• <
urząd_morski_gdynia_2021

Prezydent Duda będzie rozmawiał o Baltic Pipe w Danii

07.06.2016 14:53 Źródło: PAP
Strona główna Prawo Morskie, Polityka Morska, Ekonomia Morska Prezydent Duda będzie rozmawiał o Baltic Pipe w Danii
Prezydent Duda będzie rozmawiał o Baltic Pipe w Danii - GospodarkaMorska.pl

Szczyt NATO, współpraca w regionie Morza Bałtyckiego, gazociąg Baltic Pipe - to tematy dwudniowej wizyty prezydenta Andrzeja Dudy w Danii. W czwartek w Kopenhadze prezydent weźmie udział w forum gospodarczym, spotka się z duńskim premierem Larsem Lokke Rasmussenem.

Prezydent z małżonką Agatą Kornhauser-Dudą do Kopenhagi przybędą w środę wieczorem. Dwudniową wizytę w Danii Andrzej Duda rozpocznie w czwartek od udziału w Polsko-Duńskim Forum Biznesu.

Prezydencki minister Krzysztof Szczerski poinformował, że tematyką forum będzie: energetyka, ochrona zdrowia oraz rolnictwo i ochrona środowiska. "Te trzy obszary to duże pole do rozwoju współpracy polsko-duńskiej" - ocenił. Podczas forum biznesowego zaplanowano wystąpienie prezydenta.

Po południu królowa Danii Małgorzata II przyjmie prezydenta Dudę na prywatnej audiencji. Następnie Andrzej Duda spotka się z premierem Danii Larsem Lokke Rasmussenem.

Szczerski powiedział, że wizyta w Danii jest związana z lipcowym szczytem NATO w Warszawie. Rozmowy z duńskim premierem będą dotyczyć m.in. "deklaracji duńskich jako ważnego partnera w ramach sojuszu" oraz wspólnego działania na rzecz bezpieczeństwa w rejonie Morza Bałtyckiego - powiedział.

Zaznaczył, że wizyta w Danii jest też początkiem większej aktywności prezydenta w kwestiach gospodarczych i wzmacniania bezpieczeństwa ekonomicznego Polski.

"Projektem, który jest przykładem strategicznej współpracy polsko-duńskiej, jest propozycja budowy Baltic Pipe. (...) Liczymy, że wizyta prezydenta w Danii wskaże (...), że jest to projekt mający nie tylko charakter biznesowy, ale także budowania bezpieczeństwa ekonomicznego Środkowej Europy" - powiedział Szczerski. Zaznaczył, że niedawna wizyta prezydenta w Norwegii pokazała, że rozmowy toczące się wokół projektu Baltic Pipe wymagają politycznego wsparcia.

Podczas wizyty w Danii prezydentowi będzie towarzyszył pełnomocnik rządu do spraw strategicznej infrastruktury energetycznej Piotr Naimski - powiedział Szczerski.

Gazociąg Baltic Pipe ma połączyć systemy gazowe Danii i Polski. Dzięki temu połączeniu do Polski popłynąłby gaz m.in. ze złóż norweskich.

Szczerski ocenił, że relacje polsko-duńskie są też ważne w kontekście Unii Europejskiej. Zaznaczył, że Dania jest krajem, który bardzo wyraźnie podkreśla rolę narodowych interesów i podmiotowość państw członkowskich w procesie integracji państw unijnych. "Z Danią możemy dyskutować, w jaki sposób nadać nowy wigor integracji europejskiej" - dodał. Zaznaczył, że w stolicach europejskich w przededniu referendum w Wielkiej Brytanii ws. brexitu, w obliczu kryzysu uchodźczego toczą się rozmowy, jak nadać nowy impuls integracji, by była ona zrównoważona i akceptowana przez obywateli.

W Katedrze św. Oskara para prezydencka weźmie udział w uroczystości odsłonięcia tablicy upamiętniającej Lucjana i Annę "Lone" Masłochów, członków antyhitlerowskiego ruchu oporu w Danii. "Polsko-duńskie małżeństwo zginęło trzy dni po swoim ślubie, który miał miejsce w katedrze, w której zostanie odsłonięta tablica. Mężczyzna jest jedynym cudzoziemcem uhonorowanym pochówkiem na cmentarzu bohaterów wojennych Danii, a jego żona jedyną kobietą, która na tym cmentarzu spoczywa" - powiedział Szczerski.

W piątek Andrzej Duda na Uniwersytecie Kopenhaskim wygłosi wykład pt. "Odliczanie przed Szczytem NATO w Warszawie: jaka jest przyszłość bezpieczeństwa europejskiego?", a następnie weźmie udział w debacie ze studentami i zaproszonymi gośćmi. Prezydencki minister powiedział, że Andrzej Duda będzie chciał wytłumaczyć słuchaczom logikę działania Polski w ramach Sojuszu Północnoatlantyckiego i zbliżającego się szczytu.

Wcześniej tego dnia prezydent Duda złoży wieniec przed pomnikiem żołnierzy duńskich poległych w operacjach pokojowych i stabilizacyjnych od 1948 r.

Wieczorem para prezydencka spotka się z Polakami mieszkającymi w Danii, a prezydent wręczy zasłużonym odznaczenia państwowe.

Szczerski poinformował, że małżonka prezydenta w trakcie wizyty spotka się z zastępcą sekretarza generalnego ONZ i z pracownikami UNICEF-u w duńskiej siedzibie organizacji.

urząd_morski_szczecin_prawo_polityka_lewy_2021
legal_marine_390x100_gif_2020

Surowce

 Ropa brent 64,38 $ baryłka  0,00% 21:58
 Cyna 40187,00 $ tona 1,80% 3 gru
 Cynk 3323,00 $ tona 0,91% 3 gru
 Aluminium 2647,00 $ tona -0,26% 3 gru
 Pallad 2680,00 $ uncja  0,00% 21:57
 Platyna 1191,10 $ uncja  0,00% 21:59
 Srebro 25,11 $ uncja  0,00% 21:59
 Złoto 1731,30 $ uncja  0,00% 21:59

Dziękujemy za wysłane grafiki.