Powiązana z Orlenem spółka Baltic Power wygrała przetarg na długoletnią dzierżawę terenu w porcie w Łebie. Stworzyć ma tam bazę serwisową dla morskich siłowni wiatrowych. Będzie drugą tego typu inwestycją w porcie w Łebie.
Baltic Power jako jedyny podmiot złożyła Łebie ofertę na 30-letnią dzierżawę terenów w porcie. Chodzi o nieco ponad hektar. Zaproponowana cena to 505 tysięcy złotych za każdy rok dzierżawy. Wraz z terenem spółka uzyskała prawo do użytkowania nabrzeża w porcie, ale warunki musi uzgodnić osobną umową z Urzędem Morskim w Gdyni.
Burmistrz Łeby Andrzej Strzechmiński podkreśla, że kolejna firma, która chce tworzyć w porcie centrum serwisowe morskich siłowni wiatrowych to dobra wiadomość dla miasta.
- Niemal cała zachodnia część portu jest przeznaczona dla tego sektora. Zmieniamy plan zagospodarowania przestrzennego, by wykorzystać naszą szansę rozwojową. Serwisowanie morskich siłowni wiatrowych to biznes na 30 do 50 lat - dodaje burmistrz Łeby.
W planach kilkaset siłowni
Drugą bazę serwisową w Łebie stworzy konsorcjum Equinor-Polenergia. Teren, który zagospodaruje, to ponad półtora hektara. W Ustce wstępne umowy i listy intencyjne podpisały RWE oraz PGE Baltica. Tu bazy serwisowe mają mieć ponad trzy hektary powierzchni.
Docelowo na Bałtyku stanąć ma kilkaset siłowni wiatrowych, ich docelowa moc to około 8 GW.
Morskie elektrownie wiatrowe na Morzu Północnym – potencjalny rynek dla polskiego przemysłu morskiego? Z perspektywy firmy doradczo-księgowej
Equinor nadał nazwę swojemu pływającemu projektowi MEW u wybrzeży Kalifornii
PGNiG: Polska zwiększy o 1/3 wydobycie gazu ziemnego ze złóż w Norwegii
Chińskie recepty na rozwój morskich farm wiatrowych. Spójna strategia rządu i prowincji
Czy offshore będzie nowym wyzwaniem dla przedsiębiorców?
Sukces polskiego programu offshore zależeć będzie od zrównoważonego połączenia local contentu i międzynarodowych partnerstw