• <

Tak mogłoby wyglądać Muzeum Żeglarstwa w Gdyni

12.11.2020 14:05 Źródło: gdynia.pl

Partnerzy portalu

Tak mogłoby wyglądać Muzeum Żeglarstwa w Gdyni  - GospodarkaMorska.pl
Konstrukcja budynku Muzeum Żeglarstwa jest zaprojektowana jako żelbetowa, monolityczna konstrukcja słupowo-płytowa z fundamentem na monolitycznej płycie fundamentowej na prefabrykowanych palach. Całkowita wysokość budynku wynosi 87 metrów. fot. gdynia.pl

Wysoki na 87 metrów budynek w kształcie żagla, wznoszący się nad morzem. Jego celem byłoby nie tylko eksponowanie łodzi, ale także pokazywanie historii, tradycji miasta oraz marzeń i osiągnięć jego mieszkańców. Tak wygląda projekt Muzeum Żeglarstwa w Gdyni stworzony przez studentkę architektury Agatę Morawczyńską.

Gdynia inspiruje artystów, projektantów i architektów nie od dziś. Również Agata Morawczyńska, studentka architektury na Politechnice Poznańskiej, swoją pracę magisterską poświęciła naszemu miastu.

Tworząc finalny projekt magisterski, bardzo ważne było dla mnie, aby zaprojektować go w moim rodzinnym mieście - w Gdyni, mieście portowym nazywanym „białym”, „modernistycznym” miastem lub „miastem z morza i marzeń”. Dalszy rozwój miasta jest ściśle ograniczony poprzez jego specyficzne położenie pomiędzy portem morskim, wzniesieniami a morzem. Dlatego właśnie pojawił się pomysł, aby niektóre tereny dotąd należące do portu zostały wcielane do miasta a zabrane obszary zrekompensowane poprzez wybudowanie nowego zewnętrznego portu morskiego mówi Agata Morawczyńska, autorka projektu.
Gospodarka Morska
Agata Morawczyńska, autorka projektu Muzeum Żeglarstwa, podczas obrony pracy magisterskiej. Przed autorką znajduje się makieta budynku; z tyłu widoczne są plansze projektu; fot. gdynia.pl


Konstrukcja budynku Muzeum Żeglarstwa jest zaprojektowana jako żelbetowa, monolityczna konstrukcja słupowo-płytowa z fundamentem na monolitycznej płycie fundamentowej na prefabrykowanych palach. Całkowita wysokość budynku wynosi 87 metrów.

Budynek wysokościowy jest dość niespotykaną formą dla muzeum. W konstrukcji budynku przewidziano miejsce dla dźwigu, przy pomocy którego można zmieniać ekspozycje, oddawać eksponaty do renowacji bądź dodawać kolejne eksponaty, które z uwagi na swoją wagę oraz gabaryty mogą być (z umiarkowaną "łatwością") wciągane na odpowiednie piętra przez zaprojektowane w środku atrium.

Gospodarka Morska
Makieta budynku Muzeum Żeglarstwa, autorstwa Agata Morawczyńskiej. Na pierwszym planie widoczne są trzy żaglówki. W tle widoczny jest budynek Muzeum w kształcie żagla; fot. gdynia.pl

Koncepcja Muzeum Żeglarstwa jest zgodna z miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego dla części dzielnicy Śródmieście w Gdyni, w rejonie Mola Rybackiego. Jest w nim uwzględnione miejsce dla zabytkowych jachtów („Dal", „Kumka IV", „Opty" i „Miranda") z takielunkiem oraz ożaglowaniem.

Sposób zwiedzania muzeum jest nietypowy, ponieważ kolekcja jest ustawiona tak, aby zacząć od najwyższego piętra muzeum i stopniowo schodzić aż do części podziemnej gdzie umieszczone są sale wykładowe, workshop oraz szatnia. Na piętrze czwartym znajduje się restauracja oraz kącik zabaw dla dzieci. Jest to piętro najbardziej unikatowe ze względu na zaprojektowany nawis podtrzymywany przez stalowe kable zamontowane w górnej części budynku. Zwiedzający mogą zakupić bilet do muzeum na piętrze 14 lub bezpłatnie wjechać na piętro 15 gdzie znajduje się punkt widokowy.

Dodatkową atrakcją jest ogólnodostępny park, w którym zostało zaprojektowane specjalne miejsce przeznaczone dla studentów bądź artystów gdzie mogą wystawiać swoje dzieła bądź zbudować sezonowy pawilon, zbiornik, w którym prezentowana jest kolejna, fantastyczna łódź żeglarska „S/Y Korsarz” oraz mała marina zarezerwowana dla jachtów o wyjątkowym znaczeniu.

- Moim głównym celem było stworzenia miejsca wyjątkowego, przyjaznego dla lokalnych artystów, miejsca dialogu i wykładów oraz symbolu miasta witającego turystów, oraz żeglarzy przypływających do Gdyni – mówi Agata Morawczyńska, autorka projektu.

Oryginalny projekt Muzeum Żeglarstwa ma zachęcać do zwiedzania Molo Rybackiego oraz do korzystania z wewnętrznej i zewnętrznej części ekspozycji muzealnej. Koncepcja obejmuje również przecumowanie żaglowca „Dar Pomorza” z Molo Południowego znajdującego się około 600 m od działki projektowej i włączenie go do jego zewnętrznej części kolekcji muzealnej oraz stworzenie tunelu podwodnego łączącego Muzeum Żeglarstwa ze znajdującym się na sąsiadującym molu Gdyńskiego Oceanarium.

Gospodarka Morska
Dwie plansze (w kolorach szarym, niebieskim oraz zielonym) prezentujące projekt Muzeum Żeglarstwa, autorstwa Agaty Morawczyńskiej. Na planszach widoczny jest rzut architektoniczny w skali 1:1500. Widoczny jest budynek Muzeum, Molo Południowe, Basen Prezydenta, Basen inż. Wendy i Basen Węglowy. Teren widoczny na planszy obejmuje teren od Plaży Śródmieście do Basenu Węglowego. Na planszy znajduje się plan zagospodarowania terenu przy Kanale Południowym, z uwzględnieniem zacumowanego "Daru Pomorza"; gdynia.pl

 - Zewnętrzna forma jest moją osobistą interpretacją specyficznego gdyńskiego modernizmu w nowoczesnym wydaniu i ma stać się symbolem miasta witającym turystów oraz żeglarzy przypływających do Gdyni – tłumaczy autorka.

Zaprojektowany budynek Muzeum Żeglarstwa jest wynikiem różnorodnych analiz i spełnia wszystkie formalne wytyczne dotyczące niezbędnych funkcji i wymagań przestrzennych. Wnętrze muzeum jest przystosowane do organizacji różnego rodzaju wystaw, dzięki czemu obiekt jest atrakcyjny dla osób w każdym wieku i zwiedzających posiadających różne wykształcenie.

Projekt został wykonany przez Agatę Morawczyńską dzięki współpracy Politechniki Poznańskiej oraz Brandenburgische Technische Universität Cottbus – Senftenberg jako Double Master’s Degree. Promotorami pracy byli dr inż. arch. Marcin Giedrowicz (PP) oraz Prof. Dipl.-Ing. Architekt Ilija Vukorep (BTU Cottbus).

Partnerzy portalu

taurus_sea_power_390x100_gif_2020

Dziękujemy za wysłane grafiki.