• <
BOTA_2023

Już 14 lutego podniesienie bandery na przyszłym ORP Mewa

03.02.2023 12:57 Źródło: Służby Prasowe MW
Strona główna Marynarka Wojenna, Bezpieczeństwo Morskie, Ratownictwo Już 14 lutego podniesienie bandery na przyszłym ORP Mewa

Partnerzy portalu

Już 14 lutego podniesienie bandery na przyszłym ORP Mewa - GospodarkaMorska.pl
Służby Prasowe 8. FOW

Wielkimi krokami zbliża się wejście do służby trzeciego niszczyciela min proj. 258. Po przekazaniu w grudniu marynarce wojennej Mewa przygotowuje się do wejścia do służby w 13. Dywizjonie Trałowców 8. Flotylli Obrony Wybrzeża stacjonującym w Gdyni.

Pod koniec listopada ubiegłego roku do służby wszedł pierwszy, seryjny okręt typu Kormoran 2, ORP Albatros, o czym pisaliśmy TUTAJ. W tym samym czasie trwały intensywne przygotowania do przekazania Agencji Uzbrojenia kolejnej jednostki, ostatniej z serii budowanych od 2014 roku trzech nowoczesnych niszczycieli min. Mewa przechodziła ostatnie próby morskie i od ponad miesiąca stacjonuje w Porcie Wojennym Gdynia. Nie mniej, pomimo że ma już swoją załogę, dowódcę, oraz ma możliwość wychodzenia w morze, jeszcze nie jest w pełni okrętem polskiej Marynarki Wojennej. Aby można było go nazywać ORP Mewa, musi oficjalnie zostać wcielonym do służby, co jest związane z ceremoniałem, którego głównym punktem jest oficjalne, pierwsze podniesienie bandery. Jest to zawsze donośna chwila zarówno dla dowodzącego jednostką, jego podwładnych, jak i wszystkich związanych z morskim rodzajem sił zbrojnych. 

Gospodarka Morska
Służby Prasowe 8. FOW

Przekazanie Mewy zakończyło pierwszy etap dostarczania okrętów typu Kormoran II, zbudowanych w stoczni Remontowa Shipbuilding S.A. w Gdańsku, przy współpracy z PGZ Stocznia Wojenna Sp. z o.o. w Gdyni i OBR-CTM. Na lata 2026-2027 jest planowane dostarczenie trzech kolejnych niszczycieli min tego typu, które wejdą do służby w 12. Dywizjonie Trałowców 8. FOW stacjonującym w Świnoujściu. 

Po wejściu do służby na nowy niszczyciel min czekają podobne zadania, przed którymi stoi obecnie ORP Albatros. Oba okręty będą przechodzić próby eksploatacyjno-wojskowe, w trakcie których zostaną poddane różnorakim testom i badaniom, po których zostaną dopuszczone do udziału w regularnym cyklu szkoleniowym 8. FOW, a także pełnienia dyżurów bojowych i uczestnictwa w ćwiczeniach  i operacjach przeciwminowych. 


Dziękujemy za wysłane grafiki.