• <

Orlen wydzierżawi teren pod centrum serwisowe morskich siłowni wiatrowych w Łebie

17.01.2022 14:16
Strona główna Energetyka Morska, Wiatrowa, Offshore Wind, Offshore Oil&Gas Orlen wydzierżawi teren pod centrum serwisowe morskich siłowni wiatrowych w Łebie

Partnerzy portalu

 Orlen wydzierżawi teren pod centrum serwisowe morskich siłowni wiatrowych w Łebie  - GospodarkaMorska.pl
Fot. Nicholas Doherty/Unsplash

Powiązana z Orlenem spółka Baltic Power wygrała przetarg na długoletnią dzierżawę terenu w porcie w Łebie. Stworzyć ma tam bazę serwisową dla morskich siłowni wiatrowych. Będzie drugą tego typu inwestycją w porcie w Łebie.

Baltic Power jako jedyny podmiot złożyła Łebie ofertę na 30-letnią dzierżawę terenów w porcie. Chodzi o nieco ponad hektar. Zaproponowana cena to 505 tysięcy złotych za każdy rok dzierżawy. Wraz z terenem spółka uzyskała prawo do użytkowania nabrzeża w porcie, ale warunki musi uzgodnić osobną umową z Urzędem Morskim w Gdyni.

Burmistrz Łeby Andrzej Strzechmiński podkreśla, że kolejna firma, która chce tworzyć w porcie centrum serwisowe morskich siłowni wiatrowych to dobra wiadomość dla miasta.

- Niemal cała zachodnia część portu jest przeznaczona dla tego sektora. Zmieniamy plan zagospodarowania przestrzennego, by wykorzystać naszą szansę rozwojową. Serwisowanie morskich siłowni wiatrowych to biznes na 30 do  50 lat - dodaje burmistrz Łeby.

W planach kilkaset siłowni

Drugą bazę serwisową w Łebie stworzy konsorcjum Equinor-Polenergia. Teren, który zagospodaruje, to ponad półtora hektara. W Ustce wstępne umowy i listy intencyjne podpisały RWE oraz PGE Baltica. Tu bazy serwisowe mają mieć ponad trzy hektary powierzchni.

Docelowo na Bałtyku stanąć ma kilkaset siłowni wiatrowych, ich docelowa moc to około 8 GW.

seaway7
aste_390x150_2023

Dziękujemy za wysłane grafiki.