na niej centrum logistyczne firmy Amazon. - To największy obszarowo projekt sprzedaży terenów przeprowadzony przez naszą spółkę. O pomyślnym zakończeniu transakcji przesądziły doskonałe przygotowanie terenów inwestycyjnych przez naszych specjalistów oraz świetna lokalizacja - podkreśla Jarek Król, prezes zarządu CTL Logistics.
21.03.2017

Brzeźno. Miasto postawi toalety

Jeszcze przed wakacjami na plaży w Brzeźnie powinny stanąć publiczne, całoroczne szalety. Będą to nowoczesne, estetyczne obiekty. Radni Gdańska zgodzili się na wprowadzenie zmian w miejscowych planach zagospodarowania, które umożliwiają postawienie na plaży toalet.
16.03.2017

Jest plan zagospodarowania przestrzennego województwa pomorskiego

Kierunki rozwoju przestrzennego określa przyjęty przez radnych Plan zagospodarowania przestrzennego województwa pomorskiego 2030. Jego częścią jest Plan zagospodarowania przestrzennego obszaru metropolitalnego Gdańsk-Gdynia–Sopot 2030.
01.01.2017

Postęp prac nad projektem planu zagospodarowania przestrzennego polskich obszarów morskich

Prace nad projektem planu zagospodarowania przestrzennego polskich obszarów morskich w skali 1:200 000 wraz z prognozą oddziaływania na środowisko rozpoczęły się 22 lipca 2016 roku. Będzie to pierwszy w historii Polski morski plan zagospodarowania przestrzennego.
06.12.2016

LOTOS rośnie w siłę w Norwegii

Statoil, LOTOS Norge i Total Norge – udziałowcy koncesji Utgard (wcześniej Alfa Sentral) – przedstawili regulatorom norweskim i brytyjskim plan zagospodarowania ww. koncesji (Plan for Development and Operation). Zgodnie z przyjętym harmonogramem uruchomienie wydobycia przewidziano na koniec 2019 r.
09.08.2016

Seminarium „Plan zagospodarowania odpadów z rozlewów olejowych pochodzących z wypadków morskich”

22 czerwca 2016 r. odbędzie się Seminarium Szkoleniowe "Plan zagospodarowania odpadów z rozlewów olejowych pochodzących z wypadków morskich".
16.06.2016

Ambitny plan Polskiego Związku Żeglarskiego: Nowa Marina Gdynia i Mistrzostwa Świata w Żeglarstwie 2018

Budowa nowego, nowoczesnego zaplecza mariny w Gdyni, które służyć ma żeglarzom, a jednocześnie pełnić funkcje publiczne, to jeden z elementów programu działań PZŻ. Związek powołał spółkę celową, ma wsparcie ze strony miasta, w kwietniu podpisał także porozumienie z klubami jachtowymi. Droga do rozpoczęcia budowy jest więc otwarta, choć nie brak też głosów, że może okazać się trudniejsza niż zakładają to obecne plany, a krajobraz jaki ostatecznie wyłoni się po opadnięciu budowlanego kurzu, zaskoczy część uczestników przedsięwzięci
16.02.2016

O rozbudowie portu po kolei

Na początku sierpnia br. w artykule pt. „Rozbudowa portu a obowiązek dostosowania infrastruktury drogowej” przyjrzeliśmy się bliżej zagadnieniom prawnym towarzyszącym rozbudowie portu, a konkretnie rozbudowie infrastruktury drogowej w obszarze i bezpośrednim sąsiedztwie portów.
29.11.2015

Wydobycie ze złóż B4/B8 już za dwa lata?

Zbigniew Paszkowicz, wiceprezes Grupy Lotos ds. poszukiwań i wydobycia twierdzi, że rozpoczęcie wydobycia ze złóż B4/B8 może nastąpić w 2018 roku.
26.11.2015

Udany I kwartał Lotosu. Pierwsza ropa z B8 jeszcze w tym roku

W I kwartale 2015 LOTOS wypracował wynik EBITDA na poziomie 446 mln zł (+92% r./r.) i zysk operacyjny w wysokości blisko 268 mln zł (17,3 mln zł w I kw. 2014). LOTOS zanotował w analizowanym okresie 321 mln zł przepływów pieniężnych (+27% r./r.), wygenerowanych z działalności operacyjnej. Spółka konsekwentnie realizuje plan zagospodarowania złoża B8. Trwają przygotowania do zagospodarowania złóż B4 i B6 oraz rozpoczęcia realizacji programu EFRA.
29.04.2015

Plotki na temat portu w Ustce. Dyrektor urzędu morskiego wyjaśnia

Szykuje się ogromna przebudowa usteckiego portu. Choć inwestycja jeszcze nie ma projektów, już obrosła w plotki. Mówi się o tym, że Ustka nie wybuduje mariny, bo wkrótce zostanie poszerzone całe wejście do portu. Głównie dla potrzeb tarczy antyrakietowej, która powstanie w Redzikowie.
30.01.2015

Szczecińskie 12,5 m

Powstanie miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego „Tor Wodny” w Szczecinie. O przystąpieniu do jego sporządzenia zdecydowali miejscy radni. Ma ułatwić prace przy modernizacji toru wodnego Świnoujście-Szczecin na odcinku odrzańskim.
19.01.2015

Bliżej przeprawy przez Odrę

Prawie 5 milionów złotych będzie kosztował projekt modernizacji dróg w rejonie Międzyodrza i nowego mostu Kłodnego przez rzekę.Wykonawcą projektu będzie firma Egis Polska Inżynieria z Warszawy, która obecnie pracuje m.in. nad dokumentacją Drogowej Trasy Średnicowej na Śląsku. Projektanci mają dwa lata na wykonanie dokumentacji od momentu podpisania umowy wartej 4 797 000 zł.
08.12.2014

Statoil powierci w Zatoce Meksykańskiej

Statoil wraz ze współudziałowcami projektu Stampede w Zatoce Meksykańskiej dał zielone światło dla zagospodarowania tego złoża. Norweska firma zainwestuje w to przedsięwzięcie 1,5 mld USD.
02.11.2014

Nie zrównamy z ziemią obiektów po Stoczni Gdańskiej

Uwzględniliśmy w wypracowanym planie zagospodarowania wszystkie budynki postoczniowe, które przedstawiają wartości historyczne lub architektoniczne i ich stan pozwala na rewitalizację, czyli nie są np. skażone – zapewnia spółka BPTO, jeden z inwestorów na terenach po stoczni.
22.07.2014

Jest plan zagospodarowania pola Johan Sverdrup

Norweski Statoil wraz z pozostałymi partnerami podjął decyzję w sprawie koncepcji pierwszej fazy zagospodarowania gigantycznego pola naftowego Johan Sverdrup.
14.02.2014

Plan zagospodarowania przestrzennego obszarów morskich RP - zmiana terminu składania wniosków

Nawiązując do Obwieszczenia Dyrektorów Urzędów Morskich z 15 listopada 2013r. w sprawie przystąpienia do do procesu planistycznego, którego celem jest sporządzenie projektu "Planu Zagospodarowania Przestrzennego Polskich Obszarów Morskich", uprzejmie informujemy, że termin składania wniosków do planu został przedłużony do dnia 20 lutego 2014r.
20.01.2014

III Seminarium Offshore - plany zagospodarowania przestrzennego obszarów morskich

15 listopada 2013r. administracja morska RP ogłosiła przystąpienie do prac planistycznych, których celem jest sporządzenie projektu „Planu Zagospodarowania Przestrzennego Polskich Obszarów Morskich” poprzedzone opracowaniem „Studium uwarunkowań do planu”. Seminarium zorganizowane 15 stycznia w Hotelu Mercure było okazją do poznania założeń formalno-prawnych prac planistycznych oraz rozwiązań stosowanych w innych krajach UE.
16.01.2014

Sposób zagospodarowania złoża Johan Sverdrup w 2014 roku

Na początku 2014 roku powinien być znany ostateczny sposób zagospodarowania złoża Johan Sverdrup na Morzu Północnym – poinformował Statoil, posiadający większość udziałów w tym złożu.
23.12.2013

Miasto Gdańsk kupiło postoczniowy dźwig, aby go zachować

Miasto Gdańsk kupiło jeden z nieczynnych dźwigów stojących na terenie należącym niegdyś do gdańskiej stoczni. Samorząd chce zadbać o dźwig, podobnie jak o kilkanaście innych, by przypominały o stoczniowej przeszłości obszaru przeznaczonego pod inwestycje.
30.10.2013

Michał Szlaga - „obszar Stoczni Gdańskiej otwiera przed projektantami możliwość wygenerowania niestandardowych projektów”

Michał Szlaga zaczął dokumentować stocznię jeszcze jako student ASP. Jego fotografie przedstawiają obecny stan miejsca, które od ponad 30 lat jest kojarzone z Gdańskiem. Zdaniem fotografa jego album „Stocznia. Szlaga" podsumowując dziedzictwo Stoczni Gdańskiej jest jednocześnie okazją do zadania sobie pytania o miejsce historycznych obiektów w przestrzeni miasta.
11.10.2013

Gdynia - luksusowa dzielnica zamiast stoczni

Na gdyńskim wybrzeżu ma wkrótce wyrosnąć nowa dzielnica. Na terenach poprzemysłowych zajmowanych wcześniej przez stocznie Nauta powstanie tak zwany Waterfront.
15.07.2013

Dali teren, dostaną nabrzeże

Świnoujście. Miasto nieodpłatnie udostępniło grunt pod budowę nabrzeża, które ma pełnić funkcję zaplecza modernizacji toru wodnego. Po zakończeniu prac teren znów będzie komunalny. W efekcie miasto będzie miało mniej lądu, a więcej wody - i gotowe nabrzeże do celów komercyjnych.
09.07.2013

Miasto Ustka powołało portową spółkę

Usteccy Radni utworzyli spółkę miejską Zarząd Portu Morskiego w Ustce Sp. z o.o. To ułatwi pozyskiwanie pieniędzy unijnych na inwestycje i przyspieszy przejęcie wschodniej części portu.
17.04.2013

Do 2016 r. ma powstać 11 farm wiatrowych o mocy 1576 MW

W woj. pomorskim do 2016 r. ma powstać 11 farm wiatrowych o mocy 1576 MW. Jak poinformował urząd marszałkowski w Gdańsku, obecnie w regionie działa 28 farm o łącznej mocy 272 MW. W wielu miejscach lokalna społeczność protestuje przeciwko planom inwestycji.
25.03.2013

Siedmiu inwestorów zainteresowanych kupnem terenów po stoczni Nauta. Co tam powstanie?

Siedem podmiotów zainteresowanych jest kupnem terenów w Gdyni należących do Stoczni Remontowej Nauta. Teren o powierzchni ok. 8,5 ha, przylegający do Zatoki Gdańskiej, uważany jest za jeden z najatrakcyjniejszych inwestycyjnie obszarów w Trójmieście.
29.01.2013

Pomorska Specjalna Strefa Ekonomiczna - potencjał rozwoju przez przez lata?

W Trójmieście Pomorska Specjalna Strefa Ekonomiczna przyczynia się do rozwoju infrastruktury i zagospodarowania terenów po byłej Stoczni Gdynia. Jaki potencjał organizacyjno-gospodarczy kryje w sobie Strefa? Czy dzięki podobnym inicjatywom branża morska w ciągu kilku najbliższych lat ma szansę stanowić większy procent PKB kraju?
29.01.2013

Morska energia na VII Forum Energetycznym w Sopocie

W Sopocie przez trzy dni, do 1 grudnia odbywała się międzynarodowa konferencja w całości poświęcona zagadnieniom energetycznym. Uczestniczyło w niej ponad 500 osób, w tym wielu zaproszonych prelegentów, specjalnych gości i akredytowanych dziennikarzy. Znaczący był także udział przedstawicieli firm i instytucji zagranicznych sektora energetycznego, co czyni sopockie Forum Energetyczne bardzo unikalnym pod tym względem i jednocześnie jednym z najważniejszych spotkań tego typu w Europie Środkowej. Wśród prelegentów nawiązując
06.12.2012

Rozbudowa portu jachtowego w Kołobrzegu

Powstała koncepcja rozbudowy Portu Jachtowego. Plan zagospodarowania tych terenów na posiedzeniu komisji komunalnej Rady Miasta przedstawił prezes Zarządu Portu Morskiego - Henryk Rupnik. Wbrew oczekiwaniom wzbudziła ona dość spore zainteresowanie radnych. Wstępny projekt zakłada rozbudowę kołobrzeskiej Mariny o nowy, trzykrotnie większy basen.
23.09.2012

Radni Szczecina debatują o zagospodarowaniu terenów stoczni

Radni Szczecina wyruszyli do Rostocku, by obejrzeć jak Niemcy zagospodarowali tereny należące niegdyś do jednej z tamtejszych stoczni. Wśród propozycji zagospodarowania obszaru stoczni znajdują się np. inwestycje deweloperskie.
22.08.2012

Nowy pomysł na tereny stoczniowe. Na budowę statków nie ma szans?

Nowy plan zagospodarowania terenów stoczniowych - w marcu. Wtedy dzierżawę straci Kraftport.
07.12.2011

Potencjał dawnej stoczni

Rozmowa z Wojciechem Bańkowskim, prezesem Towarzystwa Finansowego Silesia, właściciela majątku po Stoczni Szczecińskiej Nowej
20.06.2011

Tereny portowe papierni Skolwin na sprzedaż

Syndyk zagraniczny firmy Norhaven szuka inwestorów, którzy chcieliby kupić ten obszar.
17.06.2011

Planowanie na morzu

Trwają konsultacje społeczne dotyczące projektu Koncepcji Przestrzennego Zagospodarowania Kraju 2030. Przed tygodniem na temat tego dokumentu dyskutowano w Szczecinie. Zainteresowani zgłaszali uwagi podczas konferencji zorganizowanej przez Ministerstwo Rozwoju Regionalnego, we współpracy z Regionalnym Biurem Gospodarki Przestrzennej Województwa Zachodniopomorskiego.
21.03.2011

4 miliony za działkę z elewatorami. Obok powstanie nowoczesna stocznia jachtowa

Przedsiębiorca Zygmunt Kroplewski zapłaci 4 miliony zł za działkę z elewatorami zbożowymi w Darłowie. To pierwszy krok do wybudowania obok nich nowoczesnej stoczni jachtowej.
11.10.2010

Przemysłem w uzdrowisko

Prezes Polskiego LNG Zbigniew Rapciak podczas wizyty premiera Donalda Tuska w kurorcie zapowiedział, że w Świnoujściu może powstać w przyszłości elektrownia gazowa. Wywołało to burzę wśród mieszkańców. Prezydent Świnoujścia Janusz Żmurkiewicz ucina wszelkie spekulacje. - Nie widzę możliwości lokalizacji w naszym mieście elektrowni gazowej. Nie przewiduje tego plan zagospodarowania przestrzennego i tak już zostanie - mówi J. Żmurkiewicz.
06.10.2010

Konferencja pod hasłem: Wykorzystanie polskiej przestrzeni morskiej do celów gospodarczych i ekologicznych

W dniach 21-22 października w Gdyni odbyła się międzynarodowa konferencja poświęcona przyszłym formom wykorzystania polskiej przestrzeni morskiej do celów gospodarczych i ekologicznych mająca na celu rozpoczęcie interdyscyplinarnej dyskusji na temat gospodarowania morzem, pogłębienie wiedzy na temat przyszłych form użytkowania przestrzeni morskiej oraz osiągniecie synergii pomiędzy procesami tworzenia KPZK, polskiej polityki morskiej i polityk sektorowych, oddziałujących na przestrzeń morską.
26.10.2009

Dziękujemy za wysłane grafiki.