pc
PGNiG Upstream Norway, spółka zależna PGNiG, kupiła od Aker BP 35 proc. udziałów w niedawno odkrytym złożu Storklakken – podało Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo w komunikacie.
– Cieszymy się z poszerzenia współpracy z firmą Aker BP, która jest operatorem dwóch największych eksploatowanych przez nas aktualnie złóż. Jesteśmy przekonani, że dzięki profesjonalizmowi Aker BP i jej umiejętnościom w zakresie terminowej realizacji projektów zgodnie z przewidywanym budżetem inwestycja wkrótce się zwróci – poinformował cytowany w komunikacie Piotr Woźniak, prezes PGNiG.
Transakcja dotyczy 35 proc. udziałów w koncesji PL460 na Morzu Północnym. Pozostałe 65 proc. należy do firmy Aker BP, która pełni również funkcję operatora koncesji.
Złoże znajduje się w bezpośrednim sąsiedztwie złoża Vilje, w którym PGNiG ma ponad 24 proc. udziałów.
„Koncesja obejmuje złoże ropy naftowej Storklakken odkryte przez Aker BP w 2010 r. Według operatora wielkość zasobów wydobywalnych przypadających na udział PGNiG Upstream Norway wynosi 3,85 mln boe (baryłek ekwiwalentu ropy naftowej). Plan zagospodarowania złoża przewiduje podłączenie odwiertów zagłowiczonych podwodnie do platformy Alvheim i uruchomienie produkcji w 2020 r.” – wyjaśnia PGNiG.
Spółka podała, że zarówno obecna transakcja, jak i przyszłe inwestycje w złoże Storklakken, zostaną sfinansowane ze środków pochodzących z działalności operacyjnej PGNiG w Norwegii.
Grupa PGNiG jest zaangażowana w projekt, którego celem jest eksport gazu z Norwegii do Polski nowym połączeniem. W ciągu pięciu lat operatorzy systemów przesyłowych w Norwegii, Danii i Polsce mają zbudować system gazociągów zapewniający dostęp do rynku gazu w Europie Środkowej. PGNiG zamierza dokonać rezerwacji przepustowości tego połączenia, aby móc przesyłać do Polski wydobyty przez siebie gaz.
„Nabywanie nowych aktywów na rynku norweskim jest dla Grupy PGNiG naturalnym kierunkiem inwestycyjnym. Norweski Szelf Kontynentalny uznaje się za obszar o perspektywicznych zasobach. (...) Zarówno obecne, jak i przyszłe inwestycje w tym regionie, będą tworzyć bazę dla przyszłych dostaw gazu do Polski” – napisano w komunikacie.
Obecnie zaangażowanie PGNiG na Norweskim Szelfie Kontynentalnym obejmuje 19 koncesji. Po zakończeniu transakcji związanej z nabyciem udziałów w złożu Storklakken, liczba koncesji wzrośnie do 20.
Szwedzi czekają na polskie promy. W porcie Ystad rosną obawy o finanse i przyszłość wspólnego projektu
Stoczniowcy przejdą przez Gdynię. Wspólne obchody Dni Morza z Marynarką Wojenną
Blisko 129 mln zł z KPO na modernizację Bałtyckiego Terminalu Kontenerowego
Nowa wielozadaniowa jednostka ratownicza dla MSPiR powstanie w Remontowej Shipbuilding S.A.
W Chinach ruszyła budowa statków offshore według projektu gdyńskiego biura MMC Ship Design
W Chile zwodowano duży okręt wsparcia logistycznego. Kraj ma ambicje rozwoju przemysłu okrętowego
Kanada wybiera okręty podwodne. Decyzja w czerwcu?